Mit jelent a fejlődés: gazdasági növekedést vagy autópályákat, esetleg nagyobb házakat vagy gyárakat netán valami teljesen mást? – ezt a kérdéskört feszegeti a Fókusz Öko Központ fotóversenye és dokumentumfilmje.
2016. december 13., 12:302016. december 13., 12:30
A marosvásárhelyi Fókusz Öko Központ Mit gondolsz a fejlődésről témában hirdetett fotópályázatot, a Kárpát-medence minden tájáról beérkező alkotásokat fotós és környezetvédelmi szakemberek bírálták el. „Olykor a gazdasági növekedés elfedi a minőségi növekedésbe vetett hitet, mert kizárólag a fogyasztói társadalom elveit veszi alapul. Ez a felfogás komoly gondot jelent, és arra voltunk kíváncsiak, mit gondolnak erről az emberek\" – fogalmazott a tárlatnyitón Hajdu Zoltán, a Fókusz elnöke.
Továbbá azt is elmondta, a pályázatot az európai klímaszövetség támogatja, amelynek célja a fenntartható fejlődés ismertetése, terjesztése, ugyanis ezek olyan célok, amelyekkel ha mindenki egyetért is, saját életébe nehezen építi be őket. A civilszervezet elnöke kiemelte, „a közösségi célok eltávolodtak az egyéni céloktól, ezért összhangba kell hozni őket. Olyan tevékenységeket kell végezni, amelyek elégtételt, boldogságot nyújtanak, de nem okoznak katasztrófát a jövő generációjának.\"
A marosvásárhelyi Bolyai téri unitárius egyházközség kiállítótermében a legjobbnak vélt 30 fotót állították ki, a díjakat pedig a Marx József Fotóklub elnöke, Both Gyula adta át. A felnőtt fotósok versenyében Plájás István Kicsi vagyok című alkotása nyerte el az első helyet, amely 150 eurós juttatással járt, a 120 euróval járó második díjat Kucsera Jenő kapta Gyárakat építünk című művéért, a 100 eurós harmadik díjat pedig a győri Nemes Zoltánnak ítélték Vezetékes gólya című alkotásáért.
Az ifjúsági kategóriában a 90 euróval járó első díjat a veresegyházi Horvát Sára Bocsánatkérés az anyatermészettől című, a 70 euróval járó másodikat pedig a soproni Máté Kristóf A természet ereje című munkájával nyerte. A Fókusz Öko Központ 110 eurós különdíját Bálint Zsigmond Önellátás, a 80 euróval járó természetvédelmi különdíjat Vajda Boróka Tavirózsa, a szintén 80 eurót érő biodiverzitás különdíjat pedig a felvidéki M. Nagy László A jövő erdőlakója című fotójával érdemelte ki.
A díjátadó után levetítették a – a fejlődés tematikáját feldolgozó – Fókusz Öko Központ és a Pentaton Stúdió közös dokumentumfilmjét, az Akiket a csillagok vezetnek című alkotást, amelynek jeligéje: Alattad a föld, feletted az ég, és ne feledd: benned a létra. A filmben különleges emberek mesélnek arról, hogy miként változtattak radikálisan az életükön, és találták meg a boldogságot vidéken, ahol fenntartható és a közösség számára hasznos tevékenységet folytatnak. Ők példát mutatnak arra, hogy miként lehet megtalálni a boldogságot a jövőkeresésre alapozva, kiszállni a mókuskerékből és másként élni.
A kiállítás szombatig tekinthető meg az egyházközség kiállítótermében, valamint egy Google Plus linken, amely megtalálható a Focuseco.ro honlapon, ugyanitt és a YouTube-videomegosztón az említett film is megtekinthető.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!