
Ingrid és Dávid (középen) válogatott edzéseken vehet részt, ahol a világ legjobb táncosai tanítanak
Fotó: Facebook/Dance Unity
Bejutott Magyarország ifjúsági sporttáncválogatottjába a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum két diákja, Dode Ingrid és Fábián Dávid. A fiatal táncosok a megmérettetésekre való felkészülésről, a versenytáncban alkalmazott szabályokról beszéltek a Krónikának.
2019. március 02., 09:382019. március 02., 09:38
2019. március 02., 10:442019. március 02., 10:44
Magyarországot képviselheti egy évig a nemzetközi táncversenyeken a kolozsvári Dode Ingrid és Fábián Dávid azt követően, hogy bekerültek a magyar ifjúsági sporttáncválogatottba. A kincses városi Báthory István Elméleti Líceum két diákja a február elején Budapesten szervezett bajnokságon negyedik helyezést ért el, így bejutott a válogatott hat párból álló csoportjába.
„Elméletileg egy évig, a következő bajnokságig maradhatunk a válogatott tagjai, de ehhez be kell tartani bizonyos kritériumokat. Három ranglistaversenyből kettőn részt kell vennünk, valamint az öt nemzetközi megmérettetésnek a felén jelen kell lennünk, illetve a válogatott edzéseinek hatvan százalékán” – mondta el érdeklődésünkre a tizenhat éves Fábián Dávid. Hozzátette,
A báthorys diákok eddig csak magyar klubközi versenyeken mérettettek meg, válogatottként legközelebb jövő hétvégén mennek Szlovákiába, majd május végén egy magyar bajnokságra. „Egy éve táncolunk együtt, tizenkilenc versenyen vettünk részt, ebből tizenkettőn első helyezést értünk el, és sokszor végeztünk második, harmadik vagy negyedik helyen” – részletezte a tizenhét éves Dode Ingrid.
A versenyekre való felkészülésről elmondták, az adott koreográfiát begyakorolják, valamint edzőik, Kovács Zoltán és Barbara segítségével különböző technikákat sajátítanak el. Utóbbiak gyakorlása azért nagyon fontos, hogy a megmérettetéskor jellemző izgulás esetén is jól teljesítsenek. „Egy héten van két csoportedzésünk, ezenkívül magánóráink, és majdnem mindennap gyakorlunk.
– fogalmaztak a sporttáncosok. Arról is beszámoltak, hogy a versenyszintű táncban az E osztály a legalacsonyabb szint, aztán következik a D, C, B, A és S osztály, utóbbi a legjobb. Egészen C osztályig korlátozottak a lépésék, ettől felfele már nincsenek szabályok, szabadon összeállítható a koreográfia.
„Mi most a C osztályban vagyunk, de a bajnokságon nem számít a kategória, csak a jelenlét. Viszont a szlovákiai klubközi versenyen már C osztályban mérettettünk meg, pontot gyűjthetünk, és így lassan átkerülhetünk B osztályba” – mutatott rá a diáklány. Kifejtette, a szabályzat alapján az E osztályból a D-be való átjutáshoz 50 pont kell, ettől felfele 100 pont. Minden versenyen annyi pontot kapnak, ahány pár vesz részt. Egy pár egy pont. A területi versenyeken vagy országos bajnokságokon egy pár másfél, akár két pontot is érhet. Szintén a kategóriák közötti különbségekhez tartozik, hogy a lányok az E osztályban még nem hordhatnak csillogó, kövekkel díszített ruhát, csak magasabb szinteken – a fiúk frakkot viselnek.
A kolozsvári táncosok kiemelték, a versenyek bírái odafigyelnek a párok helyes testtartására, értékelik a zeneiséget, ritmusérzéket, lábtechnikát, illetve minden lépés mechanikáját.
A jövőben sporttánccal vagy edzéssel szeretnének foglalkozni, eleinte a tanáraik által létrehozott Dance Unity Táncklubban. A kolozsvári csoportban jelenleg 18 pár van, a legkisebbek tízévesek, a legidősebbek egyetemisták. A válogatott táncosoknak ez az utolsó évük az ifjúsági kategóriában, miután Ingrid betölti a tizennyolcadik életévét, átkerülnek a felnőtt kategóriába.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!