
Fotó: Agerpres
2008. december 29., 10:292008. december 29., 10:29
Fleisz Tibor, a Sodák becenéven ismert klubelnök már járt is a bajor csapat Allianz arénájában. Annak ellenére, hogy három testvére Németországban él, és ő maga is sváb származású, nem beszéli a csapat nyelvét, de nagy elégtételként könyveli el müncheni látogatását. „Még Oliver Kahn volt a Bayern kapusa akkor, akire mellesleg a német nemzeti válogatott gólőri szerepét is rábízták. Sajnos nem sikerült találkoznom a csapatból senkivel, de már az is felemelő érzés volt, hogy ott lehettem, és belélegezhettem a stadion levegőjét” – idézi fel lelkesen az emlékeket Sodák. Annak idején még egy bajorországi napilap is írt róluk, így „hazai pályán” sem ismeretlenek. A lap egy bekeretezett példányát a kaplonyi focicsapat öltözőjébe is kifüggesztették. A klubvezető németországi ismerősei révén próbálja megoldani, hogy a falusi csapat a bajorok által használt mezekhez és labdákhoz is hozzájuthasson.
A bajor főváros büszkeségéhez hasonlóan a falu büszkesége ez a klub. A település futballcsapata, az FC Bayern fennállása óta számos díjat gyűjtött be a falubajnokságokon. „A környékbeli csapatokat rendszerint megverjük, de csapatunk már kezd kiöregedni. Ennek tudható be a legutóbbi bronzérmes helyünk is. Az öregebb, tapasztaltabb játékosaink lesérültek az idénybajnokságokon, így nem sikerült veretlenségünket megőriznünk. Fiatalítani kellene már, mert csupán nyolc ifjonc van a társaságban, a csapat átlagéletkora ötven körül mozog. A faluban egyébként hagyománya van a csapat tiszteletének, nem lenne jó, ha megszakadna a folytonosság” – véli Fleisz. A klubvezető ivójában minden négyzetméter a német csapat és a helyi szimpatizáns fociklub eredményei előtt tiszteleg. A falakon a németországi újságkivágások mellett a kaplonyi csapat berámázott emlékplakettjei és oklevelei függenek. Még az illemhelyet is a csapat posztereivel plakátozták ki. Az egyik sarokban pedig valóságos oltár emlékeztet a megnyert bajnokságra, felsorakoztatva a szerzett kupákat. „Van egy kupa, amelyből kizárólag csak a klubtagok ihatnak, ünnepi alkalmakkor vesszük elő, és szertartásszerűen körbeadjuk” – részletezi a belső szabályzatot a főnök.
A csapattagok családtagjai is teljes mellszélességgel támogatják a nem mindennapi kezdeményezést. Nyáron rendszeresen családi bográcsesteket tartanak, és a csapatnak saját szakácsa is van, aki az évadkezdő és -záró banketteken is besegít az ételkészítésbe. Emellett minden mérkőzést együtt néznek meg, és a klubkocsmában nem látnak szívesen egyetlen ellenagitátort sem. „Nincs azzal semmi bajunk, ha mások más csapatot szeretnek. Ám ha összegyűlünk, akkor maximálisan át szeretnénk adni magunkat a szurkolásnak, és nem akarunk az ellentáborral vitatkozni” – szögezi le a Bayern-drukker. A kaplonyi csapatot minden meccsre jelentős rajongótábor kíséri el. „Legutóbb egy mikrobusz és huszonöt személygépkocsi ment a csapattal az egyik faluba. Komoly összetűzéseink is akadtak az egyik bíró sportszerűtlen játékvezetése miatt. Az idén nyolc játékosunkat tiltották el a játéktól, a végén még a feleségem is beugrott a pályára, hogy igazat adjon a mieinknek. A megyei bírók rossz sípolásai miatt az egyik ügyünket már fővárosi fórumon tárgyalják” – teszi hozzá a klubigazgató. A közös meccsnézések alkalmával mindenki egy-két sörben fogad a szerinte esélyes együttesre, de vannak olyan klubtagok is, akik rendszeresen szerencsét próbálnak a hivatalos fogadóirodákban is. Ha pedig a kedvenc csapatuk mérkőzik meg, nem kérdéses, kire fogadnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.