
Fotó: Agerpres
2009. július 08., 10:032009. július 08., 10:03
Az 50 évesen elhunyt Michael Jackson szülei és testvérei helyi idő szerint reggel 8 órától (közép-európai idő szerint 17 órától) a legszűkebb körben emlékeztek meg az énekesről a Forest Lawn temetőben, majd koporsóját a Staples Centerbe szállították, a nyilvános búcsúztatásra. Az arénába mintegy 18 ezren juthattak be, de a kapuk előtt százezres tömeg gyűlt össze. Nemcsak a televíziós állomások világszerte, hanem a közösségi oldalak is közvetítették Michael Jackson búcsúceremóniáját.
A több mint két órás megemlékezés a volt dél-afrikai elnök, Nelson Mandela, és Diana Ross énekesnő üzenetével kezdődött. A leveleket Smokey Robinson énekes olvasta fel. Mandela azt írta: \"Michael Jackson a zeneipar óriása és legendája volt. Mi pedig együtt gyászoljuk őt a több millió rajongójával együtt.\" A politikus és az énekes többször is találkozott Afrikában.
Diana Ross üzenetében azt írta, hogy Michael rendkívül közel állt hozzá, \"életem kincse volt, létem része\". Az énekesnő hozzátette: \"Michael azt akarta, hogy legyek a gyermekei mellett. És én itt leszek nekik, akármikor szükségük lesz rám.\" Diana Ross nem vett részt a megemlékezésen a Staples Centerben. Azt írta levelében, hogy inkább \"megállok és csöndben leszek.\" Az énekesnő és Jackson nagyon közel álltak egymáshoz.
A megemlékezés végén Jackson 11 éves lánya, Paris Michael Jackson lépett a színpadra és könnyeivel küszködve azt mondta, hogy Jacko \"volt a világon a legjobb apa, akit csak el lehet képzelni. Csak annyit akarok mondani, hogy nagyon szerettem őt\"- tette hozzá Paris. A kislány szavai előtt Michael testvérei búcsúztatták az énekest. Marlon Jackson azt mondta: \"amikor itt hagytál minket, elvittél belőlünk is egy darabot. De örökké bennem élsz majd, csakúgy, mint mindannyiunkban.\"
A Staples Centerben lezajlott búcsúztatáson barátai, pályatársai méltatták Michael Jackson munkásságát. Berry Gordy, a Motown Records kiadó alapítója \"a szórakoztatóipar valaha élt legnagyobbjának\" nevezte az énekest. Visszaemlékezett arra, amikor 1968-ban meghallgatta a Jackson 5 együttest, amelynek Michael is a tagja volt. Mint mondta: Michael kisfiúként is koránál sokkal nagyobb tehetséggel volt megáldva.
A megemlékezésen föllépet Mariah Carey is. Az énekesnő Trey Lorenzzel az \"I`ll Be There\" című számot adták elő. A színész-énekesnő Queen Latifah pedig azt mondta: Michael volt a világon legnagyobb ember. Ezután Lionel Richie elénekelte a \"Jesus is Love\" című számot. A színpadra lépő Stevie Wonder pedig azt mondta: \"ez az a pillanat, amelyet sosem szerettem volna látni, de tudom, hogy Isten kegyes.\" Kobe Bryant és Magic Johnson kosarasok is búcsút vettek az énekestől, Jennifer Hudson Oscar-díjas énekes- színésznő pedig elénekelte Jacko \"Will You Be There\" című dalát.
Al Sharpton tiszteletes, a Jackson-család barátja arról beszélt a közönségnek, hogy az énekes mennyi mindent adott a zenei világnak. Szerinte Michael sosem fogadta el a korlátokat, és éppen ezért ért el hihetetlen eredményeket. A tiszteletes végül a sztár gyerekeihez is szólt. Azt mondta: \"édesapátokban semmi furcsa nem volt. Az volt furcsa, amivel apátoknak szembesülnie kellett. De ezt is megoldotta.\"
Brooke Shields könnyezve vett búcsút az énekestől: a színésznő 13 éves korában került közel a sztárhoz, azért, mert - ahogy fogalmazott - \"mindketten tudtuk mit jelent reflektorfényben élni kicsi gyerekkorunktól.\" Jacko testvére, Jermaine elénekelte Michael kedvenc dalát, a \"Smile\"-t, amely eredetileg Charlie Chaplin Modern Idő című filmjének betétdala volt és megjelent Jackson History című dupla-albumán is. A szám alatt a popkirály testvére végig könnyeivel küzdött. A népszerű rapper, Usher is dalban búcsúzott el a pop királyától: a \"Gone Too Soon\"-t énekelte el az aranyozott koporsó előtt.
Shaheen Jafargholi, egy walesi kisfiú, egy brit tehetségkutató hetedik helyezettje is fellépett:
A búcsúztatást a világ minden részén több millióan követték figyelemmel. Berlinben, az O2 Arénában több mint 10 ezren nézték az ingyenes közvetítést, az egyik londoni színházban százak ültek és nézték a ceremóniát. Michael Jackson szülőhelyén, az egyesült-államokbeli Garyben százak táncoltak, énekeltek az utcán, New Yorkban, a Times Square-en szintén százak nézték az élő közvetítést.
Az interneten is nagy volt a forgalom, főleg a közösségi oldalakon: a Twitter-en, vagy a Facebook-on ezrek kommentálták a búcsúztatás részleteit. A Facebook-on például percenként 6 ezer hozzászólást regisztráltak, és minden világrekord megdőlt a zárt helyiségben napszemüveget viselő emberek száma tekintetében.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.