Hirdetés

Az önismeret ösvényein Udvarhelytől Nepálig

•  Fotó: Facebook/Lázár Beáta

Fotó: Facebook/Lázár Beáta

Életre szóló élményekkel tért haza nemrég Nepálból Lázár Beáta marketing szakos mesteris hallgató, aki önkéntes program keretében tanított helyi diákokat. A székelyudvarhelyi születésű, kolozsvári egyetemista az ázsiai kultúráról, a katmandui vendégszeretetről beszélt a Krónikának.

Bede Laura

2019. október 16., 12:272019. október 16., 12:27

2019. október 16., 12:352019. október 16., 12:35

– Milyen szervezet révén jutottál el Nepálba, illetve milyen nehézségekkel jártak az előkészületek?

– Az AIESEC Global Volunteer szervezet révén mentem Nepálba, az Educate Nepal program keretében. A lehetőségre az egyik legjobb barátnőm és egyben szobatársam, Gál-Joó Melánia hívta fel a figyelmem, mindkettőnknek megfelelt az időpont, így jelentkeztünk. Egyébként az AIESEC (Association Internationale des Etudiants en Sciences Economiques et Commerciales) nemzetközi csereprogramokat kínál 18–30 éves fiatalok számára önkéntes vagy szakmai gyakorlati céllal.

Hirdetés
Idézet
Amikor május elején jelentkeztünk a programra, bele se gondoltunk, hogy mennyi felkészülést igényel egy ekkora utazás.

A megfelelő oltások (hepatitis A, hastífusz), vízum, útlevél, a helyi viszonyokhoz szükséges gyógyszerek, felszerelés, illetve a nepáli hagyományokat tisztelő öltözet beszerzése mind-mind hosszas előkészületet igényelt.

Idézet
Szülővárosunkból, Székelyudvarhelyről négy napig utaztunk, míg megérkeztünk Katmanduba, Nepál fővárosába.

Bécsből indult a repülőgépünk, oda busszal utaztunk 16 órát. Európából nincs közvetlen járat Nepálba, ezért Dubajban átszálltunk, ahol szintén volt egy 19 órás várakozási idő. Ezalatt még Dubajt is sikerült megnéznünk, így Ázsia legfejlettebb térségéből a legszegényebbe mentünk.

– Milyen tevékenységekben vettél részt?

– Katmanduban egy magániskolában tanítottunk elemistákat és általános iskolásokat. A legtöbb tanintézet magán, mivel a kormány nem támogatja az oktatást. Én angolt tanítottam 3., 4. és 5. osztályos diákoknak, míg a barátnőm matematikát és fizikát a 6., 7. és 8. osztályosoknak.

Idézet
Naponta 3-4 óránk volt, viszont hat napot tanítottunk, mivel Nepálban a hét vasárnaptól kezdődik, és csak szombaton van szabadnap.

Felmerült bennünk a kérdés, hogy miért járnak nyáron is iskolába. Nyári szün­idejük egyáltalán nincs, a vakációkat csak vallási ünnepekhez, fesztiválokhoz kötik, így szeptember–októberben van egy 50 napos szünidejük, illetve két hét újévkor.

•  Fotó: Facebook/Lázár Beáta Galéria

Fotó: Facebook/Lázár Beáta

– Gyorsan beilleszkedtél az ottani környezetbe, befogadtak az emberek?

– Első nap, amikor még nem tanítottunk, csak ismerkedtünk a környezettel, máris barátokra leltünk a könyvtárban. Néhány tizedik osztályos lány annyira nyitott és barátságos volt, hogy egy óra beszélgetés után meghívtak az otthonukba, felajánlották, hogy hennát készítenek nekünk, és a szabadnapunkra is megtervezték a kirándulásunkat.

Idézet
Az iskola személyzete – szakácsok, takarítók, őrök, asszisztensnő – családjával együtt a tanintézetben él, így egyből olyan érzésünk volt, mintha egy nagy család tagjai lennénk. Nagyon nyitott emberek, és már az első perctől közvetlenül viselkedtek velünk, mintha már több éve ismernénk egymást.

Voltunk családoknál is, ahol az édesanyák mindig megölelgettek, és úgy bántak velünk, mintha saját lányaik lennénk. A gyerekek meg minden adandó alkalommal velünk akartak játszani, beszélgetni, vagy csak „csüngtek rajtunk, mint a kis majmok”. Nagyon hálásak voltak a kedves szavakért, az ölelésért, még egy mosolyért is. Megtanítottak pár kifejezést nepáliul, és mi is tanítgattuk őket magyarul. Az órákon már sziával fogadtak, majd később a „jó napot, tanárnő” megszólítást is megtanulták.

– Mi volt a legjobb élményed az ott-tartózkodásod idején?

– Nepálban töltöttem a születésnapom, ezért talán azt a napot tudnám kiemelni a legjobb élményként. Nem először töltöm a születésnapom más országban vagy városban, de ez teljesen más volt. Megtapasztaltam milyen egy igazi nepáli születésnap. A tanítványaim már napokkal azelőtt készültek, és a nagy napon annyi szeretetet, ölelést és jókívánságot kaptam, mint talán az elmúlt években összesen. A diákok saját készítésű üdvözlőkártyákkal, csokoládéval, ajándékokkal és még tortával is megleptek az órán.

Idézet
Mindegyik osztályból kihallatszott a Happy Birthday sláger, és a könnyeim csak úgy potyogtak az örömtől.

Délután a tizedikes lányokkal és Melániával ünnepeltünk, nepáli szokás szerint az ünnepelt arcára habot kennek, és megetetik a saját tortájából. A nap fénypontját az egyik negyedik osztályos diáklány okozta, mikor órán odajött hozzám, és csak annyit mondott, hogy meg akar ölelni, és szótlanul ölelt öt percen keresztül. Azt az energiát és szeretet, ami abból a kislányból áradt, sosem fogom elfeledni.

•  Fotó: Facebook/Lázár Beáta Galéria

Fotó: Facebook/Lázár Beáta

– Mit jelent számodra önkéntesnek lenni? Melyek a szépségei és nehézségei?

– Az önkénteskedés szerves része az életemnek, már középiskolás korom óta aktív tagként vállaltam szerepet különböző diákszervezetekben, ifjúsági egyesületekben. Ezt egyetemista koromban még tudatosabban műveltem, és az önkénteskedésnek köszönhetem a munkahelyem is.

Idézet
Számomra önkéntesnek lenni nem egy időszakot jelent, hanem egy életformát, ebből nem lehet kiöregedni vagy kiszállni.

Mindig lesznek olyan projektek, amelyek az ifjúság, az oktatás vagy a tehetséggondozás témakörével foglalkoznak, és ezek nekem szívügyeim. Eddig kétszer vettem részt külföldi önkéntességi programon (Magyarország, Moldova), azonkívül itthon tevékenykedtem. Ki szerettem volna próbálni magam egy teljesen más környezetben, megtapasztalni egy más kultúrát, és segíteni olyan közösségen, amelyet addig nem ismertem.

Idézet
Az önkéntesség szépségei megnyilvánulnak a mosolyokban, a sikeres rendezvény utáni örömben, a szervezők közti összepillantásokban és az olyan barátságokban, amelyek szakmai és magánéleti téren is kitartanak melletted.

Tehernek sosem éreztem az önkéntes munkát, hiszen a nevében is benne van, hogy önkéntesen végzed, ezért motivált kell legyél, hogy elvégezd. Nehézségek mindenhol vannak, de sosem koncentráltam ezekre, és a pozitívumok mindig elnyomták a negatív történéseket.

– Ha tehetnéd, visszatérnél, illetve másnak ajánlod, hogy belevágjon egy ilyen jellegű kalandba?

– Mindenképp szeretnék még visszatérni Nepálba. Talán nem hat hétre, és nem is ilyen program keretében, hanem csak úgy utazgatni, és újra találkozni azokkal az emberekkel, akik hozzánőttek a szívemhez. Tervezzük, hogy 2021-ben visszalátogatunk, és mindenkivel felvesszük a kapcsolatot, akit tanítottunk, illetve túráznánk a Mount Everest alaptáboráig.

Idézet
Kicsit olyan érzés, mintha két életem lenne: egy Nepálban, egy meg itthon.

Annyira a RIA (az iskola nevének rövidítése) család tagjaivá váltunk, hogy nem érzem a 7000 kilométernyi távolságot, és akármikor visszatérnék abba a közösségbe. A külföldi önkénteskedés teljesen más jellegű, mint egy itthoni szervezetben tevékenykedni. Életre szóló élményt tud nyújtani, és úti célként Nepált csak ajánlani tudom.

Teljesen más kultúra, amely megváltoztatja a világszemléleted és kiszélesíti a látókörödet. Megtanulod jobban értékelni a kis dolgokat, amelyeket itthon természetesnek veszünk, mint a tiszta levegő, meleg víz, mosógép, aszfalt­utak, és sorolhatnám. Számomra nagyon elgondolkodtató kaland volt, megtanultam lelassulni, és nem a materiális világra fókuszálni, hanem a belső fejlődésemre. A kalandok során nemcsak a Katmandu-völgy világörökségi részeit fedeztem fel, de magamban is hosszú utat tettem meg az önismeret ösvényein.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
Hirdetés