A magyar szokásvilágban is megtalálhatóak a február 14-ei szerelmesek napjának hagyományai – mondta el Tekei Erika marosvásárhelyi néprajzkutató.
2017. február 13., 19:102017. február 13., 19:10
Erdély-szerte is egyre népszerűbb a február 14-ei Bálint-nap, a szerelmesek napjának megünneplése. Az ókori eredetű szokásnak magyar hagyománya is van, hiszen a kotlóültetést és a facsemete-ültetést is a tavaszváró, párválasztó napra időzítették – fejtette ki Tekei Erika marosvásárhelyi néprajkzutató.
„Ha hideg, száraz idő van Bálint-napkor, jó termés lesz abban az évben – tartja a népi bölcselet, amely szerint ezen a napon választanak párt a verebek is. A hiedelem szerint jó volt, ha a fiatalok is párt választottak február 14-éig. Ha a nap nagyböjtre esett, akkor böjtöltek valakiért, valamiért az emberek, például egy beteg családtagért, hogy felépüljön, vagy pedig azért, hogy jó termést hozzon az esztendő\" – sorolta Tekei Erika.
Barabás László néprajzkutató úgy fogalmazott, általános kulturális archetípus Európa különböző földrajzi övezeteiben a tavaszvárás időszaka és az ahhoz kötődő népszokások.
„Vidékünkön Bálint-napként nem ünnepelték, viszont a farsangi szokások, a fonókban gyakorolt párválasztási játékok is tulajdonképpen az újjászületéssel, megújulással, szerelemmel függtek össze. Aki a farsang végére nem választott magának párt, az vénlegény vagy vénleány maradt. A román néphagyományban február 24. »Dragobete« napja, amely a madarak párválasztásához kötődik. A népszokások eltérőek, de a lényeg ugyanaz: a tavaszvárás, párválasztás időszaka ez a periódus\" – foglalta össze a néprajzkutató.
Bálint-napi kedvezmény a vasúton
Féláron árusít jegyeket a Román Vasútitársaság (CFR) február 14-ére és 24-ére, Bálint-napra és ennek román megfelelőjére, a Dragobetére. A CFR közleménye szerint az 50 százalékos kedvezmény a fenti napokra két jegy vásárlása esetén első és második osztályra egyaránt érvényes a társaság InterRegio szerelvényein. A kedvezményes jegyeket kizárólag az állomások jegypénztáraiban árusítják. „Életünkben sok vonat megáll, de ezek közül csak egy a szerelem vonata. Érdemes utána rohanni még akkor is, ha úgy tűnik, hogy ez valóban nem vár\" – nyilatkozta Szentes József, a CFR személyszállítási osztályának vezérigazgatója.
Akár Bálint-napkor, akár máskor, de mindenképpen jót tesz egy párkapcsolatnak, ha figyelünk egymásra – fogalmazta meg Kacsó Erika pszichológus. „A Bálint-napot sokan nem szeretik a külsőségek miatt, mert a csillogásról, az üzletről szól, de ha tartalommal töltjük meg, akkor van értelme. Akár minden hónapban tarthatnánk egy úgynevezett »szerelmesek napját«, amikor csak egymásra figyelünk, megajándékozzuk egymást\" – mondta a pszichológus.
Úgy fogalmazott, ha csak Bálint-napkor tesszük ezt, az is jó, mert kimozdít az egyhangúságból, feltölt. „Ne arra összpontosítsunk, ami zavaró ebben az ünnepben, hanem arra, ami a kapcsolatunknak jót tesz\" – hangsúlyozta a szakember.
A Bálint-napi ünnep az ókorból ered, a rómaiak az ókori Rómát alapító legendás testvérpár, Romulus és Remus tiszteletére tartották. A keresztények február 14-én ünnepelték Szent Bálintot, a szerelmesek, a lelki betegek és az epilepsziával élők védőszentjét. A történet szerint Bálint, mielőtt keresztény hite miatt kivégezték volna II. Claudius császár idején, hite erejével visszaadta a látását börtönőre vak leányának. Üzenetet is küldött a lánynak, amelyet így írt alá: „A te Bálintod.\"
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!