
Látvány. A marosvécsi rendezvény szervezői minél több emberrel ismertetnék meg a Kemény-kastélyt
Fotó: Facebook/Nagy Kemény Géza
A legjellegzetesebb és leglátványosabb népszokásokat szeretnék bemutatni előadásukban a Kemény-kastély őrei, a marosvécsi nemesi lakban ma délután szervezendő farsang- és téltemető rendezvény ötletgazdái.
2020. február 25., 07:412020. február 25., 07:41
Első alkalommal szerveznek ma délután farsang- és téltemetést a marosvécsi Kemény-kastélyban. Az ingyenes rendezvény elsődleges célcsoportját a fiatalok képezik (főként a környező települések ifjúsága), ugyanakkor a szervezők mindenkit várnak, aki nyitott a farsangfarki mulatságra és humorra. A Maros megyei eseményt a Kemény Auguszta Kulturális Egyesület a Kemény-kastély őreivel közösen rendezi. Utóbbi csapat az Örökségünk Őrei országos örökségvédelmi verseny keretében népszerűsíti a nemesi lakot, és
Szekeres-Ugron Villő, a Kemény Auguszta Kulturális Egyesület Petőfi-ösztöndíjasa a Krónika érdeklődésére elmondta, a kastélyőrök a farsangi és farsangvégi szokásokat szeretnék előadás formájában megismertetni. Rámutatott, a népszokások közül a legjellegzetesebbeket és leglátványosabbakat próbálják ma bemutatni, a lehető legautentikusabb formában.
– fogalmazott Szekeres-Ugron Villő.
Kifejtette, az örökségvédő diákok legfontosabb célja, hogy „belakják” a kastélyt, és minél több emberrel megismertessék az épületet, annak történetét és értékeit. Ennek érdekében rendszeresen készítenek a kastélyhoz kapcsolódó rövid videókat, kisfilmeket. Legutóbb a Titán együttessel forgattak videoklipet, de jeles személyiségek, évfordulók kastélyhoz kötődő kapcsolatát is igyekszenek bemutatni. Tematikus napokat szerveznek, például zakuszkás, töltött káposztás vagy gulyásfőző napokat, amelyekről ugyancsak videókban számolnak be. Könyvadományozással segítenek gyarapítani a kastély újjáépülő könyvtárát, valamint rendszeresen jelen vannak és segítenek a kastélyban szervezett rendezvényeken (pl. a kastély kapunyitásának ötéves évfordulójára szervezett kastélynapon vagy épp a karácsony előtti gyermekprogramon, ahol fel is léptek). Ezenkívül más Örökségünk Őrei csapatokkal együttműködve nekik köszönhetően sok fiatal ismerhette meg a kastély, a Helikon és a Kemény-család történetét.
Szekeres-Ugron Villő arról is beszámolt lapunknak, hogy Petőfi-ösztöndíjasként igyekszik a legsokoldalúbban bekapcsolódni a Kemény Auguszta Kulturális Egyesület munkájába. Elsősorban rendezvényszervezésben és különböző adminisztratív feladatok ellátásában vesz részt, valamint olyan kapcsolatok fenntartásában és kiépítésében, amelyek segíthetik a kastély, a hozzá kapcsolódó történetek és közösség megismertetését, fennmaradását. A Petőfi Sándor-program célkitűzéseinek megfelelően fontos feladata a helyi magyar közösséggel való foglalkozás, a helyi fiatalok bevonása a kastély életébe, együttműködés a helyi iskolával.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!