
Fotó: Agerpres
2008. augusztus 20., 00:002008. augusztus 20., 00:00
A tettektől függ a NATO és Oroszország viszonyának alakulása – hangoztatta Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár tegnap Brüsszelben, a szövetség tagországainak külügyminiszteri szintű találkozóján. Scheffer szerint az Észak-atlanti szövetség és Moszkva kapcsolata nem folytatható úgy, mintha semmi nem történt volna.
A hat éve létrehozott állandó NATO–Oroszország Tanács struktúraként továbbra is létezik, a testület azonban mindaddig nem hívható össze, amíg Oroszország nem vonja ki csapatait Grúziából – szögezte le a főtitkár. A tagországok külügyminisztereinek találkozóját követően a holland politikus úgy vélte, hogy Moszkva egyelőre nem teljesíti a nemzetközi fegyverszüneti tervben szereplő kitételeket, pedig vállalta azt. A szövetség nem látja jelét az orosz kivonulásnak – hangoztatta.
De Hoop Scheffer bejelentette azt is, hogy a NATO a polgári védelem területén, például a keletkezett károk felmérésével is segíti Grúziát, továbbá az Ukrajnával létesített viszony mintájára NATO–Grúzia bizottság jön létre. A találkozó után kiadott közös közleményükben a miniszterek kifejezték aggodalmukat a jelenlegi helyzet miatt, ismét sürgették a grúziai területi egység és függetlenség tiszteletben tartását, minden katonai tevékenység mellőzését és a katonai visszavonulást a konfliktus előtti helyzetbe.
A NATO-tagállamok megerősítették az áprilisi kormányfői találkozón született döntéseket, köztük azt, hogy Grúzia egy napon a szövetség tagja lehet.
A nyilatkozatra reagálva Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tegnap úgy fogalmazott: a grúziai válság kapcsán született NATO-álláspontnak „következményei lesznek” a szövetség és Moszkva kapcsolatára nézve, Oroszország pedig levonja „a szükséges következtetéseket”.
Közben az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) állandó tanácsa tegnap Bécsben úgy döntött, hogy a szervezet húsz katonai megfigyelőt küld Grúziába, a döntést pedig a moszkvai és a tbiliszi vezetés is jóváhagyta. Az EBESZ az egyetlen szervezet, amely nemzetközi megbízást kapott arra, hogy a kaukázusi térségben jelen legyen. A szervezet 1992-ben létesített grúziai missziója jelenleg hozzávetőleg 200 fős, a megfigyelők egy része – nyolc fegyvertelen katonai megfigyelő – a dél-oszét főváros, Chinvali körzetében látja el feladatát.
Eközben Dmitrij Rogozin, Oroszország NATO-nagykövete tegnap kijelentette: megkezdődött az orosz csapatok kivonása Grúziából. Rogozin szerint „néhány napot még várni kell arra, hogy a hatpontos béketerv megvalósuljon”. Az orosz politikus-diplomata elmondta, „az orosz béketeremtők” továbbra is Dél-Oszétiában maradnak az Európai Unió nevében Nicolas Sarkozy francia elnök által előterjesztett hatpontos tűzszüneti terv értelmében. A tervezetet Tbiliszi és Moszkva is aláírta.
Eközben egy orosz parlamenti képviselő tegnap azt állította: a moszkvai vezetés közel áll ahhoz, hogy döntést hozzon Dél-Oszétia bekebelezéséről, az Oroszországi Föderációhoz csatolásáról. Vaszilij Lihacsov, a moszkvai felsőház külügyi bizottságának alelnöke szerint az említett döntés történelmi, valamint a régió biztonsága szempontjából és „természetesen nemzetközi jogi szempontból is” igazolható. „Abházia független állam akar lenni, Dél-Oszétia pedig be kíván lépni az Oroszországi Föderációba” – hangsúlyozta Lihacsov.
Hírösszefoglaló
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.