
A ma hősei. A bánffyhunyadi és budapesti diákok közösen látogatták meg a magyar főváros nevezetességeit a Határtalanul! program keretében
Számos élménnyel és tapasztalattal lettek gazdagabbak az erdélyi és budapesti diákok, akik a Határtalanul! program keretében szervezett kirándulásokon vettek részt.
2019. április 07., 08:332019. április 07., 08:33
2019. április 07., 11:252019. április 07., 11:25
Egymás kulturális értékeivel ismerkedhettek meg a bánffyhunyadi Octavian Goga Elméleti Líceum kilencedik osztályos diákjai és a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium tanulói a Határtalanul! program keretében szervezett kirándulásokon – számolt be a Krónika megkeresésére Okos-Rigó Hajnal, a Kolozs megyei tanintézet aligazgatója. Elmondta, a magyar állam támogatásával megvalósuló tanulmányi utak során mind a tanárok, mind a diákok tapasztalatot cserélnek egymással.
– részletezte a pedagógus.
Kifejtette, a Kölcsey-gimnáziummal már ötödik éve ápolják a partneriskolai kapcsolatot, ez idő alatt számos barátság köttetett. Az aligazgató szerint idén gyorsan egymásra hangolódott a két osztály, nagy számban vettek részt a közös programokon.
Rostás Gabriella Csilla, a bánffyhunyadi kilencedikesek osztályfőnöke a március elején szervezett budapesti kirándulásról és az anyaországi diákok fogadásáról beszélt lapunknak. Kifejtette, az erdélyi gyerekek bogozással készített színes karkötőket és házi csokoládét vittek diáktársaiknak, akik személyre szóló ajándékokkal viszonozták a kedvességet; a budapesti tanárok pedig kalotaszegi varrottast és kalotaszentkirályi csipkebogyólekvárt kaptak. Az ajándékozás után kezdetét vehette a városnézés: a négynapos kirándulás során a diákok meglátogatták többek között a bazilikát, a füvészkeretet, állatkertet, Kossuth teret, a Várkert-bazárt, a budai várnegyedet, és 3D-s filmnézés is szerepelt a programban.
A magyarországi diákok egyébként épp csütörtökön utaztak haza, őket kalotaszentkirályi vendégházakban szállásolták el, ahol megismerkedhettek Kalotaszeg néprajzával, hagyományaival. Az osztályfőnök kifejtette, a bánffyhunyadi osztályba nyolc helyről ingáznak a diákok, ezért mindegyik települést egy-egy tanuló képviselte, aki ismertette a térség történetét. A gyerekek továbbá a Tordai-hasadéknál bővíthették ökológiai ismereteiket, a sóbányában csónakázhattak, Kolozsváron pedig a nevezetességeket, emlékhelyeket látogatták meg. A diákcsoportok közösen kirándultak a Fehér megyei Torockóra, ahol betekintést nyertek a helyi hagyományok, népviselet és a népi kézművesség történetébe, sőt a Székelykőről is megcsodálhatták az Europa Nostra díjas települést.
Dicséretes, hogy a hegymászás után a magyarországi diákoknak még volt energiájuk kalotaszegi néptáncot tanulni. A programzáró esten szervezett táncházban népviseletbe öltözött tanulók mutatták be az erdélyi hagyományokat, népi értékeket.
Az értékek tudatosítása határtalanul
A Határtalanul! program célja a magyar–magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. Keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, és az anyaországi diákok is meglátogathatják magyarországi társaikat. Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programból (EFOP) finanszírozott kezdeményezés keretében négynapos ingyenes tanulmányutakon vehetnek részt a diákok. A program az értékek tudatosítását is szolgálja, egyúttal lehetőséget ad arra, hogy a tanulók közös történelmünket és a Kárpát-medence gyönyörű természeti kincseit megismerve elmélyíthessék tudásukat. A magyar kormány 2010 óta biztosítja ezt a lehetőséget, azóta 300 ezer anyaországi diák látogatott el a határon túlra.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!