Hirdetés

Hangos hétvége a Víkenden

Csütörtökön, pénteken és szombaton összesen 35 ezren váltottak jegyet a vásárhelyi CokeLive Félsziget Fesztiválra, ahol Tiesto és a Nine Inch Nails sztárzenekar koncertjén jóval több román és külföldi résztvevő bulizott, mint az előző években. Több ezer zenerajongót csaltak ki a Víkendtelepre a fesztivál sztárjai: a világ legnépszerűbb lemezlovasaként számon tartott Tiesto és az amerikai Nine Inch Nails koncertjein akkora tömeg gyűlt össze a nagyszínpad előtt, amekkorát még nem láthattunk a rendezvény hétéves történetében.

Szucher Ervin

Gyergyai Csaba

2009. július 27., 10:252009. július 27., 10:25

A szervezők azonban mégsem elégedettek. Gerendai Károlytól, a Félsziget Fesztivál többségi tulajdonosától, a Sziget Kulturális Szervezőiroda ügyvezető igazgatójától megtudtuk, bár csütörtökön, pénteken és szombaton összesen 35 ezren vettek részt a fesztiválon, 1500-an sátoroztak, vasárnapra pedig még 15 ezer résztvevőt vártak, csak akkor lett volna nullszaldós a költségvetés, ha összesen 65 ezer érdeklődő látogatott volna el a fesztiválra. Mint Gerendai kifejtette, a román és küföldi résztvevők száma nagymértékben növekedett az előző évekhez képest, a magyar félszigetelőké pedig drasztikusan csökkent. Csak szombaton több mint 14 ezren váltottak jegyet a fesztiválra, és már a vasárnap esti The Prodigy fellépése előtt borítékolható volt, hogy ez a leglátogatottabb Félsziget 2003 óta, de ez leginkább a „nagyágyúk” koncertjeinek volt köszönhető. A résztvevők közül többen is drágállták a  belépők árát – a hetijegy ugyanis 250 lejbe, a napijegy 100 lejbe került, és az előző évekkel ellentétben ezen felül kellett fizetni a sátorhelyekért.

Látványos Tiesto-buli

A holland Tiesto grandiózus show-t ígért péntek estére, és akik szeretik, vagy figyelemmel követik „munkásságát”, nem csalódhattak: a lemezlovas 22 óra után néhány perccel már a színpadon volt, és miközben a tömeg ütemesen skandálta  a nevét, belevágott a Félszigetek történetének legnagyobb tömeget vonzó DJ-szettjébe. A Tiesto-rajongóknál hálásabb közönséget nehéz elképzelni: a DJ minden mozdulatát hangos üdvrivalgás követte, a közönség az első pillanattól abszolút egy hullámhosszon mozgott kedvencével, és már a nagy slágerek elhangzása előtt olyan, kölcsönös kommunikáción alapuló kapcsolat alakult ki a lemezlovas és a bulizók között, amelynek alapelemeit egyik részről a kiváló trance-hangzás, másikról pedig a lemezlovas nevének skandálása képezte.

Ami a grandiózus jelleget illeti: nem csak hogy három egész órát tartott a show, de hangtechnikában és látványelemekben messze felülmúlta az eddigi Félszigetes bulikat. A pénteki Félsziget természetesen nem csak Tiestóról szólt: kellemes élmény volt a Kaukázus fellépése is a Coke-teraszra keresztelt színpadon, de érdemes volt megtekinteni a NEO zenekar rövid, de annál ütősebb nagyszínpados műsorát is.

Tarolt a Nine Inch Nails

Szombaton a Félsziget hétéves történetének legkeményebb koncertélményében volt része annak a több ezer fesztiválozónak, aki az ország minden sarkából és a környező országokból sereglett össze a búcsúturnéja keretében végre Romániába is ellátogató amerikai Nine Inch Nails zenekar koncertjére a CokeLive Félszigeten. A több száz lámpát és stroboszkópot tartalmazó színpadkép kialakításán már kora reggel elkezdett dolgozni az indusztriális rock legnagyobb nevének számító banda személyzete, és az eredmény lenyűgöző volt: a koncert mind fényekben, mind hangban messze túltett mindenen, amit eddig a Félszigeten láthattunk – és ugyanez túlzás nélkül elmondható a zenéről is.

Trent Reznor énekes-dalszerző és zenészei egy tökéletesen megkomponált, remekbe szabott műsorral érkeztek a rendezvényre, és a közönség is fenomenális volt, minden megvolt hát az abszolút rockélményhez. A Wave Godbye-turné romániai állomásán A Head Like a Hole és az utolsóként elhangzó Hurt című slágerek között Trent Reznor elégedetten jelentette ki: csodálatos volt Marosvásárhelyen koncertezni. A több színpados fesztiválok óriási hátránya, hogy olykor egyszerre több helyszínen is figyelemreméltó események zajlanak, így volt ez szombaton is, amikor a Kispál és a Borz és a Primal Scream nevű Glasgow-i sztárbanda egyszerre csaptak a húrok közé. A több mint 20 éve alakult pécsi banda mellett döntöttünk, és nem volt rossz ötlet: Lovasi Andrásék buliján a fesztivál legnagyobb ad hoc kórusa verődött össze a dalszövegeket kívülről fújó kispálosoknak köszönhetően.

Válság, tetoválás, bungee jumping tarifák

Idén nem volt akkora tolongás sem az ételes-italos, sem egyéb sátraknál, mint az előző években. Ez nagyjából az áraknak is betudható, ezt a kereskedők a busás helybérrel magyarázták. „Örülök, ha nem veszítek – mondta el a Maros partján mozgó fotólabort működtető Bach Lóránd. – Nem elég, hogy nagy bért kér a vásárhelyi önkormányzat a standért, ráadásul a szomszédos Marosszentgyörgy telkén van a helyünk”. Ezt a szomszéd település elöljárósága is megpróbálta tudatosítani a Cementlapok és a Komp között sétálókkal: szombatra hatalmas kétnyelvű tábla jelent meg az egyik villanyoszlopon a település nevével. A gazdasági válság a hajfestők és rasztakészítők bevételén is megérződött, a tetoválásokért viszont olykor hosszú sorok alakultak ki. Az RMDSZ ügyvezető alelnökének felesége éppen valamilyen virágot készült felfestetni a karjára. „Tulipán lesz?” – kérdeztük. „Nem, azért nem annyira…” – mosolyogta el magát. A bungee jumpingos tornyot működtetők idén nagyot akartak fogni. A nulladik napon a tavalyi 50-hez képest duplájára emelték az árat, majd amikor látták, hogy a fejjel a semmibe leugrani akarók sem „estek a fejükre”, lefaragtak a tarifáikból. Az együttesek nevét, képét viselő pólókat 20 és 35 lej közötti áron vesztegették. „Ha magyar együttest kér, az drágább, a külföldi olcsóbb” – világosított fel az eladó. Aki kedvesének viszont csak egy szál tangával akart bókolni, az már 5 lejért is megvásárolhatta az „I love you” feliratost.

Sportoló Hunor és sporthumor

A szombati nap afféle RMDSZ-államfő mustrának is nevezhető – a szervezők és kampányvezérek ugyanis mindenféle mélyvízbe bedobatták Kelemen Hunort, aki épen és egészségesen, törött bordák és kificamított boka nélkül úszta meg a napot. „Azért kissé izomlázam van, a gokartozástól fájnak a bordáim, és meg is vagyok hízva” – panaszkodott az öltözőben, míg a hagyományos RMDSZ–MIÉRT
-focitalálkozóra húzta a csukáját. A pályán nyújtott teljesítményére a mentség mégiscsak egy őszinte elszólása, amit a Krónikának ejtett: „Én nem is tudok focizni”. Ez csakugyan kiderült abból a néhány percből, amit Kelemen a pályán töltött. Pedig Borbély Károly, az „öregek csapatkapitánya”, akárcsak a politikában, itt is előretolt ékként próbálta néhány remekbe szabott passzal helyzetbe hozni. „Ha az őszi választásokon egyetlen százalékot szerez, Hunor akkor is jobb politikusnak, mint focistának” – szólta el magát a pálya széléről egy lelkes szurkoló. A pályát keresztül-kasul felszántó volt miniszter, Borbély Károly a fiatalok góljára két találattal válaszolt, majd csapattársai háromra kerekítették a gólok számát. Végeredmény: 3–1, ami azt a látszatot kelti, hogy az RMDSZ-ben csak az öregek tudják istenigazából kezelni a gyeplőt.

A szövetség államfőjelöltje nem csak gokartozott és futballozott, hanem autózni is megpróbált. Mivel a múlt héten lapunknak adott interjújából kiderült, hogy nincs saját személygépkocsija, a hazai ralibajnok, Titi Aur felajánlotta, hogy viszi egy pár kört. A profi versenyző a Sportcsarnok előtti téren jócskán megforgatta a segédpilóta helyére bemerészkedő elnökjelöltet.

A fiatalokkal, majd az újságírókkal találkozó Kelemen Hunor a közélet iránt érdeklődőknek elmondta, az egyik célja az, hogy megszólítsa a 20-as és 30-as fiatalokat. „Azokat, akik tudják, hogy a jövő a versenyképességről szól” – mondta az RMDSZ jelöltje. Arra a kérdésre, hogy mivel kezdené első napját a Cotroceni-palotában, Kelemen Hunor rávágta: „Először is bekérném azokat a jelentéseket, amelyek a romániai gazdaság helyzetéről szólnak, aztán megkérném a kormányt, hogy távozzon a Victoria-palotából”.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
Hirdetés