
Fotó: A szerző felvétele
2009. december 10., 10:322009. december 10., 10:32
A vérbeli gombász rettenetesen ideges lesz attól, ha egy keresztrejtvényben ilyen meghatározást olvas a gombára, hogy „kalapos növény”.
Nos, nemcsak a pancser rejtvényszerkesztők, de a gombák iránt érdeklődők is sok mindent megtudhatnak az első Erdélyi gombanaptárból, amely ugyanakkor a vérbeli gombászok számára is készült.
Például megtudhatjuk a naptárból, hogy a gomba se nem növény, se nem állat: „míg az állatvilág egyedei szerves anyagot fogyasztanak, a növényvilág a fotoszintézis segítségével szerves anyagot állít elő. A gombák osztályának lebontó képessége van, a szerves anyagot szervetlenre alakítják át, klorofillt nem tartalmaznak.”
A gombásznaptár ötletgazdája és fő kivitelezője dr. Zsigmond Győző nyelvész, néprajzkutató, etnomikológus professzor, aki amellett, hogy Bukarestben, a hungarológia tanszéken tanít, a Sepsiszentgyörgyön bejegyzett László Kálmán Gombász Egyesület elnöke. A naptár szerkesztője a kolozsvári Hantz Lám Irén, maga is szenvedélyes gombász.
Mivel a szerzőpáros nem lehetett jelen a marosvásárhelyi naptárbemutatón, azt a vásárhelyi Málnássy László Gombászegyesület vezetője, Málnási András mutatta be a gombászoknak, az érdeklődőknek.
| Íme egy „izgalmas” recept a naptárból, amelyet Hantz Lám Irén tett közzé: kevés olajban apróra vágott hagymát párolunk, és beletesszük a jól megmosott rókagombát. Addig főzzük, amíg a leve elapad. Külön elkészítjük a vadas mártást, amit én könnyebbség kedvéért a húslevesből visszamaradt zöldségből, főleg sárgarépával készítek. A pépesített, főtt répát 1 kanál lisztből készített világos rántással keverem össze, pergelt cukor levével és kevés vízben főtt babérlevél levével engedem fel, ízlés szerint sózom, ha szükséges, kis almaecetet is teszek bele. Hogy a tálalás egyszerűbb legyen, a mártásba be lehet tenni a párolt gombát, de külön tálakban is tehetjük az asztalra. Makaróni- vagy zsemlegombóc-körítéssel tálaljuk. |
A naptár nemcsak gombákról készült fotókat, gombás recepteket tartalmaz, hanem az illető hónaphoz kapcsolódó ünnepeket, népszokásokat, hiedelmeket is sorjázza, közli a hónapokhoz tartozó névnapokat, és azt is, hogy melyik hónapban milyen gombafajok teremnek erdeinkben, a réteken.
A szerkesztők az is közlik, hogy a naptárnak nem a gombák gazdag világának a bemutatása a célja, és a kiadvány nem is gombahatározó, viszont a gombászás technikájának a részletes leírását a kezdő gombászok mindenképpen haszonnal olvasgathatják, és az is kedvet kaphat a gombászáshoz, akinek ez életében meg sem fordult a fejében.
S ha már kedvet kaptunk ehhez a kellemes, hasznos időtöltéshez, nagyon fontos része a naptárnak a receptgyűjtemény, amely segítséget nyújthat abban, hogy a háziasszonyok a lehető legízletesebben készítsék el a megfelelőképpen ellenőrzött, beazonosított gombákat.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.