
2009. március 26., 10:442009. március 26., 10:44
Nekik újdonság, az idősebbeknek pedig emlékidézés lesz ez a kiállítás” – mondta el Paul Sarvadi, a partiumi kisváros kultúrházának referense, aki szervezőtársaival azt a korszakot szeretné feleleveníteni, amelyben a mai fiatalok szülei, nagyszülei éltek és nevelkedtek.
A szervezők arra kérik a nagykárolyiakat, nézzenek körül a pincékben és a padlásokon is, hogy rég elfelejtett tárgyak segítségével idézhessék meg az aranykor éveit. Kifejezetten a 60-as, 70-es és 80-as évekre jellemző tárgyakat gyűjtenek össze: elektronikai készülékeket, iskolai ruházatokat (egyenruhákat, sólyom-, pioníröltözékeket), karszalagokat, zászlókat, bankjegyeket, pénzérméket, bélyeggyűjteményeket, szalvéta-, csokispapír-gyűjteményeket – bármit, ami a szocreál évtizedekre emlékeztetheti a látogatót.
A szervezők úgy vélik, hogy igazán érdekessé tennék a kiállítást a várost ábrázoló régi képeslapok, családi albumokból kikerült, közösségi eseményekről, nagykárolyi épületekről, városépítésről készült fényképek. A szervezők a múlt rendszerhez kötődő tárgyakat várnak a nagykárolyi és környékbeli lakosoktól, még a kommunista évtizedek népszerű autóit, Trabantot és Lăstun Daciát is kiállítanának.
Korabeli konyhát és nappalit alakítanak ki, az akkor divatos elektronikai eszközökkel és bútorokkal. Mivel az iskolai és úttörőéletet részletesen be szeretnék mutatni, ellenőrző könyveket, tankönyveket és egyenruhákat vihetnek a kultúrházba azok, akik segítenének összegyűjteni a tárlat anyagát.
„Mindenki elhozhatja a kommunizmus éveiből származó használati tárgyait, amelyekhez személyes emlékei fűződnek. Az átvett tárgyakról jegyzőkönyvet készítünk, és mindenki sértetlenül visszakapja őket. Terveink szerint májusban nyílik meg a tárlat, és egy hónapig lehet majd látogatni” – közölte lapunkkal a kultúrház referense.
Nagykároly kultúrházának munkatársai már régóta meg szerették volna szervezni ezt a tárlatot, de eddig nem nyílt rá megfelelő alkalom. „Töprengtünk, hogyan rendezzük egybe a kommunista rendszert felelevenítő nagykárolyi emlékeket. Végül úgy határoztunk, hogy a kultúrházban nyitjuk ezt a kiállítást.
Már meglehetősen sok anyagot összegyűjtöttünk, de folyamatosan várjuk a város és környéke lakóinak segítségét’ – tette hozzá Sarvadi, aki azt is elmesélte, hogy először Nagykároly egyik szocreál gyárának belsejében szerették volna megszervezni a tárlatot, ám ezt nem sikerült megoldani, így a gyűjtemény előreláthatólag a kastély nagytermében lesz látható.
„Még nem tudjuk pontosan, hogy a harmadik, Nagykárolyi Kulturális Tavasz elnevezésű rendezvény részeként nyitjuk-e meg a tárlatot, mert úgy véljük, önálló programként is megállná a helyét” – tette hozzá Sarvadi. Az érdeklődők minden hétfőn és szerdán délután 5 és 7 között, a városi színház előcsarnokában adhatják kölcsön a tárlat számára az 1960–70 és 80-as évekből származó tárgyaikat.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.