
Játszva ismerkednek a magyar kultúrával a nagybányai diákok a Főtér Fesztiválon
Fotó: Főtér Fesztivál – Nagybányai Magyar Napok / Facebook
Hagyományos és új programokkal várja vasárnapig a nagybányai magyar diákokat a Főtér Fesztivál keretében megtartott diáknapok. A negyedik alkalommal megszervezett programsorozat azokat a fiatalokat is megszólítja, akik nem tartoznak a Máramaros megyei település magyar közösségéhez – mondta el lapunknak Mészáros Orsolya szervező.
2021. szeptember 17., 20:132021. szeptember 17., 20:13
2021. szeptember 20., 18:582021. szeptember 20., 18:58
Képzőművészeti bemutatókkal, irodalmi, zenei és családi programokkal zajlik a nagybányai magyarság ünnepe, a Főtér Fesztivál. A „játék és kapcsolat” jelszóval megszervezett, vasárnapig tartó rendezvénysorozat minden korosztálynak kínál programokat a város központjában.
A korábbi évekhez hasonlóan megtartják a Máramaros megyei település fiataljait megszólító FF Diáknapokat. A negyedízben sorra kerülő esemény a középiskolások számára kínál interaktív tevékenységeket, ez kibővül a nekem5nyolc elnevezésű sorozattal, ahol 5–8. osztályos diákok versenyeznek – mondta el lapunknak Mészáros Orsolya, a diáknapok szervezője. Hozzátette,
hangsúlyozni szeretnék, hogy ők is fontosak a bányai magyar közösség számára, a jövőben is számítanak rájuk. Ezenkívül a foglalkozásokba bekapcsolódnak vegyes házasságból származó diákok is, vagy azok, akik másként nem járnak a magyar közösség eseményeire, például táncházba, vagy akik alapvetően nem tartoznak a magyar közösséghez, román tannyelvű iskolába járnak – mondta el a szervező.
Fotó: Főtér Fesztivál – Nagybányai Magyar Napok / Facebook
„Az iskolásokat célzó programok is a „játék és kapcsolat” jegyében zajlanak, mivel a diákok mögött nehéz év áll, a koronavírus-járvány és online oktatás a diákéletet is negatívan befolyásolta, és habár a közösségi média révén tartották egymással a kapcsolatot, mégis szükséges a személyes találkozás, a diáknapok célja játszva újrateremteni ezeket a kapcsolatokat” – hívta fel a figyelmet Mészáros.
Megjegyezte, a diáknapok évről évre nagy népszerűségnek örvend, az egyes kiadásokon 50–100 fiatal vesz részt, akik úgy alakítják a programjukat, hogy az iskola mellett is be tudjanak kapcsolódni a rendezvénysorozatba. Gébel Dóra, a Németh László Gimnázium 12. osztályos diákja lapunknak elmondta,
Ugyanígy vélekedik Gagyi Anna 11. osztályos diák, aki elmondta, a próbák segítenek jobban megismerni a magyar kultúrát, a várost, ezenkívül személyiségfejlesztő hatásuk is van. A programban többek között szerepel TikTok-kihívás, ahol egy adott témában kell videót készíteni valakiről, lepkevadászat, villámcsődület, kreatív feladatok a város különböző pontjain.
Fotó: Főtér Fesztivál – Nagybányai Magyar Napok / Facebook
Ezenkívül a legkisebbeket bicikliverseny, aszfaltrajz, bábkészítés várja, megtekinthetik a gyergyószentmiklósi Halvirág Bábszínház előadását, és a Fonogram-díjas Veronaki együttes koncertjére bulizhatnak – közölték a szervezők.
A helyi magyarság ragaszkodik ennek az ünnepnek a hagyományához; a 120 ezres Nagybánya lakosságának 11,3 százaléka vallotta magát magyarnak a legutóbbi népszámlálási adatok szerint. A településen a Németh László Elméleti Líceumban tanulhatnak magyar nyelven a diákok, ezenkívül a Teleki Magyar Ház táncházat, a Rákóczi Szövetség pedig táborokat, hagyományőrző tevékenységeket szervez.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!