
Fotó: A szerző felvétele
Az elsõ motoros, egy viharvert csónakos még csütörtökön begördült a találkozó színhelyére, de az igazi áradat pénteken indult meg, amikor a céhmesterek városa egész nap motorzúgástól volt hangos. A legtöbb motoros Romániából és Magyarországról érkezett, de jöttek résztvevõk Franciaországból és Törökországból is. A kézdivásárhelyi Free Frog’s Riders motorosklub szervezte találkozónak – akárcsak az elõzõ években – a Kézdivásárhelyhez tartozó Fortyogó fürdõi komplexum kertje adott otthont. A pénteken kezdõdõ és vasárnap hajnalban végzõdõ mozgalmas eseményen több mint ezer motoros vett részt, a koncertekre és vetélkedõkre pedig több ezren voltak kíváncsiak. Az idõjárás pénteken este 7 óráig a szervezõkkel tartott, akkor viszont egy hirtelen jött zápor miatt megcsappant a lelkesedés. Szerencsére csak rövid ideig tartott a vihar, így csak a tócsák zavarták azokat, akik a pénteken fellépõ együttesek, a marosvásárhelyi Téglagyári Megálló, valamint a helyi Metropolis és Éli koncertjét akarták meghallgatni.
Óriásbabgulyás,
Szombat reggel az esti sörözés fáradalmait kipihenõ motorosokat ínycsiklandó illat költötte: Nagy László hobbiszakács segédjeivel több mint ezer literes üstben rotyogtatta a babgulyását, amit némi disznóhússal bolondított meg, hogy az esti bulit is jó erõben éljék meg a hangos kétkerekûek szerelmesei. Másnaposság ide vagy oda, a szervezõk mindenkit felköltöttek, hogy meg lehessen szervezni a mindenkori találkozók csúcspontjának számító felvonulást. A motorosok immár hagyományosan egy jól meghatározott útvonalon vonulnak fel, erre az idõre (mintegy háromnegyed órára) a városon átvezetõ 11-es számú országutat lezárják. A motorosok a fõtéren is tiszteletkört tesznek, idén mintegy ezer érdeklõdõ volt kíváncsi a parádéra, és bõven volt mit látni: csillogó-villogó ultramodern motorok, ósdi kétkerekûek, miniatûr és gigantikus négykerekûek, terepmotorok vonultak fel az udvarterek városában a bámuló közönség elõtt. A felvonulás incidens nélkül zajlott, ütközésre, gázolásra nem került sor. A tiszteletkör után a motorosok visszavonultak a Fortyogóra, ahol különféle vetélkedõk vették kezdetüket, s a hobbiszakács elkezdte osztani babgulyását.
Roncsderbi és lassulási verseny
Akárcsak az elõzõ években, a szervezõk most is több versenyszámot tartogattak a jelenlevõk szórakoztatására. Bár nem számított különösebben versenynek, mégis a legnagyobb számú érdeklõdõt vonzotta egy kiöregedett kombi Dacia szétpüfölése. A járgányt rudakkal és lábbal tették felismerhetetlenné, egy vállalkozó kedvû motoros fel is hajtott kétkerekûjével az autóra. A lassúsági versenyen a legjobb egyensúlyérzékkel rendelkezõ motorosok nyerhettek, a cél ugyanis az volt, hogy a lehetõ leglassabban kellett megtenni egy bizonyos távolságot anélkül, hogy a motoros a lábát a földre tegye. A sokak által várt, a szebbik nem képviselõinek kiírt vizespólóverseny benevezõk hiányában elmaradt.
Edda a színpadon
A szombat este fénypontját kétségkívül az Edda Mûvek fellépése jelentette. A zenekar már pénteken megérkezett, a technikusokkal együtt érkezõ bandát a közeli Bálványosfürdõn, egy magánvillában szállásolták el. Szó esett arról is, hogy sajtótájékoztatót tartanak, de a helyszínek és az idõpontok változtatása egyértelmûvé tette: a zenekar nem kíván a sajtóval beszélni. Az utolsó helyszínre és idõpontra, a Fortyogó fürdõre 20 órára beharangozott tájékoztató már csak azért is elmaradt, mert a zenekar háromnegyed 10-kor érkezett meg, a koncert kezdete elõtt pár perccel. A mikrobuszból kiszálló Pataky Attila néhány emberrel kezet rázott, készült pár fénykép is, de a testõrök gyorsan megtisztították a környéket. Az Edda frontembere szemmel láthatóan ideges volt, s ezt tetõzte az is, hogy nem biztosítottak a szervezõk az elvárásainak megfelelõ öltözõt számára. Az idegességébõl azonban a közönség semmit sem érzett: a színpadon egy mosolygós Patakyt láthattunk, aki a kétórás koncert alatt a tõle megszokott energikus módon énekelte az Edda nagy slágereit. A hangos kétkerekûek szerelmeseinek találkozója hajnalig tartó bulival ért véget.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.