
A Kolozsvári Magyar Napok fesztiválutcája immár teljes gőzzel működik
Fotó: KMN
A fesztivál- és a borutca megnyitásával kicsúcsosodott a Kolozsvári Magyar Napok tizedik kiadásának hétvégi programja. Idén még a buszok menetrendjét is a magyarnapozókhoz igazították.
2019. augusztus 23., 07:302019. augusztus 23., 07:30
2019. augusztus 23., 07:372019. augusztus 23., 07:37
Lépten-nyomon magyar szót hallani Kolozsvár belvárosában, mióta elkezdődtek a tizedik Kolozsvári Magyar Napok, miközben a fesztivál programjain egyre több a román és a külföldi résztvevő.
A jubileumi fesztivál csütörtökre csúcsosodott ki, amikorra ismét elárasztották a Farkas utcát portékáikkal az Erdély különböző szegleteiből, illetve Magyarországról érkezett árusok.
A vevőre váró árusok szórakoztatásáról a Kolozsvári Rádió és a Paprika Rádió kihelyezett stúdióinak műsorvezetői gondoskodnak, míg a gyerekek szabadidejét a különböző intézmények programjai töltik ki.
A legjelentősebb budapesti és erdélyi múzeumok mutatkoznak be itt ötletes módon az erdélyi közönségnek, és aki még nyaralási lehetőséget is szeretne a művelődési programajánló mellé, a legjobb magyarországi fürdőhelyek ajánlatai közül válogathat.
A Farkas utcai református templom tövében eközben valóságos gyerekbirodalom épült,
Aki eléggé bátor, még a fújtatót is kipróbálhatja, de számos más interaktív tevékenység is kínálkozik itt a legkisebbek szórakoztatására.
A fesztiválutca programpontokban is bővelkedik, a raptől a magyar nótáig számos műfajban vannak itt koncertek, míg a Szent István-napi Néptánctalálkozó résztvevői időről időre néptáncbemutatókkal lepik meg a fesztiválutca közönségét.
Azok, akik elfáradtak a bámészkodásban, a közeli lacikonyhák kínálata mellett kaphatnak új erőre, s bár a Moldovan hentesbolt árusai idén nem tették fel a piros-fehér-zöld-szalagos kalapot, a csülköt és egyéb ínyencségeket ugyanúgy „aranyáron” mérik, mint az elmúlt években.
de az ínyencek gombapaprikást vagy akár vadast is ehetnek. Amit később a közeli palacsintásnál vagy rétesárusnál nyomtathatnak le újabb magyar gasztronómiai műremekkel. A kisebb pénzűek egy lángossal is beérik, igaz, ezért is tíz lejt kell fizetni, bár a helyi sör, az Ursus sem kerül sokkal kevesebbe, 9 lejért vesztegetik.
A magyar napok egyik kedvenc helyszíne, a borutca idén sem okoz csalódást, a Fogoly utca esti hangulatával, napközben hűvös várfalával, árnyékolóival vonzza a fesztivál népes közönségét. Külön színfoltja az utcának a Virágos Kolozsvár sátra, ahol nemcsak virágápolási tanácsokkal lesznek gazdagabbak a betévedők, hanem a Kolozsvári Városszépítő Egylet egykori és jelenlegi tevékenységébe is betekintést nyerhetnek. Miközben erdélyi és magyarországi borvidékek képviselői kínálják számukra az itókát Kárásztelektől Ménesig. Esténként ezek mellé cigányzene is dukál, a mezőségi prímások ugyanis nem hagyják szomorkodni a fesztivál közönségét.
A Farkas utcában is áll a bál, itt délutánonként lépnek fel a különböző műfajok képviselői. Csütörtökön este a tervek szerint a népszerű kolozsvári rapduó, a USNK koncertezett, de operettgála és magyarnótaest is szerepel a programban, melyet a magyarnapok.ro honlapon lehet tüzetesen átböngészni. A megfáradt közönség egyébként idén akár éjszaka is busszal mehet haza, csütörtöktől vasárnapig ugyanis egy órával meghosszabbították a legfontosabb útvonalakon közlekedő buszok, trolik, villamosok menetrendjét.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!