Hirdetés

Elegük lett a túlturizmusból a barcelonaiaknak, ki akarják kergetni a hömpölygő tömegeket a városból

•  Fotó: Bede Laura

Fotó: Bede Laura

Barcelonában lekergettek turistákat a teraszokról és vízipisztolyokkal támadtak rájuk a helyiek, azt követelve, hogy tűnjenek el a számos híres látványosságot kínáló spanyolországi városból.

Kiss Judit

Krónika

2024. július 09., 16:462024. július 09., 16:46

Barcelonában több ezren tüntettek az utcákon a miatti dühükben, hogy a Güell Parkról, a híres Sagrada Familia templomról, a nevezetes Las Ramblas sétálóutcáról és számos más látványosságról ismert katalóniai város lakhatatlanná vált.

Régóta bosszantja a helyieket, hogy városukat a turisták teljesen birtokba veszik, most elégedetlenségüknek tiltakozással adtak hangot, és világossá tették, hogy nem akarják többé látni őket.

Hirdetés

Vízipisztolyokkal felfegyverkezve lefröcskölték a teraszokon ülő embereket, és azt kiabálták a turistáknak, hogy menjenek haza. A legnagyobb elégedetlenséget a lakások rövid távon való kiadása váltotta ki, hiszen így megemelkedtek a bérleti díjak. A helyiek azt mondják, hogy már nem engedhetik meg maguknak, hogy tisztességesen megéljenek a saját városukban,

nap mint nap zárnak be boltok, hogy helyet adjanak olyan vállalkozásoknak, amelyek már nem felelnek meg az illető lakónegyed szükségleteinek. Az emberek azért is panaszkodnak, mert nem tudják megfizetni az albérletárakat, el kell hagyniuk a várost – számolt be a digi24.ro hírportál.

„Turisták, menjetek haza! Azért jöttünk ide, hogy a tömeges turizmus ellen tüntessünk itt Barcelonában. Az elmúlt években a város teljesen átalakult, csak a turistákat szolgálja. Mi, polgárok vissza akarjuk kapni a városunkat” – tiltakoztak a helyiek. Mint szóvá tették, Barcelona lakhatatlanná vált a minden évszakban odaérkező turisták milliói miatt. A túlturizmus ellenzői elsősorban a jelenségnek a lakásárakra gyakorolt hatása miatt dühösek. A barcelonai városháza szerint

az elmúlt évtizedben 68 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak, de a helyi vállalkozásokra, az alkalmazottak munkakörülményeire is negatívan hat a tömegturzimus.

A városi tanács szerint tavaly több mint 12 millió turista látogatott Barcelonába. Spanyolországban a turizmus a GDP 12,8%-át adja, és a munkahelyek 12,6 százalékát biztosítja.

Európa több pontján is úgynevezett túlturizmus tapasztalható, ami ellen a helyiek tiltakoznak és a hatóságok korlátozásokat vezetnek be. Ennek kapcsán májusban Nagy Egonnal, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem földrajz karának adjunktusával beszélgettünk, az egyetemi oktató szakterületei közé tartozik a kulturális turizmus és a regionális földrajz is. Mint magyarázta,

ez arányos az egy főre jutó fajlagos fogyasztással, ami globálisan körülbelül 1000-1100 dollár, tehát ez azt jelenti, hogy a turizmus 1100 milliárd dollár körüli bevételeket generál globálisan.

„Alapvetően a turizmus jó dolog, mert az emberek feltöltődnek, kimozdulnak, értékelik a kulturális örökséget, és megélhetést biztosít számtalan munkavállalónak a fogadóterületeken stb. A jelenség akkor kezd gondokat okozni, amikor egyre többen koncentrálódnak bizonyos kiemelt úticélok környékén, ekkor kezd fenntarthatatlanná válni.

Amikor bizonyos helyeken nemcsak az ott lakókat zavarja, de tulajdonképp maga a kirándulás élménye is ellehetetlenül a zsúfoltság, a hömpölygő tömeg miatt

– tehát ottlakót és turistát egyaránt zavar a jelenség” – magyarázta a szakember.

korábban írtuk

Túlturizmus észlelhető Európa számos pontján, nálunk még csak fejlődőben az idegenforgalom
Túlturizmus észlelhető Európa számos pontján, nálunk még csak fejlődőben az idegenforgalom

Míg Európa több pontján is úgynevezett túlturizmus tapasztalható, ami ellen a helyiek tiltakoznak és a hatóságok korlátozásokat vezetnek be, Romániában, Erdélyben még nagyon sok minden szükséges az idegenforgalom igazi fellendítéséhez.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 08., hétfő

Kedvenc nyaralásos fotód most nyereményt ér!

A Krónika új nyereményjátékában a kedvenc nyaralásos fotód értékes ajándékokat érhet!

Kedvenc nyaralásos fotód most nyereményt ér!
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Helikopter és hangverseny: művészeti eseménnyé vált a korszerűsítési munkálat Nagyszebenben

Nem mindennapi látvány fogadta azt, aki szombaton Nagyszeben történelmi belvárosában járt, ugyanis egy helikopter körözött a város felett, miközben zenészek adtak elő műveket a földön. Az akció a filharmónia épületének korszerűsítéséhez kapcsolódott.

Helikopter és hangverseny: művészeti eseménnyé vált a korszerűsítési munkálat Nagyszebenben
2026. június 05., péntek

Elítélte a holland bíróság a dák aranykincsek tolvajait

A hollandiai Assen bírósága 3 év és 11 hónap börtönbüntetésre ítélte a holland Drents Múzeumból tavaly januárban ellopott dák aranykincsek tolvajait – tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.

Elítélte a holland bíróság a dák aranykincsek tolvajait
2026. június 05., péntek

Utazó- és olvasóközönség: digitális könyvtár böngészhető a tömegközlekedési eszközökön

Aradon mintegy 150 tömegközlekedési eszközön egy kattintással elérhető a megyei könyvtár digitális változata, így több ezer olvasmány közül válogathat az utazóközönség.

Utazó- és olvasóközönség: digitális könyvtár böngészhető a tömegközlekedési eszközökön
Hirdetés
2026. június 04., csütörtök

Orvvadászat gyanúja merült fel a sportvadász egyesület vezetője ellen

Rendőrségi ellenőrzés során vaddisznóhúst találtak abban az autóban, amelyben Nicolae Deme, az Arad Megyei Vadász- és Sporthorgász Egyesület (AJVPS) igazgatója is utazott – erősítette meg az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság.

Orvvadászat gyanúja merült fel a sportvadász egyesület vezetője ellen
2026. június 02., kedd

Nicușor Dan nevében próbált ingyenjegyekhez jutni, felelnie kell tetteiért

Vádat emelt Bukarest első kerületének ügyészsége egy férfi ellen, aki a fővárosi főpolgármester kabinetfőnökének adva ki magát fiktív WhatsApp-fiókokról Nicușor Dan nevében próbált ingyenjegyeket szerezni különféle eseményekre.

Nicușor Dan nevében próbált ingyenjegyekhez jutni, felelnie kell tetteiért
2026. június 01., hétfő

Elindult a McKinley meghódítására a petrozsényi hegymászó

Adrian Ahrițculesei hegymászó hétfőn elindult Alaszkába, ahol az észak-amerikai kontinens legmagasabb csúcsát a 6194 méteres McKinley-hegyet (Denali) tervezi megmászni az úgynevezett Hét hegycsúcs kihívás keretében.

Elindult a McKinley meghódítására a petrozsényi hegymászó
Hirdetés
2026. június 01., hétfő

Saját medencéjét nyitotta meg a gyermekek előtt egy kis község polgármestere

Ritkán hallani olyan kezdeményezésekről, amelyek egyszerűségük ellenére képesek változást hozni egy közösség életében. Borsaújfaluban egy ilyen példa hívta fel magára a figyelmet: a polgármester saját medencéjét bocsátotta a gyerekek rendelkezésére.

Saját medencéjét nyitotta meg a gyermekek előtt egy kis község polgármestere
2026. május 31., vasárnap

Érik a ropogós cseresznye: leves, gombóc, Fekete-erdő torta alapanyaga is lehet

Május végén elárasztják az erdélyi piacokat a különböző cseresznyefajták, az igazi nyár közeledtét jelzik a fényes, bordó, piros vagy sárgás szemek.

Érik a ropogós cseresznye: leves, gombóc, Fekete-erdő torta alapanyaga is lehet
2026. május 30., szombat

Csipike 60+: évfordulós tárlat idézi meg Fodor Sándor és Rusz Lívia varázslatos erdei világát

Hatvan évvel első, mesekönyvben való megjelenése után kiállítással ünnepli Csipikét, Fodor Sándor legendás mesefiguráját a kolozsvári Quadro Galéria. A tárlat Rusz Lívia ikonikus, eredeti illusztrációit állítja középpontba.

Csipike 60+: évfordulós tárlat idézi meg Fodor Sándor és Rusz Lívia varázslatos erdei világát
Hirdetés
Hirdetés