
2009. április 03., 10:242009. április 03., 10:24
Az amerikai first ladyk jóval komolyabb szerepet játszanak az amerikai elnöki időszakokban, mint azt a legtöbben gondolnák – mondta el Kati Marton magyar származású amerikai író és újságíró, aki kiemelte: az elnökségi évek alatt az Egyesült Államok első számú vezetője és felesége egyaránt kénytelen feladni magánéletét, a világ napi 24 órán figyeli őket, nincs magánéletük, igazából csak egymásra számíthatnak.
„A first ladyk rendkívül fontos szolgálatot tesznek, nemcsak férjüknek, családjuknak, hanem az egész Egyesült Államoknak. Ha az elnöknek erős, intelligens és bátor felesége van, aki segít neki a hatalom által örökké veszélyeztetett józanságot megőrizni, maga is jobb vezetője az országnak” – fogalmazott Kati Marton.
A Titkos hatalom című kötet a 20. és a 21. századból – Edith és Woodrow Wilsontól Betty és Gerald Fordon át Laura és George W. Bushig – 12 amerikai elnök és first lady nyilvános és magánéleti összefonódását vizsgálja, de kitér a nemrég megválasztott Barack Obama és felesége, Michelle házasságára is. „Jackie Kennedy egyszer azt mondta nekem, hogy a Fehér Házban csak ketten vannak, rajtuk kívül mindenki más figyel, még a legbizalmasabb munkatárs is” – mondta Kati Marton.
Kati Marton a könyv írása során mintegy 400 interjút készített, valamennyi élő elnöki párral személyesen beszélt, de a legfontosabbakat nem tőlük, hanem környezetüktől tudta meg. Kitért arra: az általa górcső alá vett 12 pár majdnem mindegyikére igaz, hogy egymás legjobb barátai (voltak).
A kivételek közé sorolta Pat és Richard Nixont; mint mondta, kapcsolatuk kihűlését mutatta, hogy a Watergate-botrány idején ők maguk egymás között nem is beszéltek az ügyről. „Nem arra törekedtem, hogy a pletykákat gyűjtsem össze, ugyanakkor színesen, érdekesen akartam megírni a fejezeteket. Bill Clintonnak például nem nagyon tetszett, amit róla írtam, mert őszinte voltam, és nem tudom megbocsátani neki a Monica Lewinsky-ügyet.
A korábbi „erős” elnökfeleségek közül Nancy Reagant emelte ki. Mint mondta, valójában ő állította össze Ronald Reagan stábját, amit aztán ő is vezetett. A szerző szerint nem kell már nagyon sokat várni az első amerikai elnöknőre, és sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy azt a demokrata és nem a republikánus oldal adja majd. Hihetetlen, történelmi pillanatnak nevezte Barack és Michelle Obama Fehér Házba vonulását, azt, hogy az első amerikai elnököt,
George Washingtont követően 220 évvel először afroamerikai elnöki pár költözött a rezidenciába. Megjegyezte ugyanakkor, hogy Michelle Obama hibát követett el, amikor a beköltözéskor azt mondta, életében most először büszke Amerikára. „Obamáék modern házaspár: nagyon talpraesettek, semmi formalitás. Michelle a Harvardon és a Princetonon végzett, de nincsenek politikai ambíciói, szerepe tradicionális: anya és feleség” – mondta a szerző.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.