
Fotó: A szerző felvétele
Az idei gyergyószárhegyi káposztafesztivál programja főzőversenynyel bővült, amelyen hat csapat kápráztatta el az érdeklődőket, illetve a káposztavásárra érkezett vásárlókat a különféle, káposztából készült ételkölteményekkel. Idén az időjárás is kegyes volt a hagyományőrzőkhöz és a káposztavágókhoz egyaránt, hiszen káprázó napsütésben, kellemes őszvégi melegben zajlott az esemény.
A káposztafesztivál a hagyományoknak megfelelően, szekeres felvonulással kezdődött: a Cika néptánccsoport apraja-nagyja nótaszóval a község főútján vonult végig a Cárina nevű dűlőbe, a híres káposztatermő földre. Itt már sokan várták az érkezőket, hiszen akinek káposztája volt, az kihasználta a napsütéses időt, hogy levágja az ízletes, vékony erezetű, lapított tetejű, kerek káposztafejeket. „Elégedett vagyok az idei terméssel” – fejtette ki a Krónika kérdésére Nagy Béla termelő, aki arra is kitért, hogy szigorúan betartják az idősektől tanult káposztatermesztési szokásokat, hiszen csak így őrizhetik meg a meszsze földön híres szárhegyi káposzta minőségét. Elmesélte, hogy káposztahernyó és egyéb kórokozó ellen is hagyományos módszerekkel védekeznek, nem használnak semmilyen vegyszert. Miközben Nagy Béla gazda és családja, illetve a többi gazda szaporán vágta a szebbnél szebb fejeket, a „cikások” pálinkával és „karikó pereccel0 kínálták a kalákásokat, majd György Balázs plébános áldása után táncra is perdültek a káposztaföldek végén. A táncért, a jó muzsikáért, illetve a perecért és a pálinkáért káposztát adtak a gazdák, így a hagyományőrzők megrakott szekerekkel jöhettek vissza a faluközpontban lévő vásártérre, ahol már javában rotyogott a bográcsokban a káposzta. A zsűrinek pedig igencsak alaposan meg kellett gondolnia, kinek adja a fődíjat, ami a híres parajdi káposztafesztiválon való részvétellel jár, hiszen a sakkcsapat birkahúsos lucskos káposztája legalább annyira ízletes volt, mint az önkéntes tűzoltók székelygulyása, illetve a régészek-képzőművészek almalében párolt köménymagos káposztája. A Gyergyószentmiklósról érkezett Pizza Joe képviselője szakácshoz illő fejedelmi eledelt tett az asztalra, a zsűri szerint a párolt marhalábszár köményes vöröskáposztával és vörös áfonyával inkább a mesterszakácsoknak szervezett versenyre illett volna. Végül a fődíjat a Torzsások csapatának, a helyi faluturizmushálózat gazdasszonyainak adták, akik hagyományos szárhegyi töltött káposztát készítettek. „A titka az, hogy többféle húsból készült, és a töltelékbe is teszünk jó adag darált káposztát, mert ettől lesz puha, omlós” – magyarázta Vakaria Ildikó főszakácsnő, aki megtisztelő feladatnak tartja, hogy ő képviselheti csapatával a parajdi káposztafesztiválon szülőfaluját.
A verseny hátterében tekintélyes mennyiségű káposzta cserélt gazdát, mi több, még Székelyudvarhelyről is sokan érkeztek szárhegyi káposztát vásárolni télire. Csupán a márkanév védjegyeztetése késik, mint Gábor László polgármester mondta: „tavaly megszületett a gondolat, a dokumentációt ezután állítjuk össze, de minden reményünk megvan, hogy egy-két éven belül márkanév legyen a szárhegyi káposzta.”
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.