
A rendezvénysorozat számos koncertet, kulturális eseményt, gyerekprogramot vonultat fel
Fotó: Czinzel László/Partiumi Magyar Napok
A környezettudatosságot helyezik előtérbe a fesztivál ideje alatt a Szatmárnémetiben tegnap kezdődött, vasárnapig tartó Partiumi Magyar Napok szervezői, akik meg akarják mutatni, hogy igenis létezik a környezetkímélő, ugyanakkor minőségi szórakozás.
2019. augusztus 21., 14:362019. augusztus 21., 14:36
Nagy hangsúlyt fektetnek a környezettudatosságra a kedden kezdődött, vasárnapig tartó szatmárnémeti Partiumi Magyar Napok szervezői. A 18. alkalommal tartott, kulturális szórakoztató programokat felvonultató régióünnep szervezőcsapata úgy döntött, a felelősségteljes nagykorúság jegyében komoly lépéseket tesznek a környezettudatos szórakozás felé is.
„Napjainkra a környezetvédelem kérdése egyre több eseményen és felületen kerül középpontba, a természet megóvásának égető kérdése ugyanis azonnali válaszokat és konkrét lépéseket követel. Elméletben mindenki nagyon jól tudja, mi volna a helyes magatartás, mi azonban úgy döntöttünk, megreformáljuk a fesztivált, és gyakorlatban is megmutatjuk, igenis létezik a környezettudatos, ugyanakkor minőségi szórakozás” – magyarázta Barta Zoltán.
– tolmácsolta a csapat üzenetét a programkoordinátor.
Az idei PMN egyik legfontosabb újítása, hogy a szervezők minimalizálják a fesztiválszemetet, melynek jelentős részét az egyszer használatos, műanyag tányérok, evőeszközök és poharak alkotják. Hogy a rendezvény alatt keletkező hulladék mentesüljön ezektől a környezetre vitathatatlanul káros hatással levő elemektől, ebben az évben az ételsátrakban, illetve a sörcsapoknál a papírtálcák és -tányérok mellett csak lebomló műanyagból készült evőeszközökkel és poharakkal lehet majd találkozni. Ezzel kapcsolatban érdemes tudni, hogy az ebbe a kategóriába tartozó műanyag káros környezeti hatásai a megfelelő hulladékgyűjtés és az ezt követő speciális feldolgozás révén szinte teljesen kiküszöbölhetők, és egy élhető alternatívát kínálnak a klasszikus értelemben vett műanyaggal szemben.
A csupán 5 lejért megvásárolható, strapabíró anyagból készült poharakat ugyanis csak egyszer kell megvásárolni, ezt követően pedig bármelyik ital- vagy ételsátorban lehet ebbe kérni vizet, üdítőt vagy éppen sört. Hogy a különféle innivalók ízei ne keveredjenek és a pohár makulátlan tisztaságnak örvendjen, a Kossuth-kert több pontján is ki lehet ezeket majd öblíteni, így a RePohár a PMN minden napján hű társa lehet a környezettudatos fesztiválozóknak. A Partiumi Magyar Napok után pedig haza lehet vinni a zöld-fehér poharakat. A Kossuth-kertben több helyszínen is olyan gyűjtőpontokat alakítanak ki, ahol annak rendje és módja szerint gondoskodni lehet a műanyag, a papír és a fém megfelelő tárolóba kerüléséről. Mi több, egy népes csapatnak kifejezetten az lesz a dolga, hogy folyamatosan ellenőrizze ezek tartalmát, és átválogatás által biztosítsák, hogy minden hulladék a neki megfelelő gyűjtőbe került. „Hasonlóan szelektíven gyűjtik majd az üdítőspalackokat és egyéb csomagolásokat a standoknál is, ha tehát úgy döntünk, italunkat egyenesen a RePohárba kérjük, a műanyag palackoknak esélyük sincs elkallódni a fesztiváli forgatagban” – írták a szervezők. A rendezvénysorozat számos koncertet, kulturális eseményt, gyerekprogramot vonultat fel. Részletes program a Partiumi Magyar Napok honlapján és Facebook-oldalán olvasható.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!