
Bőrápolás tudatosan. A környezettudatos, natúrtermékekkel történő arcápolást ajánlja a szakember
Fotó: pixabay.com
Egy nő átlagosan napi 300 különböző mérgező anyagot visz fel bőrére arcápolás során – tudtuk meg Fazakas Katalin sepsiszentgyörgyi gyógyszerésztől, aki a natúrkészítmények egészségre és környezetre gyakorolt jótékony hatásairól beszélt lapunknak.
2021. november 07., 09:452021. november 07., 09:45
2021. november 07., 19:512021. november 07., 19:51
A natúrkozmetikumok világában jártas sepsiszentgyörgyi Fazakas Kata a marosvásárhelyi gyógyszerészeti egyetemen tanult, majd a dermato-kozmetikai mesterképzésen tökéletesítette tudását. Gyerekkorában cserkészként közvetlen kapcsolatban állt a természettel, így az egyetem elvégzése után szinte adta magát egy natúrkozmetikumokat előállító vállalkozás létrehozása. Mint mesélte,
A koronavírus-járvány alatt bőrbarát kézfertőtlenítőt is kifejlesztett, ezenfelül változatos arcápolási termékek előállításával is kísérletezik. Jelenleg egy saját laboratóriumot szeretne létrehozni Sepsiszentgyörgyön, ahol a tudatos arcápolást népszerűsítő workshopokat is tartana az érdeklődőknek.
A természetes összetevők gondos kiválasztásán kívül a szakember a környezettudatosságra is különös figyelmet fordít termékei előállításánál.
Ha természetes összetevőkből álló kozmetikumot választunk, máris tettünk egy lépést a tudatosság felé” – hívta fel a figyelmet. A lejárt kozmetikumok veszélyes hulladéknak számítanak, amelyek jobb megoldás hiányában a hagyományos hulladéktárolókba kerülnek. Fazakas Kata amellett, hogy újrahasznosított csomagolásban forgalmazza termékeit, olyan gyűjtőpontokat hozna létre a Kovászna megyei városban, ahol a vásárlók a kiürült kozmetikai tégelyeiket levásárolható utalványokért cserébe leadhatják.
Fazakas Kata természetes hozzávalókból készíti el kozmetikumait
Fotó: Facebook/Fazakas Kata
Fazakas Katalin úgy látja, az emberek egyre nyitottabbak a tudatos bőrápolásra. Tapasztalata szerint a 18 és 40 közötti nők generációja már odafigyel a megvásárolt termékre, ha szépségápolásról van szó. Elmondta,
Ezekre érdemes odafigyelni, mivel a legtöbb kozmetikumban megtalálható szintetikus anyagok kellemetlen reakciókat idézhetnek elő – jegyezte meg a szakember. Hozzátette, ha nem tudatosan választunk kozmetikai termékeket, szinte biztosak lehetünk abban, hogy több olyan összetevőt is fog tartalmazni, ami károsítja a bőrt.
„Nem állíthatom, hogy a natúrtermékek nem okozhatnak allergiás reakciót. Egy száraz, ekcémás bőrnél például kifejezetten figyelni kell, hogy a termék teljesen illóolajmentes legyen” – tette hozzá. A tudatos bőrápolási rutinnal kapcsolatosan kiemelte, hogy a hozzávalók kiválasztásán kívül jelentős szereppel bír a tisztítás, a hidratálás és a fényvédelem, ezeknek ugyanis a bőrápolási szokásaink alapját kellene képezniük.
Megjegyezte, a natúrkozmetikumok ideális esetben természetes, gyógyszerészeti tisztaságú, bio háztartásból származó alapanyagokból készülnek, amelyekhez oldószer- és szennyezésmentes növényi olajokat adnak hozzá. Ezekben a termékekben nemcsak a génmanipulált, de általában az állatokon kipróbált anyagok sem találhatóak meg. A gyógyszerész elmondta, a kémiailag előállított vegyületektől sem kell minden esetben tartani: a napfényvédők esetében például, amelyek a bőr öregedését lassítják, elengedhetetlen a szintetikus összetevők használata. Hozzátette,
Ezzel szemben a natúrkészítmények szavatossági ideje akár a kilenc hónapot is elérheti, ebben a tekintetben is fel tudják venni a versenyt az iparilag előállított termékekkel – fejtette ki.
Számos egyéb összetevő mellett ma már a natúrkozmetikumok legnépszerűbb összetevői, mint a sheavaj, a jojobaolaj, az E-vitamin, a Q10 koenzim, a hialuronsav vagy az avokádó különböző bioboltokból könnyen beszerezhetőek, ezért sokan kedvet kaphatnak az otthoni krémkészítéshez.
A vállalkozó kedvűeknek egy viszonylag egyszerűen elkészíthető kézfertőtlenítőt ajánlott, amelyhez nem kell más, mint alkohol, tisztított víz, aloe vera gél, illetve ízlés szerint választott illóolaj.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!