
2008. december 05., 16:072008. december 05., 16:07
Palya Bea magyar, cigány, bolgár népzenével, indiai muzsikával foglalkozik, emellett rendszeres közreműködője a világzenei és dzsessz-színtérnek is. 1976-ban született, gyerekkora óta táncol és énekel. Szülőfaluja, Bag és annak tánccsoportja számított az első zenei állomásnak, majd alig 16 évesen, már Budapesten, a moldvai népzenét játszó Zurgó együttes énekese és tánctanára. Énekesi pályája során a magyar népzenei együttesek mellett számos olyan munkában vesz részt, amely szélesebb zenei horizonton mozog.
Palya Bea többek közt a Folkestra együttes alapító tagja volt, de sokáig vendégeskedett a Sebő, Nagy János Trió, Balázs Elemér Groupe és az Etnofon Zenei Társulatban is. Az utóbbi években főként saját terveit valósítja meg, rendszeresen koncertezik szólóban és saját együttesével külföldön és Magyarországon. Első szólólemeze 2003-ban jelent meg Ágról-ágra címmel, majd meselemezt írt – Álom-álom, kitalálom –, két évvel később pedig Weöres Sándor Psyché című versciklusából készített hanglemezt a Hangzó Helikon sorozat keretében. 2005-ben Tony Gatlif Transylvania című filmjéhez készített zenét, majd lemezszerződést írt alá a francia Naive céggel, melynek eredményeként idén Európa-szerte megjelent az Adieu les complexes (Búcsú a gátlásoktól) című, tizenegy dalt tartalmazó albuma. A lemezen dzsessz- és népzenészekből verbuvált együttesével – Lukács Miklós (cimbalom), Szokolai Dongó Balázs (fúvós hangszerek), Novák Csaba (nagybőgő), Dés András (ütőhangszerek) – tradicionális népzenei elemekkel tűzdelt saját dalokat és dzsessz-sztenderdeket szólaltat meg. „Ahogyan én alkotok, annak nincs köze az eladhatósághoz, a sztársághoz: ez szívzenélés, a belső utazásaim, harcaim, örömeim eredménye egy-egy dal ezen a lemezen – nyilatkozta nemrég a lemez kapcsán Palya Bea. – Ha valakit mindez megérint, az már befektetett, zenei és lelki kihívások elé állította magát, és talán a saját szívéhez került közelebb.”
Az énekesnő szavait leginkább sikere igazolja: a májusi megjelenés után három héttel az Adieu les complexes már aranylemez volt, mára pedig már kétszeres platinalemezzel díjazták. A lemez huszonhárom európai ország vezető rádiós szakemberei és világzene-szakértői által összeállított, szakmai etalonnak számító World Music Charts Europe ranglistájára is felkerült. Palya Bea kiemelkedő tehetségét és szakmai munkásságát a magyar kultúra területén Hiller István oktatási és kulturális miniszter is elismerte, aki az év elején a Magyar Kultúra Nagykövete 2008 címet adományozta neki. Palya Bea és zenekara december 7-én Gyergyószentmiklóson, a Figura Stúdió színháztermében, 8-án Székelyudvarhelyen, a Tomcsa Sándor Színházban, 10-én pedig Temesváron, a Csíki Gergely Színházban vendégszerepel.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.