
Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 06., 10:522009. augusztus 06., 10:52
Találkozása a fotózással 2007 novemberében történt. Azelőtt soha nem fogott a kezében fényképezőgépet. Nyugdíjazását követően javasolta Teréziának kisebbik fia, kezdjen el fotózni, s megadta egy amerikai fotóblog gyűjtőoldal címét. A több ezer képet nézegetve úgy érezte, soha nem lesz képes rá, hogy hasonló fotókat készítsen. A gyerekei tovább biztatták, és karácsonyra megkapta az első gépét. Egy kis Kodak gép, a profi fotósok szappantartónak csúfolják, de Varga Terézia azóta is ezzel kattogtat.
Tagja lett az amerikai gyűjtőoldalnak, és rögtön az első fényképével felkerült a címlapra. Erőt adott a folytatásra, hogy több mint hatezer fotó közül választották ki az övét. Azóta már nyolc fényképe lett első oldalas, tavaly négy, idén ugyananynyi. Legutóbb egy Ivóban készített fotóját találták érdemesnek arra, hogy kitegyék a címlapra. „Sok barátra tettem szert, boldogabb vagyok, sokat vagyok a szabadban” – összegzi az elmúlt másfél esztendőt. Míg az elején csak megérzésből fényképezett, amióta többet tanul a műfajról, kevesebbet mer fotózni. Kialakult a lencselátása, már a filmeket is úgy nézi, hogy milyen a képszerkesztés, és értékeli a jó operatőri munkát. Figyeli az aranymetszést, bár szerinte nem az a fontos, hogy a fotó aranymetszésben legyen, hanem hogy legyen mondanivalója. Tagja a sepsiszentgyörgyi Mohos fotóklubnak, ott is folyamatosan tanul, szakkönyveket olvas. A Photoshop program csínját-bínját is elsajátította. „Annyira megbátorodtam, hogy már fotóversenyekre is jelentkeztem” – mondja büszkén. Márciusban Marosvásárhelyen volt egy nemzetközi fotóverseny, beküldött pályaműve bekerült a kiállított munkák közé.
Terézia fotómodelljei főként a felhők, a fák. Kifejezetten vadássza a felhőket. Kedvence a „Felhőfa”, egy teljesen kiszáradt fa, fekete ágai meredeznek és a mögötte levő hófehér felhő a fa lombját formázza. Sokat utaznak a férjével, és ilyenkor is mindig működésben van a fényképezőgép. Legutóbbi kiállítása is egy ilyen út eredménye. Velencében rabul ejtették a káprázatos ruhaköltemények, a kifejezéstelenségben sokatmondó maszkok. „A fényképészek akkor kirándulnak igazán, amikor visszanézik az úton készült fényképeket” – magyarázza.
„A fotózás olyan, mint egy elvarázsolt kastély. Csak ki kell nyitni a kapuját, és besétálni rajta. Itt olyan pillanatokkal találkozunk, amelyek soha többé nem térnek vissza” – véli. Ám mint vallja, ha egyedül, magányosan fotózna, nem tudna haladni, ezért is tartja remek találmánynak a világhálót. Terézia már több fotós ismerősét „felcsalta” az internetre. Ott nincs, amit veszíteni, sokat fejlődik, rengeteg barátra tett szert, Ausztráliától Izlandig mindenhonnan kap leveleket, értékelik a képeit. „Figyelünk egymásra, ez nagyon fontos” – foglalja össze a fotóművész.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.