
Fotó: A szerző felvétele
2009. április 03., 10:282009. április 03., 10:28
Csizmadia Erzsébet, aki Nyárádszentbenedeken született egy évszázada, marosvásárhelyi lakos – bár ő soha nem akart városba költözni, a közigazgatási átszervezéskor Remeteszeget, ahol 72 éve él, a megyeszékhelyhez csatolták. A százéves hölgy lánya, Nagy Erzsébet elmondta, hogy édesanyja szellemileg most is friss, hiszen nap mint nap olvas, főleg a Bibliát és más vallásos könyveket. „Előre beosztja magának, hogy mekkora részt olvas el a kikészített könyvekből, és azt be is tartja. Az újságot mindennap legelőször ő veszi kézbe, sőt tévét is néz” – mondja Nagy Erzsébet.
Az ízlésesen felújított emeletes remeteszegi ház kis veteményeskertje most is a százéves hölgy birodalma. „Már elvetette a paprika- és paradicsommagokat, várja, hogy kikeljenek, aztán kiülteti a palántákat. Most is tervez” – meséli mosolyogva a lánya. A matuzsálemi kort megért hölgy egyébként azt is elmondta, hogy nem született burokban. „Sok tekintetben nyomorúságos volt az életem, hiszen tulajdonképpen nem voltak szüleim.
Három és fél éves koromban elveszítettem édesanyámat, nyolcéves koromban pedig édesapámat is. Öten maradtunk árvák. Szegény nagyobbik nővérem a maga két gyermekével kínlódott, s aztán még én is a nyakába szakadtam...” – eleveníti fel nehéz gyerekkorát a százéves hölgy, aki kivételesen jó egészségnek örvend. „Nem vagyok beteg, hál’istennek. Nyugodtan mondhatom, betegség miatt még egy órát nem feküdtem.
Csak egyszer, amikor 1944-ben lövés ért az utcán. Most is 14 szilánk van a lábaimban. Már elhaladt itt a front, s gondoltam, hogy bemegyek a nővéreimhez, lássam, élnek-e még. Az utcán kaptam a lövést. Vagy hetünket meglőttek, a sógorasszonyom meg is halt. A két lábam úgy nézett ki, mint két kinyílt rózsa, de meggyógyultam” – meséli Erzsi néni élete egyik kitörölhetetlen élményét.
A sors a háború után sem kényeztette Erzsi nénit, hiszen, mint mondja, egész életében cseléd volt. „Voltak jó gazdáim is, meg mindenféle foglalkozásom. Csak három évet jártam iskolába. Hosszú ideig dolgoztam a vásárhelyi Domokos Szállodában. Aztán egy zsidó családnál, Kohnéknál, ahol két fiú volt, az anyjuk verte őket, én menekítettem el sokszor őket. A két fiút elvitték később munkaszolgálatra. Mikor hazajöttek, először hozzám jöttek, én már férjnél voltam akkor” – emlékszik Erzsi néni, aki férjét 18 évvel ezelőtt veszítette el.
Egy százéves ember el nem kerülheti, hogy megtudakolják tőle, mi is a hosszú élet titka. Erzsi néni szerint a mértékletesség: ő, mint mondja, sohasem diétázott, de például a kövér húsból is mindig keveset evett. Lánya szerint is az örökös ténykedés és a mértékletesség tartotta életben, jó egészségben. Csizmadia Erzsébetet századik születésnapján a marosvásárhelyi önkormányzat, Claudiu Maior alpolgármester virággal, pezsgővel, tortával köszöntötte, március 31-én pedig az egyháztól kapott száz szál piros szegfűt.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.