
Fotó: A szerző felvétele
2010. február 08., 09:522010. február 08., 09:52
„Nem harap a kutya. Ma már kapott enni” – nyugtat meg Fogarassy Tibor, miután egy éber farkaskutya kíséretében tesszük meg az utat a kaputól a kolozsvári Sinaia utcabeli családi ház alagsorában berendezett síjavító műhelyig. Kolozsváron két műhelyben javítanak síléceket, Fogarassy Tibor műhelye az egyik.
És ha már a sízés rajongói látogatják a műhelyt, hát a mester használt felszereléssel is kereskedik. Külföldről is hozza a lecserélt léceket, de amit eladhatónak talál, a kliensektől is beveszi a bizományiba. Mint mondja, a kolozsvári síjavítás nagy öregjétől, Sajgó Márton bácsitól vette át a stafétát 2004-ben.
Azóta modern csiszológépeket hozott Németországból, és a sífelszerelésekkel kapcsolatos újdonságokkal is igyekszik tartani a lépést. Mint megjegyzi, ez nem is olyan könnyű, mert a piskóta (carving) sílécek elterjedésével minden megváltozott a sífelszerelések háza táján. A növekvő kereslet hatására a kínálat is megnőtt a sífelszerelésekből. Amikor azonban az ember bemegy az üzletbe, nem nagyon tudja, mi alapján választhatna. Hiába kér eligazítást az eladóktól, azok sem eléggé tájékozottak.
Azt általában mindenki tudja, hogy nem mindegy, milyen hosszú sílécet választ magának vagy a gyermekének. Hibázik például az a szülő, aki a gyerek nőttére vásárol sílécet. A túlságosan hosszú lécek nehezebben irányíthatók, ezért könnyen megtörténhet, a sikertelenség láttán elmegy a gyermek kedve a sízéstől. „Kicsi gyermekeknél olyan lécet tanácsos választani, mely nem haladja meg az áll magasságát. Ha már sízett egy-két évet, ha táborba járt, már lehet áll és orr közötti magasságig érő lécet választani. Ez a méret ajánlott a felnőtteknek is” – világosít fel a síjavító mester.
| Jó tanácsok. Fogarassy szerint az áll és orr közti magasságig érő léc az ideális A szerző felvétele |
Elmondja, érdemes odafigyelni a síléc keménységére és karcsúságára is. A kezdőknek szánt lécek puhábbak, a haladóknak valók keményebbek, a versenylécek a legkeményebbek.
Vannak nagyon karcsú piskótalécek. Ezeknek az orra és a vége nagyon széles, a közepe pedig nagyon keskeny. A legtöbb lécen írja is, hogy milyen sugarú körívet rajzol ki a karcsúsága. A nagyon karcsú, felnőtteknek szánt lécek a hosszúság függvényében 9–12 méteres sugarú körívet írnak le, tehát kis helyen lehet velük kanyarodni, azaz a műlesiklásra alkalmasak. A nagyobb sugarú kanyarokhoz kevésbé karcsú léc a megfelelő. Minél nagyobb a léc sugara, annál kényelmesebb a kezdő sízőknek.
„Sokan már indulásból nagyon széles, karcsú piskótát választanak, mert az a divatos, és nem is tanulnak meg rendesen sízni” – meséli a szakember. Fogarassy Tibor a használt lécekre esküszik. „Sem a gyermekeknek, sem a kezdőknek nem ajánlom az új léceket. A gyerekeknek azért, mert hamar kinövik, a kezdőknek pedig azért, mert olcsóbb a használt léc – magyarázza tapasztalatait a síjavító mester. Megjegyzésünkre, hogy az áruházakban kínált lécek csak kevéssel drágábbak az általa kínált használt léceknél, elmondja, tapasztalata szerint a nagyáruházak kínálatát a sígyártók kimondottan a kelet-európaiaknak gyártják. „Ausztriában a legolcsóbb léc is 200-250 euró. Amit itt 600 lejért meg lehet vásárolni, az olyan is. Én kötéseket szerelek ezekre a lécekre, és látom a minőségkülönbséget – mondja a mester.
Ma már csak biztonsági kötéseket forgalmaznak. Ezek úgy vannak kialakítva, hogy ha eséskor a láb csavarodik, a sí lepattanjon. Ezáltal a síző elkerülheti a komolyabb sérülést. A kötések állíthatósági tartománya az orr-részen látható skála alapján állapítható meg. Úgy kell kötést választani, hogy a síző testsúlya a kötés szélső értékeinek a tízszerese között legyen. Egy 25 kilós gyermeknek például az a kötés megfelelő, amelyen 1-től 4,5-ig vannak a beosztások.
A felnőtteknek általában 10-ig vagy 12-ig terjedő értékskálájú kötést kell választani. A beállítást azonban tanácsos szakértőre bízni. Különben megeshetik, hogy egy túlsúlyos sízőnél nem szolgálja a biztonságot a túlságosan könnyen kioldó kötés, éppen ellenkezőleg, a síző esését okozhatja. A túlságosan keményre állított kötéssel pedig azt kockáztatja a síző, hogy eséskor kicsavarja, eltöri a lábát.
Fogarassy Tibor a bakancsot tartja a sífelszerelés legfontosabb részének. Mint mondja, maga is megtapasztalta, a kényelmetlen bakancs mennyire megkeserítheti a síző életét. Bakancsból is van egycsatos, és négy vagy ötcsatos egyaránt. Az egycsatos bakancsokat inkább a kezdőknek, a több csatosokat pedig inkább a haladóknak gyártják, de mára már az a trend, hogy a kezdőknek is sokcsatos, de puhább bakancsot kínálnak. Azt egyik bakancsnak sem szabad engednie, hogy a lábszár hátrafelé vagy oldalra hajoljon, a puhább bakancsok előfelé engednek több mozgást. A bakancsok keménységét a fexindexmutató jelzi. Férfiaknak legkevesebb a 40-es fexindexű bakancs ajánlott, 100-as index fölötti bakancsot csak nagyon jó sízők vásároljanak.
A botok hosszúsága általában az ember magasságának a kétharmada kell hogy legyen. De úgy is meg lehet mérni a megfelelő hosszat, hogy ha valaki a felkarját a testéhez szorítja, az alkarját derékszögben előre tartja, ebben a pozícióban kell tudnia megmarkolni a földre tett bot markolatát. Fogarassy szerint ha valaki nem talál megfelelő méretű botot, ajánlatos inkább hoszszabbat vennie, mint rövidebbet. A síjavító a sisakot is fontos tartozéknak tartja. Mindenkit arra biztat, ne spórolja ezt el a felszerelésből.
A sízők testi épségére ugyanis mind a kezdők, mind a felelőtlen sízők komoly kockázatot jelentenek. Ausztriában csak a gyermekeknek kötelező a sisak viselése a sípályákon, de az a felnőtteknek is olyan fontos lehet, mint a biztonsági öv az autóban. Ha az ember nem unja meg a felszerelését, az akár 20-30 évig is használható.
„Vannak öreg sízők, akik ma is a 30 évvel ezelőtti léceikkel síznek. Megszokták, és jól érzik vele magukat. Ajánlatos azonban a síléceket legalább évente egyszer megfenetni, a talpukat megjavíttatni. A síjavító elmondta, nem bánja, hogy ezt a mesterséget választotta. Ennek csak egy hátrányát látja: télen a műhelyben is tart a csúcsszezon. Noha nagyon szeret sízni, általában csak februártól április végéig jut ki a sípályákra.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.