
Románia első szabadtéri makettparkja nyílik meg pénteken a székelyudvarhelyi Székely Támadt-várban, ahol színes programokkal várják a látogatókat a hétvégén.
2017. május 25., 13:192017. május 25., 13:19
Megnyitják az ország első szabadtéri makettparkját pénteken a székelyudvarhelyi Székely Támadt-várban, ahol egész nyáron díjmentesen lehet megtekinteni a kiállítást. A brüsszeli mintára készülő Mini-Erdély park végleges változatát majd Szejkefürdőn állítják ki, viszont most a polgármesteri hivatal és a Haáz Rezső-múzeum engedélyével egy előzetes kiállítást nyitnak a városnapok keretében.
A pénteki rendezvényen a Székelyföldi Legendárium projektje alapján készült alábbi maketteket nézhetik meg az érdeklődők: Barcarozsnyó vára, törcsvári vár, fogarasi vár, prázsmári erődtemplom, Berethalom szász vártemploma, Székelyderzs unitárius vártemploma, Mikó-vár, Székely Támadt-vár, udvarhelyi református templom, Déva vára, Vajdahunyad vára, Jézus szíve kápolna, dési zsinagóga, Nagybaromlak erődtemploma, Szent Miklós-plébánia, udvarhelyi városháza, Rhédey-kastély, Kelnek szász vártemploma, csíksomlyói kegyhely, marosvásárhelyi vár.
A 15 órától kezdődő megnyitón a szalagot gyerekek vágják el,
Idén a Tompa László Iskola tanulóinál lesz a staféta. Az esemény alkalmával az Eötvös József Szakközépiskola együttműködésével a polgármesteri hivatal munkatársai a múzeum koordinálásával kitisztították a Telegdy-bástyát, amelyet évtizedek óta nem látogathattak meg a helyiek, mert be volt építve, és raktérként használták.
Szintén a székelyudvarhelyi városnapok keretében szervezik meg vasárnap a Székelyföldi Legendárium-karnevált, amelyre a szervezők már hónapokkal ezelőtt több iskolában is meghirdették a felhívást. A feladat szerint az iskolás színjátszó csoportok olyan székely mondákat vagy legendákat kell hogy betanuljanak, amelyek a szülőhelyük közelében találhatók, és mindezt maximum hét percben kell előadniuk.
A versenyre összesen 27 csapat jelentkezett, többek között agyagfalvi tanulók, akik a telekfalvi töklámpás történetét elevenítik meg, a pusztinai gyerekek csángó népmesét adnak elő, a korondi iskolások a Móricz-kő kincsének meséjét jelenítik meg, a sepsiszentgyörgyiek A nagypataki Várbérc című legenda saját feldolgozását hozzák el, a székelyudvarhelyi tanulók pedig legendával, énekkel és tánccal készülnek.
A karnevál vasárnap 11 órakor kezdődik a gyerekek előadásával, a programban szerepel a középkori harcművészet- és táncbemutató, felvonulás Székelyudvarhely központjába, ahova a csapatokat elkíséri a szejkei bivalyos szekér, valamint a rajzfilmsorozat új jelmezes szereplői.
A rendezvényen a sepsiszentgyörgyi Evilági zenekar bemutatja Zenerege című lemezét, amelyet a Székelyföldi Legendáriummal és László Noémivel közösen valósítottak meg, az együttes dalokban örökíti meg a székelyföldi székek egy-egy legendáját vagy mondáját. Színpadra lép a gyergyószentmiklósi Baricz Gergő is, aki az X-Faktor második szériájában vált ismertté, ahol harmadik helyezést ért el.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!