
2009. augusztus 04., 10:172009. augusztus 04., 10:17
Romániából az Újfalvi Róbert–Dan Boldi páros nevezett be a kolozsvári Voinţa Sport Klub színeiben. A páros versenyzés egyébként azt feltételezi, hogy a két kerékpárosnak együtt kell haladnia, legtöbb két percre maradhat le egyikük, a szabály betartását pedig több ponton is ellenőrzik. A nagy megmérettetést egyéves kemény edzés, szervezés és álmodozás előzte meg. „Két éve találkoztunk egy hazai versenyen, egy éve edzünk együtt. Szaladtunk, úsztunk, terepre jártunk naponta, és télen otthon trainereken tartottunk edzéseket. Ez abból állt, hogy feltettük a kerékpárt a szobában egy trainerre, és helyben tekertünk. Az alsó szomszéddal volt csak egy is gondunk a zaj meg a rezgés miatt, de remélem, kitartásunk meggyőzte, hogy nem bosszantani akarjuk” – idézte fel Róbert.
A versenyzőknek a mittenwaldi Alpokból (Németország) Ausztrián áthaladva 8 nap alatt Rivába (Olaszország) kellett eltekerniük. A verseny első napját elmosta az eső, ezért buszokkal szállították át a benevezőket a következő napi starthoz. Második napra azonban már kisütött a nap, de az útvonalat 30 kilométerrel le kellett rövidíteni a hó miatt.
A harmadik napon is a kijelölt útszakaszt 20 centiméteres hó borította, a kísérő motorkerékpárok is alig tudtak haladni, de a biciklisek végigtekerték.
„A harmadik nap volt a leghoszszabb, négy csúcsot másztunk meg, már a harmadikon annyira elfáradtam, hogy Dan tolta ki a biciklimet. Majdnem 7 óra kínlódás után értünk célba, már rosszul voltam a fáradtságtól” – ecsetelte Róbert. A negyedik nap következett a 12 éves Transalp történetének leghosszabb mászása: szintváltás 30 kilométeren 2360 méterig. „Itt elkövettük azt a hibát, hogy összekötöttük a két biciklit, hogy húzzuk egymást. Akkor tudtuk meg, hogy ebben a versenyben ez tilos. Úgy 200 méter után figyelmeztettek is, és eloldottuk a kötelet, de estig izgultunk a sorsunk miatt. Ekkorra már megszoktuk a nagy hajtást, bírtuk a strapát, és még büntetést sem kaptunk” – részletezte. Az ötödik nap lejtőzés szempontjából volt a legnehezebb. A versenyzők több mint 20 százaléka annyira lesérült, hogy nem folytathatta a versenyt. A leereszkedéshez sokat kellett technikázni a hosszú, meredek útszakaszon, s ez annyira megdolgoztatta a versenyzők karját, vállát, hogy estére alig tudtak fogni.
„Aznap én is sérülten startoltam – magyarázta Róbert. – Mivel előző nap megütöttem, bekötött, dagadt combbal kellett tekernem. Nagyon nehéz volt, míg bemelegedtek az izmaim. De az utolsó két nap könnyebb volt, mert tudtuk, hogy mindjárt vége, és a lábfájásom is engedett.”
Boldi és Újfalvi a férfi páros kategóriában a 131. helyezést érte el 330 bejelentkezett páros között. Róbert elégedetten újságolta: „Mikor áttekertünk az utolsó célvonalon, könnyeztem, nem tudtam elhinni, hogy vége az egésznek, hogy másnap nem kell hat óra előtt húsz perccel kelnem, és nem indulok kilenckor az AC/DC Highway to Hell számának buzdításával a hegyeknek. Valóra vált egy álmunk.”
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.