
Kolozsvári diáklányok érveltek a legjobban az Erdélyi Perpatvar döntőjében
Fotó: MIÉRT Erdélyi Perpatvar
Nagy népszerűségnek örvendett idén is a Miért szervezte Erdélyi Perpatvar vitafórum az erdélyi magyar középiskolás diákok körében. A képzéseknek, vitakluboknak is helyet adó kezdeményezés országos döntőjét nemrég tartották, a megmérettetést kolozsvári csapat nyerte.
2022. december 26., 21:562022. december 26., 21:56
2022. december 26., 21:592022. december 26., 21:59
Nyilvános beszédet tartottak olyan aktuális témákról, mint a környezetvédelem, fenntartható fejlődés, feminizmus, illetve Európa gazdasági és politikai helyzetét érintő tételmondatok körül folytattak vitákat azok az erdélyi középiskolások, akik részt vettek az Erdélyi Perpatvar vitafórumon. Az egész évben vitakluboknak, érvelési-meggyőzési technikákat ismertető foglalkozásoknak helyet adó képzéssorozatot harmadik alkalommal szervezte meg a Magyar Ifjúsági Értekezlet (Miért), a kezdeményezés célja kiépíteni a vitakultúrát az erdélyi fiatalok körében, elsajátítani a vitázás alapjait, amit magabiztosan hasznosíthatnak majd a hétköznapi életben is, ezenkívül a vitavetélkedő számos közéleti, politikai, gazdaság, illetve szociális témára is ráirányítja a fiatal korosztály figyelmét.
A megmérettetés döntőjét nemrég tartották Székelyudvarhelyen tizenhét csapat részvételével, az azt megelőző időszakban pedig udvarhelyszéki, gyergyószéki, illetve Maros, Kolozs, Arad, Bihar és Szilágy megyei középiskolások intenzív képzések, vitaklubok során sajátíthatták el az akadémiai vita alapjait. Tornai Szilárd, az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács elnöke, a Perpatvar főszervezője elmondta, idén 123 középiskolás diák jelentkezett a programba, mely rekordnak számít az elmúlt évekhez képest.
Hozzátette, az Erdélyi Perpatvar népszerűsége bebizonyította, hogy a konstruktív vita és a megosztó témákról való disputa népszerű és vonzó tud lenni a fiatal korosztály számára is.
Remélhetőleg ennek a programnak köszönhetően rájönnek, hogy a világ nem fekete-fehér, hanem annál sokkal több árnyalata van. Az itt elsajátított kritikus gondolkodás segít a különböző témák mélyebb megértésében, illetve a másik álláspont, szemléletmód megértésében” – fogalmazott korábban a Krónikának Tornai Szilárd.
Megjegyezte, a legtöbb fiatalnak ez volt az első tapasztalata, hogy ki kellett állnia közönség elé, és kifejtenie egy háromperces, összefüggő beszédben érveit egy bizonyos témáról, ezért a vitaklubok és felkészítők során fontosnak tartották, hogy az alapoktól kezdjék a tanulást. Az itt elsajátított készségek nemcsak a más tantárgyakból való tanulást segítik elő, hanem a vitázás alapszabályainak az ismerete beépül a mindennapi interakciókba, így például álláskereséskor hasznos lehet, ha valakinek fejlett a beszédkészsége.
– mondta a vitavetélkedő főszervezője.
Oltean Csongor, a Magyar Ifjúsági Értekezlet elnöke a verseny kapcsán elmondta, a vita nélküli közösségépítés nem valódi, hiszen nem létezik olyan helyzet, amiben mindenki mindenkivel egyetért, a legtöbb ember csupán érvek hiányában, esetleg megfelelni akarásból nem ad hangot véleményének.
– fogalmazott a Miért-elnök.
A fináléban Veres Hanga vitabíró, a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ oktatója, Bartha Dániel, az MCC Kárpát-medencei vitabajnoka, Farkas András, a tavalyi Erdélyi Perpatvar nyertes csapatának tagja, illetve Szepessy László, az MCC Kárpát-medencei vitabajnoka pontozták a vitázó csapatokat, figyelve stratégiáikat, logikusan felépített érveiket, tájékozottságukat az adott témában. A döntőben az Arad megyei Gerillák és a Kolozs megyei ViTarolók mérték össze vitaismereteiket a „Az István, a királyban Koppánynak volt igaza.” tételmondat kapcsán, az összesített pontszámok alapján pedig a ViTarolók csapata került ki az est nyerteseként, így a lányokból álló csapat jutalma egy brüsszeli tanulmányút, ahol többek között az Európai Parlamentbe is ellátogathatnak.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
szóljon hozzá!