
Váta Izabella fuvolaművész lelkének egy darabja mindig szülővárosában, Csíkszeredában marad
Fotó: Széchenyi István Egyetem
Váta Izabella csíkszeredai fuvolaművész a győri Széchenyi István Egyetemen végzett, jelenleg Budapesten és a nyugat-magyarországi városban oktat. Azt vallja, hogy a zenének gyógyító ereje van, olyan élményt nyújt, amelynek segítségével önmagunk megismeréséhez is közelebb kerülhetünk.
2022. február 06., 16:052022. február 06., 16:05
Ajándékként tekint a Győrben eltöltött egyetemi évekre a csíkszeredai Váta Izabella fuvolaművész, aki tavaly mesterképzéssel is kiegészítette zeneművészeti diplomáját a Széchenyi István Egyetemen. Vallja, hogy a zenének gyógyító ereje van, olyan élményt nyújt, amelynek segítségével önmagunk megismeréséhez is közelebb kerülhetünk, erre tanítja növendékeit is, átadva a fuvolázás valódi szeretetét – olvasható a győri Széchenyi István Egyetem lapunkhoz eljuttatott beszámolójában.
Váta Izabella kilencévesen kezdett el fuvolázni szülővárosában, Csíkszeredában, s mint mondta, időre volt szüksége, mire felnőtt a hangszeréhez, hiszen egy kisgyerek nem mindig éri el jobb kezével a billentyűket. Nem véletlen vagy esetleges választás volt ez az út részéről, hanem természetes és ösztönös, igazi egymásra találás. A zene iránt érzett stabil elköteleződés és szeretet folyamatosan erősödött benne, így a muzsikálás Széchenyi-egyetemi évei alatt, kiváló művésztanárok mellett észrevétlenül nőtte ki magát lelkében hivatásává.
Arra a kérdésre, hogy mit jelent számára a fuvola és a zenélés, Váta Izabella egyértelműen fogalmazott.
– fogalmaz Váta Izabella.
Hozzáteszi, valójában minden hangszer eszköz arra, hogy zenélhessünk. „De nem mindegy, hogy melyik hangszer az, amivel a zenész szerelembe esik, és együtt tudnak érzelmeket, történeteket, szépet, reményt, örömet, élményt, gondolkodni valót adni a hallgatóságnak. Kiskamasz koromban, ha valamilyen probléma, konfliktus ütötte fel a fejét, amitől szorongtam, ösztönösen mentem a fuvolámhoz, és elkezdtem játszani rajta, hiszen a zenélés megnyugtatott” – mondja a fiatal fuvolaművész.
Mint fogalmaz, ez mai napig így van, egy jó gyakorlás újra összerakja, feltölti, közelebb tudja vinni saját magához, hiszen a fuvolázás az önismeretben is segít. Egy hangszeres zenész életében kulcsfontosságú, hogy kik tanítják muzsikálni. Váta Izabella úgy gondolja, hogy a Széchenyi István Egyetemen Jóföldi Anett olyan művésztanár, aki a legjobban érti a szakmáját, és az emberi lélek rezdüléseire is érzékeny. Mindemellett Győr szépsége és varázsa is elragadó volt számára már első pillanattól fogva, az egyetemi évei alatt pedig egyre jobban szívéhez nőtt a város. Tavaly júniusban szerezte meg fuvolaművész diplomáját.
Mint fogalmazott, nem könnyű utat építeni, de a széchenyis diploma nagyon jó alapot és kezdőlöketet adott hozzá.
Váta Izabella a győri egyetemi évekre ajándékként tekint, mind szakmai, mind emberi szempontból. „Születtek itt erős barátságok: bizonyára nem mindegyik életre szóló, de olyan embereket is megismertem, akik nélkül nem igazán tudom elképzelni, hogy a jövőben ne tudjunk egymásról, ne legyünk kapcsolatban” – mondja a fuvolaművész. Hozzáteszi, a Művészeti Kar atmoszférája nagyon meghitt, családias, ez a légkör sokat segített abban, hogy a zárkózott személyisége kinyíljon, és igazán, őszintén önmagát tudja adni.
„Szakmai szempontból a különböző kamarazenei formációknak köszönhetem azt, hogy több olyan muzsikussal is zenélhettem, akikkel a későbbiekben is együtt tudunk majd működni” – mondja a fiatal művész. Váta Izabella jelenleg két helyen tanít fuvolát: Budapesten és Győrben. Számára a tanítás a zene gyógyító erejének átadásáról is szól.
„Érzékenynek kell lenni a növendékek minden rezdülésére, hogy a zene örömét ne váltsa fel bennük a feszengés és a szorongás. Nem mindenkiből lesz fuvolista, de mindenki megtalálhatja a fuvolázás helyét a saját életében. A zenélés olyan élményt nyújt, amivel a gyerekek önmagukat is jobban megismerhetik, és kifejezhetik saját érzéseiket, véleményüket, gondolataikat” – mondta. A székelyföldi fuvolaművész lelkének egy darabja mindig szülőotthonában, Csíkszeredában marad.
„Sokszor van honvágyam, de úgy hiszem, ha nem költöztem volna el, akkor soha nem jövök rá, hogy milyen nagy áldást kaptam Istentől, hogy oda születtem. Sokkal hamarabb észreveszem az otthonom csodáit, mint azelőtt, amikor minden nap körülvettek” – mondta el Váta Izabella. Az internetnek köszönhetően családjával is folyamatosan tartja a kapcsolatot, amikor pedig van rá lehetősége – általában az iskolai szünetekben – hazautazik. „Így nyáron több héten keresztül is tudok otthon töltekezni” – mesélte.
Erdélyi hallgatók a győri Széchenyi István Egyetemen
A győri Széchenyi István Egyetemen minőségi képzések mellett európai színvonalú hallgatói szolgáltatások és modern infrastruktúra támogatja a diákok szakmai sikereit. A hallgatók valódi nemzetközi környezetben tanulnak, hiszen a közösséget most már 65 ország fiataljai alkotják, köztük az Erdélyből érkezők, akik száma 2022-ben 140 főre duzzadt. Közülük legtöbben az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar, a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar és a Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar képzéseit választották, illetve körükben népszerűek az intézmény doktori iskolái is.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!