
Képünk illusztráció
Míg évekkel korábban mindenki ismerősként üdvözölte a településén, városrészében szolgálatot teljesítő postást, aki reggelente újságot hozott, leveleket, ünnepi képeslapokat, nyugdíjat vagy gyerekpénzt kézbesített, mára a futárszolgálatok megjelenésével ez a szolgáltatás részben átalakult. Serac Dorel Cornel sepsiszentgyörgyi postást faggattuk több mint két évtizedes tapasztalatairól, a szakma szépségeiről és nehézségeiről, a postai szolgálat működésében beállt változásokról.
2022. január 30., 14:172022. január 30., 14:17
2022. január 30., 14:252022. január 30., 14:25
Tizenöt-húsz évvel ezelőtt még a postás hozta a karácsonyi üdvözletet, a nyugdíjat és a külföldi rokon által küldött csomagot is. Mára az internet, a bankszámlára történő utalások és a magán-futárszolgálatok sokat változtattak a helyzeten.
Az 52 éves Serac Dorel Cornel 23 éve a sepsiszentgyörgyi posta alkalmazottja, a körzetben, ahol dolgozik,
1999-ben kezdett a postánál dolgozni, ahova csak felvételi vizsga nyomán lehetett bekerülni. A felvételin több tematika is volt, például Románia földrajza, a Román Posta felépítése, a küldemények típusa. Ez a folyamat ma is hasonló, a leendő postások jelenleg is részt kell hogy vegyenek egy szóbeli vizsgán, amin az előre kijelölt „tananyagot” kérik tőlük számon.
A sikeres felvételi után Serac Dorel Cor-nel egy ideig egy tapasztalt kollégája mellett ismerkedett terepen a szakmával, majd kijelölték azt a körzetet, ahol szolgálatot kellett teljesítenie.
Sepsiszentgyörgyön 21 körzet van, melyekben általában ugyanazok a postások dolgoznak, azaz a körzetek között nem cserélődik a munkaerő, csak akkor lesz a városrésznek új felelőse, ha valaki nyugdíjba vonul, vagy otthagyja az állását. Amikor egy-egy postás szabadságra megy, akkor szükség van helyettesítésre is, amit mostanság Serac Dorel Cornel szerint elég nehezen oldanak meg munkaerőhiány miatt.
A Kovászna megyei postás azt is elmesélte, hogy a kezdetekkor volt benne egy kis félelem, aggodalom amiatt, hogy ő felelős a táskájában lévő sok pénzért, de hamar megszokta a helyzetet, szerinte ez hozzátartozik a munkához. Hozzátette, ha valaki nem szokik hozzá, nem tudja ezt a munkát végezni. Elmondta, abban az esetben, ha egy városban vannak olyan részek, ahol a közbiztonság kevésbé jó – Sepsiszentgyörgy esetében például az Őrkő cigánytelep –, két postás dolgozik egyszerre. Serac Dorel Cornel ezen a cigánytelepen is dolgozik, amelyről elmondta, hogy az Őrkő külön világ, hisz többnyire házszámok sincsenek, egy-egy házban sokan laknak ugyanazon a néven, illetve vannak a körzetben is nagyon gyakran ismétlődő nevek, de ő már megtanulta ezeket, ismeri az ott élőket, így jól eligazodik.
Amúgy az elmúlt több mint két évtizedben sokat változott a kihordandó küldemények mennyisége, mivel sok magáncég jelent meg a „piacon”. Ugyanakkor vannak eltűnőben lévő küldeménytípusok, például az üdvözlőlapok, képeslapok az ünnepek táján, melyeket leginkább csak a hetven év felettiek küldenek, a fiatalabb generációknál átvette ezek helyét az internetes kommunikáció.
Serac Dorel Cornel felidézte, hogy voltak olyan időszakok is, amikor nagyon sok munkájuk volt, ugyanis amikor megjelentek az országban az első szupermarketek, hipermarketek, ezek a Román Postával kötöttek szerződést, így a posta alkalmazottai hordták ki a reklámújságokat, ami sok pluszmunkát jelentett.
A postások elméletileg napi nyolc órát dolgoznak, reggel nyolctól délután négyig, de a gyakorlatban addig tart a nap, amíg „kiürül a táska” – és ezért nem jár „túlórapénz”.
Az anyagiak kapcsán azt is megtudtuk, hogy egy postás kicsivel keres többet a romániai minimálbérnél – így nem csoda, hogy a sajtó gyakran számol be a postai dolgozók sztrájkjáról. Gyakran emlegetik a szakma kapcsán a „borravaló” létezését is, ám ez személy- és körzetfüggő, van olyan városrész, ahol gyakori, máshol nem szokás. Megjegyezte, ha valaki kap is borravalót, az nem egy hivatalos jövedelem, nem számít hozzá például a nyugdíjalaphoz – így a postások időskori juttatása a legtöbb esetben minimális. Meglátása szerint elsősorban az alacsony fizetés az oka a munkaerőhiánynak, valamint ez a szakma már nem vonzó a fiatalok számára sem.
Még több mint tíz éve van a nyugdíjig, bízik abban, hogy fizikailag is bírni fogja, és időskorára nem kényszerül munkát váltani.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!