
Sikerpropaganda. Moszkva szerint az orosz erők folyamatosan nyomulnak előre
Fotó: Videófelvétel
Végérvényesen átvette 2025-ben a hadászati kezdeményezést az orosz hadsereg a „különleges hadművelet” övezetében, az ukrán fél a háború kezdete óta több mint másfél millió katonát veszített – közölte Szergej Rudszkoj, az orosz fegyveres erők vezérkari főnökének első helyettese a Krasznaja Zvezda katonai lapban pénteken megjelent nyilatkozatában.
2026. február 20., 13:022026. február 20., 13:02
A tábornok szerint a hadászati kezdeményezés tavaly végérvényesen orosz kézbe került az ukrajnai háborúban, és kudarcot vallott minden kísérlet, amelyet a „kijevi rezsim és nyugati kurátorai” az előrenyomulás megállítására tettek.
Mint mondta,
Emlékeztetett rá, hogy tavaly áprilisban lezárult az ukrán alakulatok megsemmisítése az oroszországi kurszki régióban. Az ukrán elit erők és „zsoldosok” ott elszenvedett veszteségeit 76 ezer főben és 7700 haditechnikai eszközben nevezte meg. Ez követően az orosz hadsereg megkezdte egy „biztonsági sáv” létrehozását az államhatár mentén, az ukrán oldalon.
Egyebek között megjegyezte, hogy az ukrán parancsnokság, miután sikertelen kísérleteket tett Kupjanszk visszafoglalására, „áttért a médiagyőzelmek taktikájára”, a látszólagos sikerek bemutatására.
fokozta csapásainak intenzitását az ukrán hadiipar és az annak működését biztosító energetikai infrastruktúra ellen, ami jelentősen csökkentette ezen ágazatok potenciálját.
A vezérezredes által ismertetett adatok szerint az ukrán fegyveres erők tavaly mintegy 6700 harckocsit és egyéb páncélozott harcjárművet, több mint 12 ezer löveget és aknavetőt, valamint több mint 520 ezer katonát veszítettek. Azt állította, hogy
„Mára a kijevi rezsim jelentősen veszített abból a képességéből, hogy kényszermozgósítással töltse fel csapatait. A havonta mozgósítottak száma átlagosan csaknem felére csökkent. Ily módon stabil tendencia alakul ki az ukrán hadsereg létszámának csökkenése irányába, ami következésképpen korlátozza az ukrán fegyveres erőknek az orosz csapatokkal szembeni ellenálló képességét”
– hangoztatta.
Az új hadműveleti tendenciák közül, amelyek az ukrajnai háborúban mutatkoztak meg, első helyen a légi, tengeri és szárazföldi robotikai komplexumok alkalmazásának jelentős növekedését emelte ki. Rudszkoj szerint „az ellenség veszteségeinek jelentős része az FPV-drónoknak köszönhető”.
„Összességében a különleges hadművelet tapasztalatai azt mutatták, hogy az előny azé, aki gyorsabban vezeti be és teszi tömegessé a leghatékonyabb innovációkat a harctéren” – mondta.
Elmondta, hogy
„Különös figyelmet fordítunk a hadászati nukleáris erők fejlesztésére. Ez kulcsfontosságú eleme az országunk elleni agresszió visszatartásának. Folytatódik a nukleáris triád harci képességeinek növelése új és modernizált rakéta- és repülőkomplexumok, valamint stratégiai célú atom-tengeralattjárók szállításával” – nyilatkozott.
Közölte, hogy ezzel párhuzamosan modernizálják a stratégiai nem nukleáris erőket, új hiperszonikus rakétarendszerek fejlesztése és bevezetése zajlik. Bejelentette, hogy az orosz általános rendeltetésű erők harci képességeinek elsősorban a nyugati határok mentén való erősítése érdekében tökéletesítik a leningrádi és moszkvai katonai körzetek haditechnikai és létszámbeli összetételét.
„Prioritásként kezeljük az általános rendeltetésű erők korszerű haditechnikával való felszerelését. A hadsereg olyan fegyverzetet kap, amely már bizonyította hatékonyságát, és amelyet a különleges hadművelet tapasztalatai alapján továbbfejlesztettek” – mondta a tábornok.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
szóljon hozzá!