
Kollár-Klemencz László
Fotó: Dancs Enikő Bianka
A művészetnek és a szabadságnak a szeretetéről szól a magyarországi Kistehén zenekar új, Bocsánat című lemeze. A héten Kolozsváron fellépő együttes frontembere, Kollár-Klemencz László a hetedik album érdekességeiről, az erdélyi közönség nyitottságáról beszélt.
2019. január 21., 14:482019. január 21., 14:48
2019. január 21., 15:232019. január 21., 15:23
– A frissen megjelent, Bocsánat című lemezük alkotói folyamata négy évet tartott. Miért volt szükség ennyi időre?
– Az új albumot közösen hoztuk létre, a zenekar mindegyik tagja hozzájárult valamelyest. Viszont nagyon sokat kellett egyeztetni ahhoz, hogy aktív dalszerzői próbákat tudjunk tartani. Mindnyájunknak bonyolult a zenei élete, hiszen más formációkban is játszunk. A közös dolgok mindig nehezebben mennek, illetve sokkal több időt igényelnek – ez volt az egyik ok, amiért négy év után adtuk ki az albumot. A másik tényező pedig, hogy ezelőtt mindig kétévente jelent meg egy-egy Kistehén-album, és ez már a hetedik.
– Miről szólnak a dalok, illetve milyen üzenetet szerettek volna közvetíteni az albummal?
– Az album mindenről szól, ami aktuálisan érint és érdekel bennünket. Lenyomata a mostani életünknek, a szövegekben valószínűleg az enyémnek, de a zenében mindenkinek az együttesből. A művészetnek és a szabadságnak a szeretetéről szól, mindenféle tabuk és igazodások nélkül.
Ugyanakkor ragaszkodunk ahhoz, hogy az alkotás legfontosabb része a szabadság és csak másodlagos, harmadlagos szempont, hogy ez akár szórakoztató termékké is alakul. A szabadságérzeten kívül a szövegek sokszor más dolgokat is érintenek: toleranciát, együttérzést, felelősséget önmagunk tetteiért.
Alapvetően a szövegek is az emberi méltóságot keresik, hogy hol találjuk a mai világban, a piac által diktált keretek között a saját emberi méltóságunkat. Amióta el kezdtem könyveket írni, valószínűleg jobban odafigyelek arra, hogy a dalszövegek is tartalommal bírjanak, legyen súlyuk, és ez talán az egész lemezre igaz.
– A zenekar tagjai szerint a Bocsánat a legérettebb és legszabadabb Kistehén-lemez. A hallgatóság részéről pedig olyan kritikák is megfogalmazódtak, hogy ez az eddigi leglazább album.
– Olyan tekintetben laza, hogy nem akartunk bárkinek, bárminek is megfelelni. Nem vártunk el semmit ettől a lemeztől, a lemez se várt el tőlünk semmit, egyszerűen csak jó kedvünkből, jó hangulatunkból, érzésünkből kikívánkozott egy anyag. Ha az ember nem akar valamit olyan nagyon, akkor sokkal terheletlenebb maga az anyag, szabadabb, lazább, könnyedebb az egész folyamat és ez valószínűleg érződik ezen az albumon is.
Szóval számomra ez nem egyszerűen csak egy hetedik album, hanem ezt érzem a legjobban sikerültnek a pop-rockban.
A 2002-ben alakult, alternatív, poszt punk & rock műfajt képviselő zenekar tagjai: Kollár-Klemencz László – gitár, ének; Vajdovics Árpád – bass, vokál, Sidó Attila – gitár, vokál, Jancsovics Máté – dob; Weil András – billentyűk, vokál.
– A zeneművek megalkotásában vagy előadásában figyelnek inkább a közönség igényeire?
– Inkább az előadásban, mert a Kistehén mindig is szerzői zenekar volt, a saját igényeinkre figyelünk, és ha a közönség erre rá tud hangolódni, annak csak örülünk. Mi nem megrendelésre írjuk ezeket a dalokat, ha valami kikívánkozik belőlünk, azt közöljük a nagyvilággal.
– Megfigyelhető különbség az erdélyi és magyarországi közönség között?
– Nagy különbség van közöttük: az erdélyi közönség nagyon nyitott, befogadó és kíváncsi az újra. Minden új albumunknál azt tapasztaljuk, hogy pár héttel a megjelenése után már kívülről fújják a dalokat. Emellett
Egy olyan ötlet is felmerült, hogy igazából nekünk Erdélybe kellene költöznünk és onnan járnánk Magyarországra fellépni. Mi ebből a szempontból is nagyon otthon érezzük magunkat Erdélyben.
– Legközelebb csütörtökön este lépnek fel a kolozsvári Form Space-ben. Milyen repertoárt állított össze a zenekar, mire számíthat a kincses városbeli közönség?
– Ugyanazt az anyagot játsszuk, amit a lemezbemutatón. Ez gyakorlatilag az új lemez dalaira épül, de „tele tűzdeltük” a Kistehén régebbi slágereivel. Ezen a lemezen lett női vokál is, mi gospel duónak hívjuk. Bár a lányok már felléptek a budapesti lemezbemutatón is, a kolozsvári fellépés lesz nekik az első klasszikus nagykoncertjük velünk. Mindig nagyon jól éreztük magunkat Kolozsváron, ezért nagy örömmel megyünk megint.
Nyereményjáték koncertjegyekért
A Krónika segítségével három darab kétszemélyes belépőt is lehet nyerni a koncertre. Ehhez nem kell mást tenni, minthogy a Krónika Facebook-oldalán a jelen cikket népszerűsítő bejegyzést lájkolni és hozzászólásban beírni/bejelölni, hogy kivel mennének el az eseményre. A játékban való részvétel határideje január 23., szerda 18 óra. A nyertesek kilétéről még aznap sorsolással döntünk. Játékra fel!
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!