
Szemet szemért. Fábián Andor (jobbra) amerikai sztárszínészek technikáit ismertette a tanfolyamon
Fotó: Dávid Attila
Az amerikai színésziskolák megismertetésének céljával tartottak az elmúlt napokban filmszínészet- és színészvezetés-tanfolyamot, illetve -workshopot Székelyudvarhelyen. Fábián Andor filmrendező, a projekt ötletgazdája a forgatás izgalmairól, sztártanácsokról, az első erdélyi westernfilmről beszélt a Krónikának.
2018. december 20., 14:112018. december 20., 14:11
2018. december 20., 15:292018. december 20., 15:29
Samuel L. Jackson, Dustin Hoffman, Helen Mirren, Marlon Brando amerikai sztárszínészek tanácsait felhasználva tartottak filmszínészet- és színészvezetés-tanfolyamot, illetve -workshopot a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Szakközépiskolában.
Az amerikai sztárszínészek technikái nem igazán elterjedtek nálunk, ezen szeretnénk változtatni” – mondta el érdeklődésünkre Fábián Andor forgatókönyvíró, filmrendező, a projekt ötletgazdája. Hozzátette, a kezdeményezés legnagyobb hozadéka, hogy sikerült gyakorlatba ültetni a szakmai tanácsokat, és a vizsgafilmekben alkalmazták a nyugati technikákat.
Fotó: Farkas Antal
Az elméleti oktatásnál különböző témaköröket dolgoztak fel, mint a method acting, a természetesség alapjai a filmszínészetben, improvizáció. A gyakorlati résznél pedig ezekhez a témákhoz csatoltak egy-egy technikát: közismert amerikai filmekből dolgoztak fel jeleneteket, és az előadáskor az illető színész technikáját alkalmazták. „A híres gengszterfilmből, A téglából (Martin Scorsese: The Departed) azt a jelentet adtuk elő, amikor a maffiavezér közli a beépített ügynökkel, hogy gyanús, és sejtik, hogy ő a tégla. Costello megérzi a patkányt – azt hiszem ez a rész címe. A másik alkotás a Pár dollárral többért (Sergio Leone: For a Few Dollars More) című híres westernfilm volt, ebből azt a jelenetet játszottuk el, amikor a két fejvadász, a mancs és az ezredes kibékül” – részletezte a filmrendező.
A színésztanácsok közül kiemelte, hogy a természetesség áll mindenekfelett, nincs szükség semmilyen színházi gesztusra, sem túlzott arcmimikára.
– mutatott rá a filmes szakember. Kifejtette, szeretne még egy hasonló tanfolyamot indítani, hiszen a mostani kiadáson részt vevő öt embernél több szereplő kell egy egész estés filmhez. „Lehetőség szerint mindenképp szeretném kiterjeszteni erdélyi szintre, más városokba is elvinni ezt a projektet. Rengeteg költséggel jár egy ilyen kurzus, operatőri díjakat kell kifizetni, ezért a megszervezése kicsit bonyolultabb, mint egy papírt és tollat igénylő tanfolyamé” – fogalmazott a forgatókönyvíró.
Fotó: Dávid Attila
A kurzusokon készült vizsgafilmeket december 27-én mutatják be a székelyudvarhelyi Felső G kávézóban, majd a nagyközönség számára is elérhetővé teszik. Fábián Andor arról is beszámolt, hogy
„Januárban keresünk támogatókat, és ha minden jól alakul, akkor februárban kezdődhet a forgatás. Mindenképpen egy helyi jellegű történetből indulnánk ki, székely bandita történetek, pandúrok, betyárvilág megjelenítése” – mondta a székelyudvarhelyi rendező.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!