
Nagytakarítást terveznek a Vibe fesztiválnak is helyet adó Maros-parton
Fotó: Haáz Vince
Papírgyűjtéssel, faültetéssel, folyóparttisztítással, környezetbarát fesztivál kezdeményezésével csatlakoztak idén is erdélyi szervezetek és rendezvények a Föld napja mozgalomhoz, melynek kapcsán 1970 óta szerveznek környezetvédő programokat szerte a világon.
2022. április 22., 09:352022. április 22., 09:35
2022. április 22., 09:362022. április 22., 09:36
Minden év április 22-én a Föld napja alkalmából világszerte különféle eseményeket szerveznek intézmények, civil szervezetek, önkormányzatok, melyekkel felhívják a figyelmet bolygónk természeti környezetének megóvására.
Idén „Egy nap a holnapért, a klímáért! Létünk alapja az élővilág változatosságának megőrzése” mottóval hirdették meg 52. alkalommal a világ több országában a mozgalmat, melynek kiemelt témája maradt a biológiai sokféleség megőrzése.
Az emberiség beavatkozása a természet évezredes egyensúlyába veszélyezteti a vadonélők, köztük a beporzó rovarok, növények létét. Sebezhetőségünkre figyelmeztetett a koronavírussal a természet – legyen az idei Föld napja is önszerveződő, közösségépítő! Tegyünk végre, kezdjük ma!” – olvasható a kezdeményezők felhívása a magyarországi Föld Napja Alapítvány honlapján.
A szervezők ajánlásokat is megfogalmaznak, hogy mit tehetünk bolygónk védelméért. Többek között arra biztatnak, hogy faültetéssel zöldítsük környezetünket, autós közlekedés helyett válasszuk a fenntartható közlekedési eszközök használatát,
Az 1970-ben Amerikában indult mozgalomhoz évről évre egyre több szervezet és rendezvény csatlakozik Erdélyből is. Az idén június 30. és július 3. között tartandó VIBE fesztivál is a környezettudatosságra hívja fel a figyelmet nemcsak az esemény idején, hanem a Föld napja apropóján is.
A marosvásárhelyi könnyűzenei rendezvény szervezői közölték, idén minden tíz eladott fesztiválbérlet után ültetnek egy fát. A május 10-ig vásárolt bérletek árából a Kolozs megyei Jára völgyébe tervezett faültetési kampányt támogatják, amelyre május 8-án kerül sor.
A fesztivál kísérőrendezvényei is hangsúlyt fektetnek a környezettudatos életmód népszerűsítésére, előadásokon, panelbeszélgetéseken, workshopokon járják körül a klímaváltozás, fenntartható divat vagy zero waste, azaz hulladékmentes életmód témáját.
A fesztivál idején külön csapat felel azért, hogy környezetbarát módon valósuljon meg a rendezvény, szelektíven gyűjtik majd a szemetet, és szívószálakat sem adnak az üdítők, koktélok mellé, ezzel is csökkentve a fesztivál ökológiai lábnyomát.
Minden változásnak nevelő hatása is van, ugyanis fontos, hogy megértsük miért és hogyan kell ezeknek a kihívásoknak eleget tenni úgy, hogy a zöld életmód mindennapjaink részévé váljon” – fogalmaztak a szervezők.
Két év kihagyás után negyedik alkalommal szervezte meg Föld-napi papírgyűjtő akcióját a Kolozsvári Magyar Ifjú Kémikusok Szervezete (Komix). A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Kémia és Vegyészmérnöki Karának kezdeményezése keretében idén
a papírt egy szelektív hulladékgyűjtő cég elszállítja, az ebből bejövő összeget az ifjú kémikusok szervezete további projektjeinek támogatására fordítják – mondták el a Krónikának a szervezők.
Hozzátették, mivel az oktatási intézmények a különböző szerződések, szemléltető anyagok vagy éppen dolgozatok kinyomtatásával óriási mennyiségű papírhulladékot termelnek, fontosnak tartják, hogy mind az egyetemi alkalmazottaknak, mind a diákoknak lehetőségük legyen megszabadulni ettől a hulladéktól úgy, hogy közben egy helyi szakosztályt támogatnak.
ugyanis a három napra a Kémia és Vegyészmérnöki Kar bejáratánál felállított papírgyűjtő stand beszélgetések központjává vált nemcsak a tanárok és a diákok, hanem a magyar és román hallgatók számára is – jegyezték meg a szervezők.
Elmondták, jövendőbeli vegyészek és vegyészmérnökökként a fenntartható fejlődést és a környezettudatosságot kívánják népszerűsíteni, ezért a jövőben is terveznek hasonló akciókat, többek között egy műanyag kupakokat gyűjtő állomást terveznek felállítani az egyetemen.
Mivel a pandémia miatt két évet szünetelt a program, bizonytalanok voltunk a sikerével kapcsolatban, viszont mind a hallgatók, mind a tanárok nagyon lelkesek voltak, és sokkal több hulladékot sikerült összegyűjteni, mint amire számítottunk” – fejtették ki az ifjú kémikusok.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!