
Fotó: Barabás Ákos
A hagyományok megélése, a népi tudás fiataloknak való átadása céljával szerveznek hímestojás-versenyt és -kiállítást a Bákó megyei Gyimesbükkben vasárnap. A legszebb írott tojásokat a közönség és Kakasi Zoltán néprajzkutató értékeli, valamint a munkák készítőit díjazzák is.
2017. április 06., 14:412017. április 06., 14:41
A legszebb gyimesi hímes tojást keresve második alkalommal szervezik meg az írott-tojás-versenyt és -kiállítást a Bákó megyei Gyimesbükkön vasárnap. Az idei esemény újdonsága, hogy nemcsak a gyimesbükkiek munkáit fogadják, hanem a Gyimes völgye minden lakójáét: felsőloki, középloki, kosteleki vagy gyimesbükki résztvevőkét – tudtuk meg Pál Pétertől.
A verseny egyik szervezője hozzátette, a jelentkezők öt-öt írott tojással nevezhetnek be legkésőbb vasárnap reggel kilenc óráig, ami után a szervezők előkészítik a tojásokat a szavazásra. Tíz órától délután három óráig várnak minden érdeklődőt az elkészült munkák megtekintésére, értékelésére. Közben két órától lehetőség lesz a helyszínen is tojásírásra. A jelenlévőkön kívül Kakasi Zoltán néprajzkutató is értékeli az elkészült alkotásokat, így a közönségdíjak mellett szakmai díjakat is kapnak a legügyesebbek. A két első díjas 800-800 lejt, a két második díjazott 400-400 lejt, a harmadik helyen végzők pedig 300-300 lejt vihetnek haza, amelyet a Xilopal Kft. biztosít – ismertette a szervező.
Pál Péter elmondta, azért szervezik meg idén is a megmérettetést, mert fontosnak tartják hagyományaikat, gyökereiket, illetve a népi tudásukat átadni a fiataloknak – az esemény pedig segít ebben. Kakas Zoltán néprajzkutató korábban elmondta, a gyimesi tojás piros alapú, ha más színeket is alkalmaznak a tojásfestők, az már nem hagyományos gyimesi tojás. A maratás technikája pedig inkább a székelyföldi tojásokra jellemző, nem a gyimesire. A gyimesi tojások mintájában a geometrikus motívumok dominálnak, de természetesen vannak kivételek is. Jellemző motívum a töltött rózsa, csillag, esernyő, ördögtérgye, a gereblyés, a fésűs, a veszett utas és a dióbélszerű minták.
Az idei eseményt a helyi Degustárium csoport, a Gyimesi Kulturális és Sport Egyesület, a polgármesteri hivatal és a római katolikus, illetve ortodox plébánia szervezi, az összegyűlő tojásokat idén is jótékony célra használják fel. Mint arról korábban beszámoltunk, a gyimesbükkeik közül tavaly 112-en neveztek be a versenybe mintegy 560 tojással. További 120 tojást ajánlottak fel a helyiek, amelyek a versenyben lévőkkel együtt kiállításra, később pedig eladásra kerültek. A befolyó összegből a bükki és a tarhavasi iskolának egy-egy 800 lej értékű szintetizátort vásároltak, a Dani Gergely Általános Iskola számára pedig egy pianínó vásárlására ajánlottak fel 2000 lejt. Az utóbbi iskola azért kapott jelentősebb összeget, mert a diákjai népviseletbe öltözve segítették Pál Pétert a tojások értékesítésében.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.