
Az autómentes nappal felhívják az önkormányzatok figyelmét, hogy teremtsenek infrastruktúrát az alternatív közlekedéshez
Fotó: Pinti Attila
A fenntartható és környezetbarát városi közlekedésre hívja fel a figyelmet a minden évben szeptember 22-én megtartott autómentes világnap. Az európai szintű kezdeményezéshez több romániai település csatlakozott, többek között Nagyváradon, Nagyszebenben és Besztercén is az alternatív, zöld közlekedést népszerűsítő programok várják az érdeklődőket.
2021. szeptember 22., 09:422021. szeptember 22., 09:42
Több erdélyi városban a környezetbarát és fenntartható közlekedést népszerűsítik szerdán az európai autómentes világnap apropóján az önkormányzatok és civil szervezetek.
Az idén Fenntartható közlekedés a biztonság és egészség jegyében mottóval szervezett esemény a koronavírus-járvány okozta nehézségekre emlékeztet, egyúttal azt ünnepeli, hogy fennmaradt a közösségi közlekedés a pandémia dacára is – olvasható az Európa-szintű kampány honlapján. A kezdeményezéshez romániai városok is csatlakoztak, így Erdélyből többek között Nagyváradon, Szebenben, Besztercén, Fogarason, Zilahon is szerveznek a környezettudatos közlekedést népszerűsítő programokat.
Az alternatív környezetbarát városi közlekedésre hívja fel a figyelmet a nagyváradi önkormányzat. A mobilitási hét keretében a partiumi városban megrendezik a Critical Mass biciklis felvonulást azzal a céllal, hogy népszerűsítsék a kerékpáros közlekedést, és felhívják a városvezetés figyelmét az ehhez szükséges infrastruktúra megteremtésére. Ezenkívül járműversenyt is szerveztek, a megmérettetésen busszal, villamossal és kerékpárral kellett eljutni a város egyik pontjából a másikba, a járműtípusok közül a bicikli bizonyult a leggyorsabbnak.
A Tursib helyi közlekedési vállalat járművein ingyen utazhatnak a szebeniek, ezenkívül a városközpontban közlekedő elektromos minibuszokon gitárjátékkal és művészeti performanszokkal hívják fel az utasok figyelmét a zöld közlekedésre. Besztercén is szerveznek környezetbarát közlekedéshez kapcsolódó programokat, ezenkívül helyi közlekedési projekteket népszerűsítenek, és alternatív közlekedési eszközöket is kipróbálhatnak a helyiek.
Az európai autómentes napot 1998 óta minden évben szeptember 22-én tartják. Az esemény célja felhívni a társadalom figyelmét a megnövekedett autós forgalom okozta környezeti, baleseti és városképi problémákra, a közlekedési mód felelősségteljes megválasztására, a fenntartható, környezet- és emberbarát városi közlekedés előnyeire, valamint a közösségi, a kerékpáros és a gyalogos közlekedés fejlesztésének szükségességére.
A rendezvény egyik hosszú távú célkitűzése, hogy rávegye a rendszerint autóval munkába, iskolába járó embereket, hogy az utazáshoz fenntartható alternatív közlekedési módokat vegyenek igénybe, ily módon hozzájárulva a polgárok egészségének és életminőségének javításához.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
szóljon hozzá!