
Alternatív csomagolási technikákat ismerhetnek meg az érdeklődők a foglalkozásokon
Fotó: Lilafüge.hu
Karácsonyfadísz pisztáciahéjból, ajándékok kendőkbe-sálakba csomagolva – csak néhány környezettudatos ötlet, amivel megismerkedhetnek az érdeklődők az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezetének kolozsvári, a hulladékmentes életmódot népszerűsítő foglalkozásain. A kezdeményezésről Tamás Csilla, az EMKISZ elnöke beszélt a Krónikának.
2021. december 16., 19:302021. december 16., 19:30
A környezettudatos karácsonyi készülődést népszerűsíti az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezetének Ajándékozz okosan! elnevezésű műhelymunkája. A pénteken Kolozsváron tartandó foglalkozáson az érdeklődők olyan ajándékcsomagolási technikákat tanulhatnak, amelyek segítségével csökkenthetjük az ökológiai lábnyomunkat – mondta el a Krónikának Tamás Csilla, az EMKISZ elnöke. Hozzátette,
a közel négy éve útjára indított program olyan ötleteket mutat be a nagyvárosban élők számára, amelyek a természetbarát, környezettudatos életmódra hívják fel a figyelmet.
A karácsonyra való készülődéssel nagy mennyiségű hulladék keletkezik, aminek jelentős része nem újrahasznosítható, ezért a szervezet fontosnak tartotta, hogy bemutassa azokat az alternatív csomagolási és díszítési technikákat, amelyekkel csökkenteni lehet az ünnepekkor keletkező hulladékmennyiséget.
„Nem arról van szó, hogy teljes mértékben ki lehetne zárni a műanyagokat, illetve az eldobható csomagolást egy olyan zsúfolt periódusban, mint amilyen a karácsonyra való készülődés, mert nyilván egyre zsúfoltabb és pörgősebb az ünnep előtti időszak ahelyett, hogy lelassulós, tényleg szívből rákészülős periódus lenne. Műhelymunkáinkon megpróbálunk bemutatni olyan módszereket, amelyekkel csökkenteni tudunk a hulladéktermelésen, felhívjuk a figyelmet arra, hogy a készülődésben lehetnek olyan pontok, ahol a környezettudatosságot meg lehet valósítani” – mondta el Tamás Csilla.
Hozzátette, az adventi periódusban több foglalkozást szerveztek a környezettudatosság jegyében, készítettek már karácsonyfadíszeket újrahasznosított anyagokból, például pisztácia- és dióhéjból, csipkedarabok felhasználásával.
– jegyezte meg Tamás Csilla.
Hozzátette, a környezettudatossági műhelymunka-sorozat következő foglalkozásán Balog Boros Enikő kolozsvári, úgynevezett zero waste szakértő olyan hulladékmentes csomagolási technikákat mutat be, amelyekkel megelőzhető, hogy karácsony után csomagolópapírokkal legyen tele a szemetes. Elmondta, az érdeklődők megismerkedhetnek a japán furoshiki, azaz a kendőbe csomagolás módszerével, megtanulhatják, hogy lehet a textíliákat úgy csomózni, hajtogatni, rákötni az ajándékokra, hogy a csomagolás szintén az ajándék része legyen.
A zero waste, azaz hulladékmentes csomagolás mozgalom a környezettudatosságot népszerűsíti. Fő alapelve az újrahasznosítás mellett felhívni a figyelmet, hogy csak olyan termékeket vásároljunk, amelyek nincsenek felesleges csomagolóanyaggal ellátva, ugyanis ezekkel felesleges hulladékot termelünk a háztartásunkban. Ezt legkönnyebben úgy kerülhetjük el, ha a megvásárolni kívánt élelmiszerek tárolásához, szállításához, fogyasztásához szükséges zacskókat, dobozokat magunkkal visszük a bevásárlásra, így minimalizálva életünkben a megvásárolt hulladékok mennyiségét.
„Azt szeretnénk, hogy azoknak is legyenek alternatíváik, akiknek ijesztő a zero waste mozgalom, mivel nem látják hogyan követhető ez főleg városi környezetben. A környezettudatosság nem ott kezdődik, hogy hirtelen mindent, ami a környezetünkre káros, kiszorítjuk, hanem észrevesszük azt, ha egy alapanyagot újra fel tudunk használni, és kis lépésekben el tudunk afelé indulni, hogy fenntartható életet éljünk” – mondta el az EMKISZ elnöke.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!