
Fotó: MTI
2007. október 24., 00:002007. október 24., 00:00
Az ünnepségen az államfő mellett részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. A Kossuth Lajos teret a rendőrség kordonokkal teljesen lezárta. A területre csak a meghívott vendégek és az akkreditált újságírók mehettek be. A kordonon kívülről füttyszóval, a miniszterelnököt gyalázó bekiabálásokkal igyekeztek többen megzavarni a zuhogó esőben zajló rendezvényt. A mellékutcákban nagyobb rendőri egységek várakoztak, többségük védőfelszerelést és rohamsisakot viselt. Az öt közjogi méltóság a budapesti Ötvenhatosok terén is koszorúzott, itt mintegy százan próbálták megzavarni az állami ünnepséget.
Tegnap kora délután mintegy ezer ember indult a budapesti Belvárosból a Corvin közbe. A tömeg a Szabadság téri Hazatérés templománál gyűlt össze. A református templomban délelőtt istentiszteletet tartottak, és felavatták Horthy Miklós, Kossuth Lajos, Szabó Dezső és Wass Albert mellszobrát. A templom előtti emelvényen ifj. Hegedűs Lóránt református lelkész felszólította a parlamentet, hogy hívják össze a nemzetbiztonsági bizottságot, és a testület vizsgálja meg, hogyan akarja Izrael megvenni Magyarországot. „Lengyelország sose lesz az övék, de Magyarországot már meg is vették” – mondta ifj. Hegedűs. Ezt követően felszólította az embereket, hogy a közlekedési szabályok betartásával vonuljanak át a Batthyány-örökmécseshez, onnan pedig a Corvin közbe.
Az árpádsávos és nemzeti színű zászlókkal vonuló menetet a nyíregyházi, magát Nemzeti Őrseregnek nevező szervezet, valamint a közelmúltban alakult Magyar Gárda egyenruhát viselői tagjai vezették a Szabadság térről az örökmécseshez. Az emlékműnél tartott rövid megemlékezést követően a tömeg több részre oszlott. Voltak, akik egyenesen a Corvin közbe indultak, mások még visszatértek a Szabadság térre. A demonstrálók közben a Corvin közből az Astoria felé indultak, a Fidesz ugyanis – akárcsak a tavaly – az Astoriánál tartotta nagygyűlését, amelyen a szervezők szerint 250 ezren, a rendőrség becslése szerint 30 ezren vettek részt.
Fidesz-gyűlés az Astoriánál
A nagygyűlés kezdetén a Múzeum körúton csatlakoztak a Fidesz rendezvényének hallgatóságához azok, akik nem sokkal korábban a Corvin közben tartott megemlékezésen vettek részt. A Corvin közből érkezettek gyorsan áttörtek a rendőrök és Fidesz-rendezők sorfalán. „Addig nem nyugszunk, amíg a 2006. október 23-i események elkövetőit, a felbujtóikat és az értelmi szerzőket fel nem derítjük, felelősségre nem vontuk” – mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke az ünnepi nagygyűlésen. A Fidesz elnöke úgy vélte, hiába a NATO- és EU-tagság, „ami ma Magyarországon van, az nem a Nyugat és nem a 21. század, ez a keleti élet és a múlt század, amit húsz év óta próbálunk magunk mögött hagyni, de újra és újra elér.”
A nagygyűlésen beszédet mondott Tőkés László királyhágómelléki református püspök is. „Most jövök Aradról, a magyar Golgotáról, az erdélyiek üzenetét hozom, az erdélyi kisebbség üzenetét, a magyarországi kisebbségnek, a magyarországi új többségnek” – kezdte beszédét Tőkés. Mint mondta, az 1956-os forradalomnak és szabadságharcnak Erdély- és Románia-szerte is komoly kihatása volt, hiszen megmozdult a magyarsággal együtt a románság is. A református püspök szerint az 1956-os forradalom és szabadságharc várva várt félszázados évfordulóját tavaly tönkretették. A nagygyűlés végén a résztvevők a Terror Háza Múzeumhoz indultak, a menet élén többek között Orbán Viktor, Semjén Zsolt KDNP-elnök, Lezsák Sándor és Tőkés László haladt.
Ismét utcai harcok Budapesten
Tizenkilenc ember – tizennégy rendőr és öt civil – sérült meg hétfőn a Budapesten történt utcai rendbontásokban. A zavargások azt követően robbantak ki, hogy a Magyar Önvédelmi Mozgalom nevű szervezet bejelentett demonstrációt tartott a Szabadság téren, a rendezvényen részt vevő mintegy kétezer ember pedig az Operaház felé indult, ahol eközben tartott az október 23-i ünnepi megemlékezés, és beszédet mondott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A menetet az államellenes bűncselekmények gyanúja miatt lakhelyelhagyási tilalom alatt álló Budaházy György a „miénk a város, miénk az utca, halál az izraeli vízágyúkra” szavakkal szólította fel a Szabadság téren arra, hogy vonuljanak az operaházhoz. Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tiszteletbeli elnöke beszédében azt mondta, a forradalom és a szabadságharc 1956 óta a mai napig tart, és az 51 évvel ezelőtti esemény megcsúfolása lenne, ha az emberek békésen hazamennének.
A rendőrség korábban lezárta az opera környékét, az Andrássy út a Bajcsy-Zsilinszky úttól az Oktogonig zárva volt, csakúgy, mint az odavezető mellékutcák. A tömeg hosszasan skandálta, hogy „Mocskos zsidók”, „Gyurcsány, takarodj” és „Fegyverbe!”, miközben arra biztatták az őket ablakból néző embereket, hogy csatlakozzanak a menethez. A Nagymező utcánál a rendőrök könnygázgránátot vetettek be a demonstrálók ellen, akik viszont Molotov-koktélt dobtak az ugyancsak ott lévő vízágyúra. Az árpádsávos és nemzeti színű zászlókat lobogtatók többsége arcát kendővel és sállal eltakarta, miközben sörösüvegekkel dobálták útközben az autókat, illetve a házak falait. A Zichy Jenő utcában a tüntetők parkoló autókkal zárták el az utat. Molotov-koktélokkal dobálták a vízágyúkat is, és az egyik vízágyú ki is gyulladt. A tüntetők tömege egy idő után kettévált, s egy részüket a rendőrök a Nyugati tér irányába szorították. A rendőrség összesen húsz embert állított elő, köztük Toroczkai Lászlót, a Szabadság téri demonstráció szervezőjét, aki jelenleg is szabálysértési őrizetben van. Toroczkait tegnap egy vidéki város fogdájába szállították át.
A hétfő esti harcok közben megsérült a Reuters brit hírügynökség fotósa, akihez mentőt hívtak. A fotóst üvegpalackkal dobták fejbe a tüntetők, a sebét össze kellett kapcsolni. A Népszabadság és a Népszava napilapok fotóriporterét is megsebesítették a tüntetők üvegekkel. A rendőrség tájékoztatása szerint a tömegoszlatásnál gumilövedéket nem, csak vízágyút és könnygázgránátot alkalmazott.
Hírösszefoglaló
Gyurcsány: 1956 a szabadság kiáltása volt
Gyurcsány Ferenc szerint 1956 a szabadság kiáltása, egy jobb élet, egy igazabb Magyarország kiáltása volt, de a kiáltó szó bennakadt, és évtizedek kellettek, mire jött egy új nemzedék, amely folytatta apái küzdelmét, és új, szabad, demokratikus Magyarországot teremtett. A miniszterelnök erről az Operaházban, az ünnepi gálán beszélt hétfő este Budapesten. Az elmúlt években sokat tettünk azért, hogy meglássuk, ami elválaszt bennünket. Nem lenne itt az ideje, hogy azt keressük, ami összetartja ezt a fantasztikus országot? – tette fel a kérdést operaházi beszédében a kormányfő. Gyurcsány szerint 1956 méltó ünneplése csak az lehet, ha az emberek kezet nyújtanak egymásnak. Kiemelte: a köztársaság demokratikus rendjét nem pár száz hangoskodó fenyegeti, hanem azok, akik úgy gondolják, hogy van egy olyan tekintély, ami kényszerít bennünket arra, hogy feladjuk önmagunkat. A miniszterelnök azt kérte az emberektől, higgyenek magukban, merjenek megmérkőzni, mert hogy mire viszi az ország, azt a határon belül és határon túl élő magyarok közös teljesítménye dönti el.
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.