
Fotó: Pál Árpád
A nyári időszakra áthelyezték az Erdővidék Múzeumában tárolt masztodoncsontvázat a barcarozsnyói dinóparkba. A leletet három hónapig tekinthetik meg a látogatók.
2017. március 30., 12:472017. március 30., 12:47
2017. március 30., 13:022017. március 30., 13:02
Átszállították a két és fél millió évvel ezelőtt élő masztodon csontvázát a Brassó megyei Barcarozsnyóra. „A Székely Nemzeti Múzeum alegységének, a baróti Erdővidék Múzeumának tulajdonában lévő leletet a nyári időszakra helyeztük át a rozsnyói dinóparkba, cserébe a rozsnyóiak segítettek a csontok konzerválásában. A 2017 a turizmus éve Háromszéken elnevezésű konferencián merült fel annak az ötlete, hogy kihasználjuk az őselefántcsontváz valódi turisztikai attrakció mivoltát. A rozsnyói parknak csak kölcsönadtuk a csontvázat, tavaly már két hónapot volt kiállítva ott, idén nyáron három hónapig tekinthetik meg az érdeklődők a dinóparkban\" – mondta Vargha Mihály múzeumigazgató.
Októberben a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumba érkezik a Magyar Természettudományi Múzeum anyagából válogatott Jégkorszak kiállítás, a rendezvény keretében az erdővidéki masztodont is bemutatják. „A rozsnyóiak egy kis animációs filmet is készítettek arról, hogy milyen volt egykor az őselefánt élőben. A csontvázrészt a baróti Erdővidék Múzeumában szeretnénk végleg kiállítani, azonban az épületet bővíteni kell, hogy elférjen benne a hat méter hosszú és négy méter magas csontváz\" – részletezte az igazgató.
Hozzátette, paleontológiai múzeumot szeretnének létrehozni, összegyűjtve a háromszéki paleontológiai leleteket, mert a Székely Nemzeti Múzeum is rendelkezik ősállatmaradványokkal. A múzeum új szárnyának megépítésére már évekkel ezelőtt elkészültek a tervek, ez alapján próbálnak pályázati forrásokat felkutatni az építkezésre. Lázár-Kiss Barna, Barót polgármestere elmondta, évi húszezer lejjel járulnak hozzá a múzeum fenntartásához, de befektetésre nincs pénzük, és jogi lehetőségük sem, mert az épület nincs a város tulajdonában.
A masztodoncsontvázat 2008 nyarán a felsőrákosi lignitbányában találták. A mintegy 2,5 millió évvel ezelőtt élő őselefánt csontvázának a 85 százalékát tárták fel, többek között a hatalmas koponyát és az egy méternél hosszabb lábszárcsontokat. A világon ebből a fajból eddig csak két-három maradványt találtak, és az Erdővidéken feltárt lelet a legteljesebb. A felfedezést Dick Moll holland paleontológus is megtekintette, és felhívta a figyelmet, hogy a csontok többsége egyedülálló a világon. Őskori csontokat korábban is találtak Háromszéken: a két világháború között Gidófalván és Illyefalván, az 1960-as években a vargyasi, az 1980-as években pedig a sepsiköröspataki szénbányában fedeztek fel Mastodon Arvernensis-csontokat. Egyik legbecsesebb leletnek eddig az 1970-es évek elején szintén Felsőrákos határában talált őselefánt-agyarpár bizonyult.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.