
Járványszabályzat. A kolozsvári botanikus kertben két sávon haladhatnak az érkező és távozó látogatók
Fotó: Facebook/Grădina Botanică Alexandru Borza
A kincses városi lakosok testi és szellemi jólétének biztosításában szeretne segédkezni a Babeș–Bolyai Tudományegyetem, amely ma újra megnyitja az egyetemi sportparkot és a botanikus kertet.
2020. május 19., 17:132020. május 19., 17:13
A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) úgy határozott, hogy mától újra lehetővé teszi a belépést az Iuliu Hațieganu egyetemi sportparkba és az Alexandru Borza botanikus kertbe – tájékoztatta szerkesztőségünket a felsőoktatási intézmény.
A belépés a következő feltételek betartásával lehetséges: egyszerre legtöbb 100 ember tartózkodhat a Iuliu Hațieganu egyetemi sportparkban, illetve 250 az Alexandru Borza botanikus kertben;
A Iuliu Hațieganu egyetemi sportparkba csakis az autós, sorompóval ellátott bejáratnál szabad belépni (Pandurilor u. 7. sz.), és kizárólag egyéni sporttevékenységeket lehet folytatni, a csapatsportpályák használata továbbra sem engedélyezett.
A sportpark és a botanikus kert zárt terei, valamint a múzeumok, az üvegházak, a tornatermek, az úszómedence a következő időszakban is zárva tartanak. A BBTE vendéglátó egységei (étkezdék) tegnaptól kezdve folytatják tevékenységüket házhoz szállítás és elvitel formájában.
– nyilatkozta dr. Daniel David egyetemi tanár, a BBTE rektora.
A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény alapján a Babeș–Bolyai Tudományegyetem folyamatosan a közösség tagjai mellett van, és aktívan részt vesz támogatásukban. Emellett a BBTE törekszik a közösség tagjainak állandó tájékoztatására megbízható forrásokból: az egyetem weboldala ebben az időszakban külön felületen foglalkozik az új koronavírussal való fertőzés terjedésének megakadályozására vonatkozó intézkedésekkel.
Nyílnak az állatkertek
A hétvégén megnyitották a marosvásárhelyi állatkertet, de néhány része továbbra is zárva marad. Nem lehet például bemenni a majomházba, illetve a trópusi házba, hiszen itt viszonylag szűk a hely, és az intézmény vezetői szeretnék elkerülni, hogy tömeg alakuljon ki. A bejáratnál kézfertőtlenítőket helyeztek el, illetve más óvintézkedéseket is hoztak, így várják a látogatókat. Az állatkertbe a belépőjegyek nem változtak, a felnőttjegy 20 lejbe, a gyerek- (2–12 éves) és nyugdíjas jegy 5 lejbe kerül, a 12 évesnél nagyobb kiskorúak és egyetemisták pedig 10 lej ellenében mehetnek be. A marosvásárhelyi állatkert 9 és 18 óra között van nyitva, a pénztár 17 órakor zár. Ugyanakkor szerdától ismét látogatóható a nagyváradi állatkert nyitott övezete. A hüllők, egzotikus állatok és denevérek háza továbbra sem nyílik meg. Az állatkert nyitvatartási programja 9 és 19 óra közötti, a 3 év alattiak és a 75 év felettiek ingyen mehetnek be, a felnőttek 18 lejért, a diákok, nyugdíjasak pedig 9 lejért válthatnak belépőt.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!