2009. április 09., 23:182009. április 09., 23:18
Emlékkoncertet tartanak Marian Cozma emlékére pénteken a budapesti A38 hajón. Az esten román és magyar zenészek lépnek fel a szeretet és az összetartozás jegyében, a szervezők szerint Marian Cozma tragikus halála jelentősen hozzájárult a két nemzet között meglévő előítéletek lerombolásához.
„Az első lépést azonban folytatni kell, ezért Horváth Balázs fiatal politológushallgató – aki a The (hated) Tomorrrow együttes frontembere –, valamint Lukács Csaba újságíró – aki Romániában született, de tizenöt éve Magyarországon él – elhatározta, hogy olyan zenei eseményt szervez, amelyre fiatal, tehetséges zenészeket hívnak mindkét országból. A koncertre szimbolikus helyszínen, a Dunán horgonyzó A38-as állóhajón kerül sor, tehát azon a folyón, amely összeköti a kelet-európai országokat” – olvasható a szervezők tájékoztatójában. A fellépők sorát Oana Popescu zongora- és Molnár Zita Yvone hegedűművész nyitja Bartók Béla Román táncok című darabjával.
A kettős után román és magyar indie, alternatív és rockzenekarok következnek. A székesfehérvári Jacked 2006 óta van jelen a magyar indie-életben, a csapat várhatóan a nyáron készíti el első lemezét. Utánuk a temesvári Persona következik; a fiatal román zenészekből álló indiecsapat Ingmar Bergman azonos című filmjéből vette a nevét. A The (hated) Tomorrow zenekart 2005 nyarának végén alapította meg Horváth Balázs testvérével és barátaival. A pop-rock stílusban játszó formáció a Klausztrofóbia című lemezzel debütált. A magyar együttes után az indie, rock és dzsessz stílusjegyeket magán viselő kolozsvári alternatív rockegyüttes, a Kumm lép az A38 közönsége elé, az estet az akusztikus rockot játszó román Urma koncertje zárja.
| Egy budapesti nő és egy férfi ellen indított büntetőeljárást a rendőrség a Cozma-üggyel összefüggésben. Mindkét személyt bűnpártolással gyanúsítják, a férfit 30 napra előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság, a nő szabadlábon védekezhet. A gyilkosság másnapján Ausztriában elfogott R. Sándor barátnője a bűnpártolással gyanúsított nő, aki azt a gépkocsit vezette, amellyel R. Sándor és bűntársa, N. Győző menekültek Olaszország irányába az osztrák A2-es autópályán. A Cozma-gyilkosságnak eddig öt gyanúsítottja van, akik valamennyien előzetes letartóztatásban vannak: R. Sándort, N. Győzőt, Sz. Ivánt, P. Gábort és B. Csabát társtettesként elkövetett emberöléssel, életveszélyt okozó, valamint súlyos testi sértéssel, továbbá csoportosan elkövetett garázdasággal gyanúsítja a rendőrség. Marian Cozmát, az MKB Veszprém és a román válogatott 26 éves kézilabdázóját február 8-án hajnalban gyilkolták meg a veszprémi Patrióta lokál előtt. A nyomozás eddigi adatai szerint a bárban szórakozó kézilabdázóba belekötöttek N. Győző és társai, majd az utcán folytatódó dulakodás közben halálos szúrás érte Marian Cozmát. A csapattársuk és barátjuk segítségére siető Ivan Pesics horvát válogatott kézilabdázót vesén szúrták, Zarko Sesum szerb válogatott kézilabdázónak pedig az arccsontja törött el egy rúgástól. |
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.