
Fotó: A szerző felvétele
2009. március 02., 10:202009. március 02., 10:20
A hagyományteremtő szándékkal összehívott népzenészek találkozójára meghívást kapott a Gyergyói-medence valamennyi népi zenekara, amely az 1950-es évektől kezdődően lakodalmakban, bálokban, katonabúcsúztatók alkalmával húzta a talpalávalót, de eljöttek a táncházakban zenélő fiatal muzsikusok is.
A népes és lelkes közönség nóták közti tapsvihara igazolta, hogy kedvelik és értékelik Gyergyóban a népi muzsikát. A színpadon egymást váltogatták az egykori bálok, lakodalmak muzsikusai, illetve a mostani táncházak zenészei. A muzsikusfelhozatal meglehetősen színes és változatos volt, hiszen kezdve a hetvenes éveit taposó naiv – vagy ahogyan ők mondják: „filhallásból” zenélő – muzsikusoktól a gimnáziumban zene szakon tanuló ifjú zenészeken át egészen a konzervatóriumot végzett hegedűművészig – mindenféle korú és felkészültségű zenész megfordult a színpadon.
Megcsodálhattuk a citeramuzsika mellé énekelő, hetvenes éveiket taposó gyergyóalfalvi citerazenekar naiv zenészeinek előadását, ízelítőt kaptunk a híres gyergyócsomafalvi Koszták zenekarának lakodalmi repertoárjából. Mosolyoghattunk a gyergyóremetei vonószenekar csalafinta „zenés üzenetén”, hiszen az „Eszenyőben megérett a sáté...”, „Gyéren vettem a kenderem...”, vagy a „Gyuri komám szekeres...” kezdetű nóták mind olyan dallamok, amiket Kodály is jegyzett gyűjtőkörútja alkalmával.
A gyergyószárhegyi Cika zenekar a két középiskolás zenészhallgatóból – egyik hegedűs, a másik brácsás – és egy ütőgardonosból álló zenekara fergeteges hangulatot teremtett. A gyergyóditrói Gáll Imre zenekarában még helye van a cimbalomnak.
A találkozón olyan zenészek is felléptek, akik több zenekarban, többféle hangszeren is játszanak, és ha zenéről van szó, nagy az egyetértés a fogorvos, a gazdálkodó, a vállalkozó, a tanár, illetve a hegedű- és nagybőgőművész között. „Mindig lehet tanulni az idős, naiv zenészektől, elsősorban olyan dallamokat, amiket csak ők tudnak” – fejtette ki a Bartis Zoltán hegedűművész, aki virtuóz játékával kápráztatta el a közönséget. „Az a nemzet, amely nem ismeri a történelmét, a hagyományait, nem létezik” – hangoztatta Mezei János polgármester, aki elismerésének adott hangot a kezdeményezés kapcsán.
Kolcsár Béla, a művelődési központ igazgatója Bartók Béla, Kodály Zoltán és Rajta László száz évvel ezelőtti népdalgyűjtő körútjaira hívta fel a figyelmet. „A gyergyói népzenének jelentős gyűjteménye van, mégis keveset tudunk róla. A dallamkincs egy része ma is él, hála azoknak, akik családi vagy más rendezvények jó hangulatának megteremtése mellett, őrzik és továbbadják ezeket a csodálatos dallamokat” – fejtette ki a művelődési központ igazgatója, aki arra is kitért, hogy a népzenészek seregszemléjét évente meg szeretné szervezni.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.