
2009. április 05., 15:502009. április 05., 15:50
„Ezelőtt hat évvel a Szomszédnéni Produkciós Iroda rendezte az első erdélyi humorfesztivált, hogy legyen hol előadják darabjaikat” – hangzott el a felvezetőben. A pénteki előadás fő vonala hét amatőr humorista versengése volt, akik közül hárman jutottak tovább a szombati döntőbe. A hét fiatal, akiket huszonkét jelentkező közül választottak ki, ötperces előadással készült. Egyedi figurákat alakítottak: Vitos Imre ezermester és kéményseprőként lépett színpadra, Motruk Nándor aról próbálta meggyőzni a közönséget, hogy a Trabant sebességét naptárral mérik, Ősz Ferenc, pedig arról számolt be, hogy mindenki nyeles gránáttal érkezett a sorozásra, csak ő volt, aki parittyával. Holovácsko Zsolt elmesélte, a fülével csapja a szelet a lányoknak, Pál Katona Barna pedig azt, hogy még mindig nem tudja megverni hétéves testvérét, Balla Levente viszont azt állította: normális családból származik, pedig a testvére magyar tanár. Az egyetlen női versenyző Keszeg Pál Anna orvostanhallgató volt, aki arról számolt be: élete legnagyobb tragédiája a volt barátja, pedig szereti az egzotikus állatokat.
De nemcsak a versenyzők előadásain derülhettek a jelenlévők: felléptek a Székely Góbék, Zsók Levente, Felméri Péter, a harmadik erdélyi humorfesztivál felfedezettje, a Showder Klub gyakori szereplője, majd Burján Zsolt, a tavalyi humorfesztivál egyik nyertese, aki azon morfondírozott, hogy idén is 700 lej a fesztivál fődíja, holott pedig szerinte infláció következtében 754,6 lejt kellene kapnia a nyertesnek.
A marosvásárhelyi Gruppen-Hecc kabarétársulat a „Sebaj, lesz vegasz!” című kríziskabaréjából mutatott be részleteket. A társulat egyik meghívottja „Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke” volt, akiről kiderült, hogy erdélyi származású, és azért kapta a Barack nevet, mert édesanyja kedvenc színésze Florin Piersic volt.
Könczey Elemér grafikus, lapunk munkatársa bemutatta Fejadag című 365 rajzot tartalmazó karikatúragyűjteményét. A kötet formáját illetően (kisebb, de szélesebb, mint egy átlagos könyv) megtudtuk, azért van így, mert elfér a kesztyűtartóban is, de egy könyvespolcon viszont kilóg a sorból, ezért nem fog ott porosodni.
| Az idei humorfesztiválon nem osztották ki az első díjat. A 700 lejes fődíjat két második helyezettként Holovácsko Zsolt és Ősz Ferenc kapta. A páros ezen kívül a Szomszédnéni Produkciós Iroda külön meglepetésdíjában is részesülhetett, fejenként 500 lej értékben. A Krónika napilap különdíja, az egy éves előfizetés Ősz Ferencet illette, ő kapta a Figyelő internetes portál ajándékait is (a színpadon székely népviseletbe kellett öltöznie, egy gumicsizmával és ásóval, emellé szilvapálinkát is kapott, amit ott helyben meg kellett kóstolnia). A Comedy Central magyarországi különdíját 300 lej értékben szintén Ősz Ferenc kapta. Holovácsko Zsolt a Kolozsvári rádiótól bemutatkozási lehetőséget kapott, Keszeg Pál Anna pedig a Kukker internetes portál közönségdíját nyerte el 200 lej értékben. |
A hét versenyző bemutatkozása után sor került Bálint Ferenc és Tóth Szabolcs, a Szomszédnéni Produkciós Iroda tagjainak fellépésére, majd záróakkordként az Open Stage szórakoztatta a közönséget Lung László Zsolt és Kozma Attila személyében. A társulat a Székelylend című lemezével vált ismertté, melyet 2007-ben adott ki, idén új albumot készítettek, ebből láthatott ízelítőt a közönség.
A szombaton megszervezett gálaestet Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke nyitotta meg, aki arról beszélt, hogy az Erdélyi Magyar Humorfesztivál komoly kezdeményezés. A Szomszédnéni Produkciós Iroda fellépése után a három döntős humorista következett: Vitos Imre, a kéményseprő, aki előadása végén megígérte, feliratozni fogja székely kiejtésű mondatait rovásírással, hogy könnyítse a zsűri azon tagjainak dolgát, akik nem értik a tájszólást, Holovácsko Zsolt, akit kiskorában csak ÁRKK-ként becéztek (Általános Rosszízlést Keltő Kisfiú), és Ősz Ferenc, a sorozást elszenvedő fiatal. Az előadások egyetlen hibája az volt, hogy ugyanaz a történet hangzott el a versenyzők szájából, mint az előválogatás során, a közönség többsége pedig az esemény mindkét napján részt vett. Litkai Gergely és Felméri Péter humoristák fellépése után megszületett a zsűri döntése, s a különdíjat felajánlók is kiválasztották kedvencüket. Az eddigi megszokott egy-két vendég helyett idén 11 produkciót láthatott a közönség a magyarországi Showder Klub, Dumaszínház és Comedy Central humoristáitól.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.