Hirdetés

Diákok „időutazása” a nyolcvanas évekbe: a szocializmus emlékei elevenednek meg tehetséges középiskolások fotóin

Múltat idéző tárgyak. A győztes egyik fotóján barátnője szerepel diafilmekkel, egyenruhában •  Fotó: Kis Virág

Múltat idéző tárgyak. A győztes egyik fotóján barátnője szerepel diafilmekkel, egyenruhában

Fotó: Kis Virág

Közelebb hozta a középiskolás diákokhoz a nyolcvanas évek mindennapjait a #Rendszerváltás30 című fotó- és videópályázat. Az első díjas Kis Virág és a harmadik helyezett Józsa Svella Dávid tapasztalataikról, a tárgyak gyűjtéséről, a történetek jelentőségéről beszélt lapunknak.

Bede Laura

2020. június 17., 11:462020. június 17., 11:46

Szülők és nagyszülők által mesélt történetekből inspirálódva mutatták meg középiskolás diákok, hogyan látják a 80-as éveket. A #Rendszerváltás30 című, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által meghirdetett fotó- és videópályázatot nagy érdeklődés övezte: 36 diák küldött be fotó- és videóanyagot.

A pályamunkák a korszak tárgyi kultúrájának igen széles körét fogják át, hiszen megjelenítik a lakásberendezés specifikus tárgyait (dísztárgyak, bútorzat), a szórakozás lehetőségeit (rádió, diavetítő, játékok), az oktatással kapcsolatos tárgyakat (egyenruha, pionírnyakkendő, iskolai eszközök, könyvek), ipari építményeket vagy éppen a munkavégzést.

Hirdetés

Az első díjat Kis Virágnak, a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium 10. osztályos tanulójának ítélték oda a múlt héten. „Izgatottan vártam az eredményeket, kíváncsi voltam, hányan próbálkoztak velem együtt, milyen alkotások születtek. Amikor megláttam az e-mail feladóját, már örültem, annak ellenére, hogy még nem tudtam, hogy első lettem. Ahogy először elolvastam a levelet majd’ kiszöktem a bőrömből, annyira örültem. Még el kellett olvasnom legalább kétszer, hogy tényleg el is higgyem” – mondta a Krónika érdeklődésére a győztes. Hozzátette, gyorsan elmesélte a szüleinek, nagyszüleinek, barátainak is, hogy első lett, és leírhatatlanul boldog volt, jólesett neki, hogy szerettei is örültek a sikerének.

Kis Virág lencsevégre kapta a régi rádión csücsülő testvérét •  Fotó: Kis Virág Galéria

Kis Virág lencsevégre kapta a régi rádión csücsülő testvérét

Fotó: Kis Virág

Idézet
Mindig is érdekeltek a szüleim és nagyszüleim korából való tárgyak, kisebb koromban elhatároztam, hogy lesz egy gyűjteményem ilyenekből, de nem sikerült annyi tárgyat összegyűjtenem, amennyit gondoltam. Egyedül nem ment volna ez az egész pályázat, rengeteget segítettek a szüleim, testvéreim és a legjobb barátnőm. 10 fotóval lehetett pályázni, és én ezt kihasználtam, 10-et küldtem be”

– részletezte a diáklány. Mint kifejtette, a képeken a kistestvére szerepel, ahogy épp írógéppel babrál, ráfos szekéren vagy épp lemezjátszós rádión ül. Ezeket a tárgyakat egy régi házban találta. Azokon a képeken, amelyeken a barátnője szerepel diafilmek, egyenruha, lemezek és régi fotóalbumok láthatók. Ezeket a tárgyakat a barátnője és családja segítségével szerezték be.

„Találtunk egy olyan csoportképet, amelyen látszott az RMDSZ felirat.  Érdekes volt látni ezeket. Diafilmet életemben először fogtam a kezemben, eddig csak halottam róla. Meglepő, hogy azóta mennyit fejlődött a technika és minden más is. Annyira viszont mégsem volt szokatlan, hiszen szüleim és nagyszüleim sokat meséltek az általuk megélt időkről, tehát mégsem volt annyira idegen az egész” – mutatott rá a gyergyói tanuló. Hozzátette,

a szülei többször felemlegették a rendszerváltás előtti nehézségeket mint a jeggyel való vásárlás, üres üzletek, minden második héten megengedett autózás.

Kis Virág a pályázatfelhívás elolvasása után egyből érezte a késztetést a jelentkezésre. Mint mondta, első perctől úgy gondolta, hogy kreatívan kell elkészítenie a műveket, ugyanis az sokat számíthat a pályamunkák értékelésekor. „Nem azért indultam, hogy nyerjek, csak próbálkozni szerettem volna, és hasznosan tölteni az időmet a bezártság idején is” – fogalmazott a gyergyószentmiklósi gimnázium diákja.

A rendszerváltás előtt fénykorát élt szentegyházi vasgyár maradványai •  Fotó: Józsa Svella Dávid Galéria

A rendszerváltás előtt fénykorát élt szentegyházi vasgyár maradványai

Fotó: Józsa Svella Dávid

A középiskolásoknak hirdetett pályázaton második díjban részesült Stan Lilla Aliz, a temesvári Bartók Béla Líceum 10. osztályos tanulója. Harmadik díjat szerzett Tódor Tamás, a csíkszeredai Joannes Kájoni Szakközépiskola 10. osztályos diákja, valamint Józsa Svella Dávid, a szentegyházi Gábor Áron Szakközépiskola 9. osztályos tanulója.

Idézet
Nagy élmény volt számomra a pályázatra való készülés, a nagymamám teraszán kisebb fotóműhelyt rendeztünk be, és anya volt a segédem. Ugyanakkor a szüleimmel elmentünk a szentegyházi vasüzem területére, és a rendszerváltás előtt fénykorát élt vasgyár maradványait is fotóztam”

– mondta lapunknak Józsa Svella Dávid. Hozzátette, minden tárgyat, ami a fotóin szerepel, a nagyszülei őriztek meg. Mivel a szülei a 80-as évek közepén születtek, az ő gyerekkori ruháik, játékaik, füzeteik kerültek elő a szekrényekből, de szerepel a képein a nagymamája szomszédjában élő néni által megőrzött pionírnyakkendő, illetve előkerült a nagytatája hátizsákja is, amivel édesanyja elmondása szerint a nagytata minden szombat reggel gombászni ment a közeli erdőbe.

„Nagyszüleim sokat meséltek és mesélnek a rendszerváltás előtti időkről, ami számomra sokszor igazi időutazásnak tűnik. Szüleim kisgyerekként élték meg a rendszerváltást, de hordták még a haza sólymai egyenruhát, bár pionír már egyikük sem volt. Talán azt a legnehezebb elképzelni, amikor arról mesélnek, hogy üresek voltak az üzletek polcai, fejadagok voltak, kilométeres sorokat kellett kiállni, nem léteztek azok az eszközök, amelyek számomra ma teljesen természetesek. Hogy anya és apa gyerekként a petróleumlámpa fényénél tanult, és amikor kitört a forradalom, a fekete-fehér kistévén nézték, ahogy az ország fellázad, és gyerekként nem értették, mi történik” – elevenítette fel a szentegyházi tanuló.

•  Fotó: Józsa Svella Dávid Galéria

Fotó: Józsa Svella Dávid

Mint kifejtette, ő a 2000-es évek elején született, ezért számára ezek történetek, de olyan történetek, amelyekben a családjának része volt, átélte, megtapasztalta ezeket, a nagyszülei pedig ebben a rendszerben éltek, amit az állandó bizonytalanság érzésével írtak le neki. „Hálás vagyok, amikor hallom ezeket a történeteket, és ezzel a pályázattal sokkal élőbbé, kézzelfoghatóbbá vált számomra, hogy milyen lehetett a 80-as években felnőni, élni, létezni” – hangsúlyozta Józsa Svella Dávid.

A beérkezett pályázatok anyagából készült válogatást az RMDSZ Facebook-oldalán tették közzé. A program folytatásaként az őszi tanév kezdetével országos középiskolai vetélkedőt szerveznek a nyolcvanas évek mindennapjainak jobb megismerésére.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
Hirdetés