
Fotó: Agerpres
„Leégett” uralkodóház
Idén nyáron minderről az egyszerű halandó is meggyőződhetett, július végétől szeptember végéig ugyanis nemcsak meg lehetett látogatni az angol uralkodó munka- és lakhelyét, de a bálterem is teljes pompájában várta a kíváncsiskodókat. A Nyári Nyitás elnevezésű programsorozat 1993-ban indult, egy évvel azután, hogy leégett a királyi család egyik legismertebb rezidenciája, a windsori kastély. Hogy kerüljön pénz a teljes felújításra, a királynő és a királyi hivatal következő nyári vakációja alatt a turisták immár beléphettek a palota válogatott műtárgyakkal teli, selyembe és nemes fába „burkolt” protokollszobáiba.
A mulatság azóta is tart, ám nem olcsó: idén egy belépőjegy 29 fontba, azaz 130 lejbe került. Ezért viszont a látogató nemcsak sétálgathat a palota korábban csak uralkodók, államfők és világsztárok előtt megnyíló szobáiban és kertjében, de minden évben valamilyen tematikus kiállítás is várja a kékvérű világ iránt érdeklődőket. A Buckingham-palotában amúgy nemcsak a látogatóba érkező államfők tiszteletére tartott királyi bankettek jelentik a társasági életet: a különböző fogadásokon, kerti partikon, meghallgatásokon évente közel 50 ezer személy vesz részt. A csúcs azonban mégis az állami fogadás, és nemcsak azért, mert ezeken általában csak 170 meghívott lehet jelen.
A királynő fürdőkádja
Az előkészületek mintegy három héttel a fogadás előtt kezdődnek, és csak az asztalon látható virágkompozíciókkal hét külön szakember foglalkozik. Így amikor a vendégsereg belép a terembe, a hagyományosan patkó alakú asztalon több mint ezer kristálypohár, illetve ezüst evőeszköz, száz elefántcsont gyertyatartó, 30 óriási virágköltemény, megannyi gazdagon díszített aranytálca, és -gyümölcsöstál jelzi, hogy a királyi család megadja a módját a vendéglátásnak. Mindegyik használati tárgy önmagában is művészeti alkotás, a méretekről és a pompáról pedig csak annyit: a londoni Towerben, ahol állandó tárlaton látható a királyi étkészlet néhány darabja, a mellettünk csodálkozó kislány csak nehezen hitte el, hogy az egzotikus állatok szobraival díszített színarany bóléstál nem a királynő fürdőkádja. A több mint 5000 darabos, antik motívumokkal díszített aranyozott evőeszközkészlet a 19. század elejéről származik, és a híresen nagy mulatozó IV. György használta először, amikor háromezer személyt látott vendégül rezidenciáján – az aranyhalakkal teli akváriumokat és kisebb szökőkutakat is magába foglaló asztal a Carlton House teljes hosszán végignyúlt. Bár mostanára már visszafogottabbak a királyi bankettek, a menüt elnézve még mindig szükség van a mesébe illő szervizre. Csak kristálypohárból hat jut egy személyre: pezsgőspohár a fogadás előtti köszöntéshez, fehérborospohár az ezüsttányéron felszolgált első fogáshoz (általában hal), vörösborospohár a még nagyobb és díszesebb ezüsttányéron szervírozott főfogáshoz, és újabb pezsgő a porcelántányéron díszelgő pudinghoz. Mindezek mellé még társul egy vizespohár, illetve egy további darab a vacsorát záró gyümölcsdesszert mellé. Nem véletlen, hogy a gondosan kiválogatott személyzet speciális mérőeszközökkel számolja ki az asztalon lévő tárgyak közötti távolságot: egyrészt hogy minden tökéletesen egy vonalban sorakozzon, másrészt, hogy valamennyi meghívott számára ugyanannyi hely álljon rendelkezésre. Az asztal pompájához képest az ülőalkalmatosságok már szegényesnek tűnnek – kartámlás szék csak az asztalfőnél ülő királynőnek jár, mindenki más bársonnyal bevont, de amúgy egyszerű háttámlás széken foglal helyet. A kiszolgálás szintén nem könnyű feladat, a felszolgálók azonban katonás rendben végzik a dolgukat. Ezt nemcsak a különböző egyenruhák miatt lehet szó szerint érteni, hanem a személyzet soraiban lévő hierarchia, illetve a különböző feladatokat jelző speciális jelek, kódok miatt is.
Erzsébet, a főszervező
A fogadások ma is használt protokollja a múlt században 63 évig uralkodó Viktória királynő idejében alakult ki. Így II Erzsébet is a palota halljában fogadja a látogatóba érkező államfőt, majd a Keleti Galériának nevezett, értékes műalkotásokkal telezsúfolt termen keresztül vezeti be a bálterembe. A zenekar ekkor már játssza az angol himnuszt, ennek akkordjaira foglalnak helyet a vendégek. A szokásos köszöntők után jöhet a vacsora, amelynek végét tizenkét skótdudás zajos bevonulása jelzi. A királynő nemcsak a banketten jelenik meg, a szervezésből is kiveszi a részét. A menüt a főszakács ajánlataiból személyesen állítja össze, ellenőrzi az ültetési rendet is, és tart egy utolsó szemlét a már készen álló asztalnál is. II Erzsébetet 1952-ben iktatták be, és azóta 97 állami fogadást tartott, ebből 77-t a Buckingham-palotában. Első díszvendége 1954-ben Gusztáv svéd király volt, de 1978 nyarán a Ceauşescu házaspár tiszteletére is tartottak királyi bankettet Londonban. Akárcsak akkor, a személyzet számára a fogadás manapság is a mosogatással ér véget. A koszos edények számára óriási terem áll rendelkezésre a palota pincéjében, ahol aztán „úri módon” kézzel mossák el és törölgetik meg valamennyi evőeszközt.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.