A nagymamáknak mindig van egy titkos dobozkájuk, amiben finom aprósütik lapulnak. De nemcsak az unokák, hanem a család minden tagja szívesen csemegézik az édes falatkákból. Az aprósütemények ugyanakkor kitűnő vendégvárók, és jó tulajdonságuk, hogy sokáig elállnak. Diós tallér Hozzávalók: 12,5 dkg porcukor, 4 csomag vaníliás cukor, fél narancs reszelt héja, 30 dkg liszt + a nyújtáshoz, 2 tojás, 20 dkg vaj, 10 dkg marcipánmassza, 2 evőkanál barackpálinka, 12,5 dkg baracklekvár, 4 dkg darált dió, 25 dkg fél dióbél. Elkészítés: A porcukrot a vaníliás cukorral, a narancshéjjal, a liszttel, egy csipet sóval, a tojásokkal és a vajjal gyors mozdulatokkal összedolgozzuk. Cipóvá formázzuk, fóliába csomagoljuk, és kb. 2 órára betesszük a hűtőbe. A sütőt 200 fokra (gázsütő 3. fokozat) előmelegítjük. Nagy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A tésztát lisztezett deszkán vékonyra (kb. 3 mm vastagságúra) kinyújtjuk. 5 cm átmérőjű kör alakú formával kiszaggatjuk belőle a tallérokat, és a tepsire rakosgatjuk. A sütőben 12 perc alatt aranysárgára sütjük. A marcipánt a barackpálinkával, 1 teáskanál lekvárral és a darált dióval összedolgozzuk. Két-két tallért összeragasztunk 1-1 teáskanálnyi masszával. A maradék lekvárt felforrósítjuk, szitán átszűrjük, és megkenjük vele a tallérok tetejét. Ráragasztjuk a dióbeleket, és kis díszes dobozba tesszük.
Illatos golyók Hozzávalók: 3-3 dkg cukrozott narancs- és citromhéj, 2 tojás, 12,5 dkg vaj+ a tepsihez, 10 dkg cukor, 2 csomag vaníliás cukor, 1 evőkanál méz, 2 teáskanál mézeskalács-fűszerkeverék, 19 dkg liszt, 5 dkg vágott mandula. Elkészítés: A cukrozott narancs- és citromhéjat apróra vágjuk. A tojásokat kettéválasztjuk. A tojássárgákat a vajjal, a cukorral, a vaníliás cukorral, a mézzel és egy csipet sóval habosra keverjük. Beledolgozzuk a mézeskalács-fűszerkeveréket, a cukrozott narancs- és citromhéjat, a lisztet, a sütőport, és alaposan összedolgozzuk. A tésztát 2 órára betesszük a hűtőbe. Kivajazunk egy sütőtepsit. A tésztából 2 cm átmérőjű golyókat formázunk, először megforgatjuk a kissé felvert tojásfehérjében, majd a mandulában. A tepsire rakosgatjuk, és kb. 1 órára hidegre tesszük. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük. A golyókat kb. 20 percig sütjük. Fekete-fehér süti Hozzávalók: 30 dkg liszt, 20 dkg vaj vagy margarin, 10 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, csipetnyi só, 1 tojás, 1 késhegynyi sütőpor, 1 evőkanál kakaó, 1 evőkanál tej, néhány csepp rumaroma. Elkészítése: A lisztet, zsiradékot, cukrot, vaníliás cukrot, sót, tojást, sütőport gyúrjuk össze, majd felezzük el a tésztát. Az egyik feléhez keverjük a maradék hozzávalókat. Mindkét részt tegyük 30 percre a hűtőbe. Alufólián nyújtsuk ki külön a tésztákat. A világos tésztát tegyük a sötétre, és tekerjük öszsze. Szeleteljük fel vékonyan, és az így kapott csigákat süssük ki (180 fokon kb. 8–10 perc). Csokis tallér Hozzávalók: 45 dkg liszt, 15 dkg porcukor, 30 dkg vaj, 2 tojás + 1 a kenéshez, 1 citrom reszelt héja, 1 tasak csokoládéízű krémpor, 3 dl tej, cukordrazsé a díszítéshez. Elkészítés: A lisztet összekeverjük a porcukorral, és gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk a vajjal. Beledolgozzuk a tojást és a citrom héját. Cipót formázunk belőle, fóliába tekerjük, és fél órára betesszük a hűtőbe. A linzertésztát kb. 5 mm vastagságúra kinyújtjuk, és kerek kiszúróval kiszúrjuk (használhatunk hullámos szélű kiszúrót is). A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A tepsit sütőpapírral kibéleljük. A tallérokat a tepsibe tesszük, tetejüket megkenjük a maradék tojással, és aranybarnára sütjük. Közben elkészítjük a csokikrémet a csomagon található utasítás szerint a tejjel. A korongokat kissé hűlni hagyjuk. Egy korong közepére kevés csokikrémet nyomunk, és ráragasztunk egy másik tallért. Tetejüket kis csokirózsával díszítjük, megszórjuk cukorkával.
Linzerkarika Hozzávalók: 25 dkg liszt, 18 dkg vaj, 3 tojássárgája, 8 dkg cukor, 1 citrom reszelt héja, 1 kis üveg pikáns gyümölcsíz. Elkészítés: A lisztet átszitáljuk, a vajat apó darabokra vágjuk, és hozzáadjuk. Beletesszük a tojássárgáját, csipet sót, a cukrot, a citromhéjat, és gyors mozdulatokkal összedolgozzuk. Fóliába csomagoljuk, és hűtőben kb. fél órát pihentetjük. A tésztát kb. fél cm vastagra kinyújtjuk, cakkos szélű kerek formával lapokat szúrunk belőle. A lapok felére külön kis formákat szúrunk díszítésként. A kiszúrt lapokat tepsire rakjuk, és tojással megkenjük. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük, betesszük a tepsit, és kb. 12–15 perc alatt világos sárgára sütjük. Amikor kihűlt, egy teljes és egy kilyukasztott formát gyümölcsízzel összeragasztunk. Egy-két óra múlva is fogyaszthatjuk, de süteményes dobozban tárolva pár hétig is nagyon finom vendégváró.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
Az Európai Unió tagállamai megállapodásra jutottak a légi utasok jogait érintő több módosításról, többéves tárgyalássorozatot és vitát követően, amelyben a hatóságok, a légitársaságok és a fogyasztóvédelmi szervezetek is részt vettek.
A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus).
Júniusban az erdélyi piacok, udvarok illatvilágát sok helyen meghatározza a bodzavirág. Sokaknak a frissen készített bodzapezsgő jut eszébe azonnal, mások télire tesznek el vízzel hígítandó bodzaszörpöt.
szóljon hozzá!