
Fotó: Agerpres
2009. május 12., 11:382009. május 12., 11:38
Az első elődöntőt május 12-én rendezik, ekkor lép színpadra a Romániát képviselő Elena is. A magyar induló, Ádok Zoltán a második elődöntőben, május 14-én lép színpadra. A döntő május 16-án lesz. A fesztivált a legelső verseny svájci győztese nyitja meg; a nyitóünnepségen filmfelvételeken idézik fel az eddigi rendezvényeket és a nyerteseket. A színpadot az amerikai John Casey tervezte, aki már több korábbi fesztiválon szerzett érdemeket. A kivitelezést európaiakra bízták, a munkálatokat oroszok irányítják. A színpad számos bonyolult műszaki berendezés segítségével működik, a levegőben mintegy 25 ezer négyzetméternyi LED-es kivetítő függ majd.
| Grúzia az augusztusi kaukázusi konfliktus nyomán minden fronton harcol tovább, s ezúttal a könnyűzene területén fitogtatja izmait: előbb csupán bojkottálni szándékozott a Moszkvában megrendezendő Eurovíziós Dalfesztivált, most azonban ugyanazon időpontokra saját fesztivált hirdetett. A Komszomolszkaja Pravda című orosz lap emlékeztetett arra, hogy az Eurovíziós Dalfesztivál szervezői megkérték a benevezett grúz együttest, változtatna dala szövegén, vagy választana más dalt, mert a számban szereplő egyik sor – We Don’t Wanna Put In – úgy hangzik, mintha Vlagyimir Putyin orosz kormányfőre utalna, vagyis a politikára, amit tilt a fesztivál szabályzata. A Sztefane és 3G együttes azonban nem kívánt változtatni, hanem inkább bejelentette, hogy bojkottálja a moszkvai versenyt. A Rusztavi 2 grúz tévéadó jelentése szerint Tbilisziben az eurovíziós fesztivállal azonos időpontokban nemzetközi könnyűzenei versenyt szerveznek, amelyen az eddigiek szerint 15 ország 22 előadója indul, s a rendezvényekre a belépés ingyenes lesz. Az orosz lap szerint sokféle zenei verseny létezik, némelyik óvodában is kiválasztják, melyik gyerek énekel a legjobban a kiscsoportban meg a nagycsoportban, de azért Eurovíziós Dalfesztivál az egész világon csak egy van. |
A nemzetközi szervezőbizottság szabta feltételeknek megfelelően a vendégek 3–5 csillagos szállodákban laknak. E célra 13 szállodát foglaltak le teljesen, de ezek a korábbi hírekkel ellentétben nem emelték meg 30 százalékkal áraikat. A fesztivál napjaiban 62 ezer köztéri kamera és 11–15 ezer rendőr vigyáz a város és a vendégek nyugalmára; a verseny helyszínét, az Olimpiai Stadiont és a szállodákat külön egységek őrzik. A főútvonalakra felfestették a fesztivál emblémáját, a metró menetrendjét az elődöntők és a döntő napjaira több órával meghosszabbították.
Felvetődött az a lehetőség is, hogy a Vörös téren hatalmas kivetítőkön közvetítsék az eseményeket. A stadionban 35 ezer néző fér el, vagyis alig a huszada azoknak, akik jelen szeretnének lenni. Természetesen megjelentek a valódiaktól alig megkülönböztethető hamisított jegyek; Moszkvában már el is fogtak egy férfit, aki ilyeneket árult, és mire rendőrkézre került, már közel egymillió rubeles forgalmat bonyolított le. A be- és kilépéshez használt berendezéseket, fémdetektorokat négyezer moszkvai felső tagozatos iskolás segítségével tesztelték, ők jutalmul megnézhetik a műszaki főpróbát.
Az előkészületek kisebb-nagyobb, néha politikai indíttatású botrányai mostanra szinte feledésbe merültek. Már senki nem foglalkozik azzal, hogy a grúz együttes dalának angol szövegében eredeti refrénjét úgy is lehetett értelmezni, mintha azt énekelnék, nem akarják Putyint. Az sem beszédtéma, hogy Oroszországot váratlan módon egy ukrán énekesnő képviseli.
Feledésbe merült az is, hogy a stafétát a tavalyi rendező Belgrádtól átvéve Jurij Luzskov moszkvai polgármester leszögezte: Moszkvában szó sem lehet arról, hogy a homoszexualitást utcai felvonulásokon tegyék közszemlére, ugyanakkor szexuális hajlamaitól függetlenül mindenkit szívesen látnak. A fesztivál hagyományosan népszerű a melegek körében, és az eddigi versenyeken szép sikerrel szerepeltek homo- és transzszexuális előadók, köztük a szerb Marija Serifovics, aki 2007-es győzelmével biztosította Belgrádnak a rendezés jogát. A fesztivál rajongóinak a két elődöntő és a döntő előtt két-két délutáni és egy esti koncertet adnak a szereplők.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.