Kortárs kultúra célkeresztben: HolnapFeszt, könyvmaraton és Törzsasztal várja a váradi közönséget

Kortárs kultúra célkeresztben: HolnapFeszt, könyvmaraton és Törzsasztal várja a váradi  közönséget

Fotó: MTI/archív

Kezdődik Nagyváradon a gazdag programokat felvonultató kulturális szezon, amelyről Szűcs László, a szervező Várad kulturális folyóirat igazgatója számolt be a Krónikának.

Kiss Judit

2017. szeptember 09., 17:592017. szeptember 09., 17:59

„A fő célunk továbbra is az, hogy minél szélesebb körben megkedveltessük a kortárs kultúrát és irodalmat” – mondta el Szűcs László, a Várad kulturális folyóirat igazgatója annak kapcsán, hogy gazdag kulturális kínálattal készül az őszi szezonra a lap.

Ez partnerintézményeivel együtt több rendezvénysorozatot is szervez a közeljövőben. Immár hatodízben várja a közönséget a HolnapFeszt szeptember 21. és 23. között, szeptember 15-én kezdődik a Törzsasztal beszélgetéssorozat, a kilencedik Nagyváradi Könyvmaraton pedig november 23. és 25. közt várja az érdeklődőket.

Svédországi perzsa költőnő Váradon

„Igazi kulturális szezonunk ez az időszak, hiszen mindkét nagyobb rendezvényünket ilyenkor tartjuk, és általában ekkor számítunk élénk érdeklődésre. A cél a kortárs kultúra megismertetésén túl az is, hogy lehetőleg minél jobban működtessük a partnerintézményi kapcsolatokat a Várad folyóirat, a Holnap Kulturális Egyesület, a Szigligeti Színház társulatai, az Europrint kiadó között, hiszen ezek úgy működnek jól, ha összefognak” – fogalmazott Szűcs László.

A rendezvényekbe természetesen a fiatal alkotókat és fiatal közönséget is igyekeznek bevonni a szervezők.

Bizonyos programoknak – például a Törzsasztal beszélgetősorozatnak–több mint tíz éve kialakult a maga törzsközönsége, de nyilván nagyon örülnek a szervezők, ha új arcok is feltűnnek.

Galéria

A Törzsasztal egyik korábbi kiadása

Fotó: Bálint Eszter

Az igazgató rámutatott, amióta beindult az Élő Várad mozgalom, amelynek keretében fiatal szerzők jelentkeznek, ez nyilván magával hozta, hogy a közönségük fiatalok közül kerül ki. Tavaly volt egy érdekes performansz, ahol az írók mellett zenészek, táncosok, képzőművészek is szerepeltek, és nyilván ők is hozták a fiatalabb érdeklődőket. Szűcs László az idei rendezvénysorozatok programjai közül többet is kiemelt, ami újításnak, érdekességnek tekinthető.

Idézet
Különlegesnek ígérkezik a Holnap-feszten Athena Farrokhzad Svédországban élő, perzsa származású költőnő többnyelvű estje,

a szerzőnek románul és magyarul is jelentek meg könyvei, így rajta kívül jelen lesznek a fordítók (György Ullholm Kamilla, Sall László, Svetlana Cârstean) is. A beszélgetés magyarul, románul, angolul folyik majd.

Az első gondolatunk az volt, hogy külön szervezzük románul és magyarul a könyvbemutatót, de aztán arra gondoltunk, hogy együtt próbáljuk megtartani. Korábban voltak ugyan a fesztiválon külön román és magyar nyelvű programok, de így, egy rendezvény keretében nem, úgyhogy ez a könyvbemutató újdonságnak, kísérleti jellegűnek számít” – ecsetelte az igazgató.

Nem mindig az érdeklődők létszáma a fokmérő

Szűcs László arra is kitért, a következő hetekben a Nagyszalontán élő, a kilencvenes éveit taposó Dánielisz Endre irodalomtörténésznek két könyvét is megjelentetik,

az egyik az Arany János kritikai kiadásról szóló nagyesszét tartalmazza, illetve a Dánielisz Endrével készült életútinterjút. A második könyv a szalontai irodalomtörténész anyanyelvről szóló cikkeinek gyűjteménye, amelyek a Biharország folyóiratban jelentek meg.

Szűcs László azt is elmondta, a novemberi könyvmaratonon megemlékeznek Ady Endre születésének 140. évfordulójáról, illetve érdekesnek ígérkezik az az esemény, amelyen Parti Nagy Lajos magyarországi költőnek a nemrég elhunyt, nagyváradi születésű Réz Pál Széchenyi-díjas irodalomtörténésszel, műfordítóval, kritikussal készített memoárbeszélgetését ismerheti meg a közönség.

A magyarországi jelenlét egyébként a Törzsasztal sorozaton hangsúlyos, hiszen a Szépírók Társaságával közösen szervezik.

Nyáry Krisztián kommunikációs szakember, könyvkiadó, író, irodalomtörténész lesz a meghívott szeptember 15-én,

az Így szerettek ők 1–2., az Igazi hősök – 33 magyar, a Merész magyarok – 30 emberi történet és a Festői szerelmek című könyvek szerzője, majd Kali Kinga vásárhelyi születésű, Magyarországon élő író, antropológus, diaszpórakutató, akinek szakterülete az erdélyi örmény identitás.

Galéria

Nyáry Krisztián dedikál

Fotó: Dávid Anna Júlia

Eljön a Törzsasztalra a nagyváradi születésű Boka László, aki jelenleg az Országos Széchenyi Könyvtár tudományos igazgatója, irodalomtörténész, és Peer Krisztián költő is.

Kérdésünkre, hogy a gazdag őszi felhozatal mennyire érezteti hatását a város mindennapjaiban, kulturális életében, Szűcs László úgy fogalmazott, remélik, hogy érezteti, és hogy ezek a rendezvények megmozdítják a közönséget.

Idézet
Sokat számít, hogy Váradon sok kulturális programnak megvan a hagyománya, de nyilván nehéz munka megszólítani, bevonzani az érdeklődőket.

Ugyanakkor úgy vélem, nem mindig az érdeklődők létszáma a fokmérő: ha tíz ember eljön, és jól érzi magát, akkor sikeres a rendezvény, ha eljön száz ember, és unatkozik, akkor meg nem” – fogalmazott az igazgató.

Éjszaka a Szigligeti Színházban

Szeptember 15-én második alkalommal szervezik meg a Szigligeti Színház tavaly útnak indított nagy sikerű kezdeményezését, az Éjszaka a színházban programsorozatot.

A nyílt nap alkalmával rendhagyó keretek között nyílik lehetőség a színház épületeivel, illetve művészeivel való ismerkedésre:

az események között kiállításmegnyitó, felolvasószínházi alkalmak, táncos tevékenységek, illetve a Várad kulturális folyóirat Élő Várad mozgalma szerzőinek szövegeiből nagyváradi illetőségű színészhallgatók által színre vitt performansz is helyet kapott.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

„A vers megváltó rés a mindennapok falán” – László Noémi kolozsvári költő gondolatai a költészet napján

Világot gyújt és rendet rak a vers, melenget vagy lehűt, bezsongat vagy vigasztal. A vers megváltó rés a mindennapok falán – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére a magyar költészet napja alkalmából László Noémi József Attila-díjas kolozsvári költő.

„A vers megváltó rés a mindennapok falán” – László Noémi kolozsvári költő gondolatai a költészet napján
2024. április 10., szerda

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben

Közismert erdélyi magyar képzőművészeket bemutató sorozat részeként Jovián György Munkácsy-díjas képzőművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagja „corpus inane” című kiállítását nyitják meg április 18-án a Liszt Intézet bukaresti központjában.

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben
2024. április 10., szerda

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson

A 80 éve született, 2021 februárjában elhunyt, Kossuth-díjas Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön, valamint a Hargita megyei Székelyszentmiklóson, ahol a költő a gyermekkorát töltötte.

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából  Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson
2024. április 09., kedd

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon

Tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap George Lucas, a Csillagok háborúja-sorozat rendezője május 25-én, a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál záróünnepségén – jelentették be kedden a szervezők.

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon
2024. április 09., kedd

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok

Közkívánatra Agócs Gergely néprajzkutató tart interaktív képzést április 29–30. között a torockói Duna-Házban. A Magyar népmese – hagyományos mesemondás című foglalkozást elsősorban, de nem kizárólag pedagógusoknak ajánlják.

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok
2024. április 09., kedd

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum

Japán sztrájkot hirdetett a Csíki Székely Múzeum, csatlakozva a CulturMedia – Kulturális és Média Szakszervezetek Országos Szövetsége, az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség tagja által elindított országos tiltakozáshoz.

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum
2024. április 09., kedd

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön

Süli Attila magyarországi történésznek a Gábor Áron, a székely nemzet legendás hőse című kötetét mutatják be a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében április 11-én, csütörtökön 18 órától.

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön
2024. április 09., kedd

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján

Újra költészetnapi verssétát szervez a nagyváradi Szigligeti Színház a tavalyi rendezvény nagy sikerére való tekintettel – közölte a társulat.

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján
2024. április 06., szombat

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók

Első erdélyi helyszínként Marosvásárhelyen tartottak vetítéssel egybekötött közönségtalálkozót péntek este a Most vagy soha! című film alkotói.

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók
2024. április 04., csütörtök

A kultúra nem lóverseny, hanem a boldog sokféleség terepe – Visky András Kossuth-díjáról, alkotásról, megajándékozottságról

„Kitelepítés című könyvem azt a kérdést feszegeti, vajon értelemmel bír-e az életünk, hiszen talán nem a szenvedés, hanem az értelmetlen szenvedés az, ami elviselhetetlen” – fogalmazott a Krónikának adott interjúban Visky András író, dramaturg.

A kultúra nem lóverseny, hanem a boldog sokféleség terepe – Visky András Kossuth-díjáról, alkotásról, megajándékozottságról