
Fotó: A szerző felvétele
2009. szeptember 10., 09:502009. szeptember 10., 09:50
„A budapesti Helikon Kiadó igazgatónője, Szabó Erika gondolta azt, hogy a Böjte Csaba testvér és alapítványa által gondozott gyerekek érdekében közös produkciót készít elő, aminek az az alapja, hogy a gyerekek szeretik a dalaimat. Lemezre vesszük a gyermekek énekét, és CD egészíti ki a kötetet, amelyben a gyermekdalaim szövegei szerepelnek. Korniss Péter fotóművész képeivel illusztrálják majd a parádés kiadványt”, tájékoztatta a Krónikát Szovátán Bródy János.
Rajta kívül Gryllus Vilmos, a Kaláka együttesből ismert előadóművész volt az egyik zsűritag a szovátai válogatáson. „Mi is sokat énekelünk gyerekeknek, és együtt is énekeltünk velük több ízben is. Nagyjából meg tudom ítélni, hogy kire lehet számítani. Ügyesek, pedig nem egyszerű dolog ám, hogy jönnek a pesti művészek, s aztán ki kell állni eléjük énekelni. Szóval vadidegen emberek előtt, vadidegen körülmények között kell helytállniuk, mikrofonba énekelniük. Mi a személyiségüket is megfigyeljük” – fejtette ki Gryllus.
Bródy János azt is elmondta, hogy Magyarországon eddig nem jelent meg ehhez hasonló kiadvány, és hogy a kötet bevételéből a Helikon a Dévai Szent Ferenc Alapítványt támogatja. „Mindenki önként és dalolva vesz részt az akcióban”, mondta a zeneszerző. A kiadó úgy tervezi, hogy karácsony előtt, az ajándékozási időszakban már a könyvesboltokban lesz a kötet.
Országh Péter, a Teleki Oktatási Központ munkatársa, oktatási programfelelős elmondta: a ház igazgatója, Márton Zoltán már többször támogatta a Dévai Szent Ferenc Alapítványt. Őt kereste meg a Helikon Kiadó azzal a kéréssel, hogy a szereplőválogatást Szovátán ejthessék meg. A válogatáson – ahova sok településről érkeztek gyerekek – 55–60 kisiskolás vett részt.
Közülük 12–15–gyerek utazik a jövő héten Budapestre, ahol zenestúdióban, zenekari kísérettel feléneklik a Bródy-dalokat, illetve Bródyval és más művészekkel együtt elkészítik a felvételeket. A szervezők 15 dalt küldtek szét, a gyerekek abból válogatták ki azokat, amelyeket aztán időközben megtanultak. A legtöbben a Micimackó, a Boldog születésnapot!, no meg a Vannak még rossz gyerekek című dalt választották.
„Ez egy gyönyörűséges ügy”, állítja a kötet illusztrációs anyagát készítő Korniss Péter kolozsvári származású fotóművész. Ő fényképezte a válogatás folyamatát, és majd a stúdiófelvételt is végigköveti. Tőle tudtuk meg, hogy a kötet tervezője, koncepciójának kialakítója Murányi Zsuzsa szabadúszó könyvművész, aki Lipcsében szerzett ilyen jellegű képesítést.
A dévai gyerekeket Zakariás Antónia óvónő kísérte el: „Egy hónappal ezelőtt értesítettek bennünket erről a lehetőségről. Készültünk. 12 gyerekkel jöttünk, s mindenki egy-egy éneket választott ki azokból a dalokból, amelyeket számunkra megjelöltek. A gyerekek nagyon lelkesedtek az ügyért, többen is jöttek volna, de ennyien fértünk be a kisbuszba. Persze tartottunk egy előválogatást. Dévai zenetanárok készítették fel a gyerekeket.” Horváth Noémi 13 éves, már tíz esztendőt töltött a dévai otthonban, hat testvére közül négyen Déván nevelkednek, két lánytestvére máshol él – állami gondozásban.
Mint Noémi elmondta, édesapjuk elhunyt, édesanyjuk, aki a Déva melletti Mintián él, gyakran látogatja őket. „Én a Mit tehetnék érted? című dallal készültem. Ha jól énekelek, akkor Magyarországra megyek, egy lemezfelvételre”, mesélte ragyogó arccal a fekete szemű, értelmes tekintetű kislány. A vajdahunyadi, roma származású Mezei gyerekek közül hárman voltak jelen a meghallgatáson: Annamária, Marian és Ernő.
„Ha jól énekelünk, Magyarba megyünk”, csak ennyit válaszolt érdeklődésünkre izgatottan Annamária. Bródy János és Gryllus Vilmos terveikről is beszéltek. Bródy elmondta a Krónikának, hogy ez az év számára a gyerekek jegyében telt, telik: „Október elején mutatják be Budapesten Halász Jutka koncertfilmjét, ez biztosan Erdélybe is átjön majd. Én nem szerepelek benne, de a dalaim igencsak.” Gryllus Vilmos Kányádi-gyermekversek megzenésítésére készül.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.