
Fotó: A szerző felvétele
2008. november 19., 11:132008. november 19., 11:13
Az apró termetű, nagy szakállú, nagy hajú, örökösen pipázó Nagy B. Viktor évtizedek óta Sepsiszentgyörgy feltűnő, ismert alakja: ő a jó értelemben vett különc. A kommunista rendszer sötét éveiben is büszkén viselte a vitézkötéses mentét, amikor a nemzetiségi hovatartozás, a különbözőség vállalása felért a rendszer elleni nyílt támadással. A közel hatvanéves Nagy B. Viktor volt már árukezelő, iskolai nevelő, mindenes a tanulók palotájában, jelenleg két lovával fuvaroz, de valójában mindig is szabadúszó, naiv festő- és szobrászművész volt.
Az apró ház körül lovak, kutyák, macskák, galambok és köztük faragott gyökerek, tuskók, fából formázott alakok, tenyérnyitől a férfiméretűig. A házban Viktor édesapja, id. Nagy B. Viktor munkásköltő fogad, aki megérte a nyolc évtizedet, mire napilapokban, folyóiratokban megjelent versei Háromszéki régi gondok címmel könyv formájában is napvilágot láttak.
A két szobában olaj, tempera, vízfestmények halmaza, a falon, az ágyon, a polcokon, az asztalon. \"Lehoztam még egy párat a padlásról, hogy megnézhesd\" - rendezgeti munkáit Viktor. Gyökérszobrait sokan keresik, jó pénzért megvásárolnák, de nem szívesen adja. A diófából készült Merengők című munkájáért sok pénzt ajánlottak magyarországiak, de nem vált meg tőle. Néha ajándékba vagy egy csomag jófajta pipadohányért mégis odaadja valamelyik alkotását, de a legtöbbet féltékenyen őrizgeti. Olyan faragvány is van, ami több mint húszéves, és még kiállításra sem vitte el. Bár Nagy B. Viktornak eddig legalább 25 egyéni kiállítása volt, és ennél sokkal több csoportos kiállításon mutatta be szobrait, festményeit. \"Egy-egy kiállításkor a büszkeség mellett mindig aggódom is, hogy visszakapom-e a munkáimat. Nem egyszer előfordult, hogy ellopták valamelyik szobromat. Egy alkalommal a kultúrpalotában volt kiállításom, én is ott álltam szerényen az egyik sarokban, amikor odaszólt az egyik barátom: Viktor, viszik a szobrot. Hát valóban. Valaki már araszolt is a kijárat felé az egyik gyökérfaragvánnyal\" - meséli alkotásai kalandjait miközben többször is megpróbálja újragyújtani a saját faragású, de valószínűleg rosszul szelelő pipáját, amiből végül illatos felhőket pöfékel.
Nagy B. Viktor gyermekkorában a szomszédba járt vízért. Egy nap megpillantott a földön egy ott heverő vadrózsagyökeret, amelyet a szomszéd ásott ki és dobott félre. \"Úgy vonzott az a gyökér, mintha kleptomániás lettem volna\" - emlékszik vissza a szobrász. Két hétig mindennap elment mellette, míg végül kézbe vette, és azután már nem volt megállás. Az S alakban összefonódott gyökérből két férfi alakja bontakozott ki. Akkor még bicskájával alakította, formázta a kezébe került fadarabot, aztán vésők tucatjait is beszerezte. Ha az erdőn elébe került egy tujacserje, leesett az orgonabokorról egy vastagabb ág vagy dió-, körte-, alma-, juhar-, cseresznye-, vadgesztenyefa darabokra bukkant, mindegyikből \"kibomlott\" egy figura. A fenyőt nem szereti, úgy véli, abból nem lehet dolgozni. Általában markáns, bajuszos-szakállas pipázó székely férfiak, lovak, fák, sámánok Nagy B. Viktor visszatérő alakjai. A szárhegyi művésztelepen évekkel ezelőtt terméskőből faragott egy nagyobb kompozíciót, arra ma is büszkén gondol vissza.
Festményein ugyanaz a formavilág köszön vissza, mint a szobrokon. Élénk színek, lendületes, erős ecsetkezelés jellemzi. Sok a portré, és ezek között is az önarckép: pipával, lóval. A nagyméretű képeken szentek, sámánok és lovak. Viktor azt mondja, sokat fejlődött a csernátoni művésztelepen. Huszonöt évig minden nyáron ott dolgozott hetekig. Az absztrakt művészetet nem kedveli: \"A régi mestereket szeretem, arra törekszem, hogy ha olajfestmény, ha gyökérszobor kerül ki a kezeim közül, egy kisgyerek is ismerje fel, mit ábrázolok\" - magyarázza az alkotó. Nem bánja, hogy nem járt művészeti iskolába, egyetemre. \"Minden iskola csiszolja, pallérozza az embert, ha engem is tanítottak volna, ma más ember lennék, más munkák kerülnének ki a kezemből\" - vallja. Lelkéből dolgozik, rendelésre nem tudott soha. Furcsa módon nappal farag és éjszaka fest, amikor a vászon előtt ül, vagy vésőt ragad, nem érdekli semmi más a világon. Tagja a Gyárfás Jenő Amatőr Képzőművészek Szövetségének, és minden évben részt vesz az egyesület Szent György-napi tárlatán. Nagy B. Viktor rokona Gyárfás Jenő festőművésznek, nagyapja a híres háromszéki művész unokatestvére. A gyökérszobrász szabadtéri kiállítást is szervez, temperafestményeit spárgára rögzítve függeszti ki két fa közé a parkba. \"Városom elismer, szeret engem, minden évben kapok egy elismerő oklevelet\" - mondja, és már mutatja is a diplomákat, amellyel a Szent György-napok szervezői méltatták alkotói munkásságát.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.