Hirdetés

Orbán Viktor: ha az Egyesült Államok békét szeretne Ukrajnában, már másnap béke lenne

•  Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A harmadik világháború veszélyére figyelmeztetett és mielőbbi békét sürgetett az orosz-ukrán háborúban Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Tucker Carlson amerikai médiaszemélyiségnek adott interjúban, amely közép-európai idő szerint szerda hajnalban jelent meg Carlsonnak az X közösségi oldalán.

MTI

2023. augusztus 30., 12:002023. augusztus 30., 12:00

2023. augusztus 30., 12:112023. augusztus 30., 12:11

Beszélt arról is: meg kellene állapodni az oroszokkal egy új biztonsági architektúráról, hogy „biztonságot és szuverenitást biztosítsunk Ukrajnának”, de nem NATO-tagságot.

Idézet
Nagyon veszélyes időket élünk. A harmadik világháború ott kopogtathat az ajtónkon”

– mondta a magyar kormányfő, hozzáfűzve: ezért nagyon óvatosnak kell lenni.

Hirdetés

„Mindig ezt üzenem Amerikának is, például a NATO-csúcstalálkozón: legyenek óvatosak!”

Kifejtette: ha bármely nyugati ország katonát küldene a harcmezőre, az közvetlen háborút jelentene a Nyugat és Oroszország között, és akkor „rögtön benne találnánk magunkat egy harmadik világháborúban”. Tehát ez most egy nagyon veszélyes pillanat – tette hozzá.

Orbán Viktor a béke mellett érvelve kiemelte: Ukrajna területén él egy jelentős, több mint 150 ezres magyar kisebbség.

Idézet
Magyar katonák halnak meg Ukrajnáért ukrán állampolgárokként. (...) a magyar nemzet, mi is naponta veszítünk el életeket” – mondta.

Kitért arra is: a NATO mint intézmény pontosan azt mondja, „amit mi mondunk”; tehát nincs részvétel, és „mindent meg kell tennünk a béke érdekében”. Ugyanakkor a NATO azt is mondja, hogy a tagországok tegyenek meg minden tőlük telhetőt az ukránok támogatása érdekében – fűzte hozzá, megjegyezve: ezért tisztázni kell, hogy ami jelenleg történik, vagyis az, hogy például az Egyesült Államok külpolitikája támogatja és finanszírozza az ukránokat, az nem a NATO politikája, hanem az Egyesült Államoké; ez nagy különbség.

Orbán Viktor megerősítette álláspontját, hogy

a jelenlegi amerikai elnök, Joe Biden stratégiája, amely „valamilyen módon szét akarja zúzni az oroszokat”, nem fog működni.

Kifejtette: e stratégia szerint az ukrán katonák harcolnak, a NATO bizonyos tagországai pedig pénzzel finanszírozzák, és katonai eszközökkel támogatják ezt a harcot.

„Mi, magyarok a legelejétől kezdve egyértelművé tettük az álláspontunkat: ez rossz stratégia; és most, másfél évnyi háború után, egyértelmű, hogy ez rossz stratégia” – hangsúlyozta a miniszterelnök.

Kijelentette:

a harctéren végül a katonák száma fog számítani. És az oroszok ebben sokkal erősebbek, jóval többen, sokkal többen vannak, mint az ukránok - fűzte hozzá.

„Meg kell értenünk, hogy nem tudjuk őket a jelenlegi módszerrel legyőzni. Lehetetlen. Nem fogják meggyilkolni a vezetőjüket. Sosem fogják feladni. Egyben fogják tartani az országot és meg fogják védeni” – mondta Oroszországról, illetve Vlagyimir Putyin orosz elnökről.

Orbán Viktor leszögezte: az egyetlen megoldás a béke.

Ha az Egyesült Államok békét szeretne, akkor már másnap reggel béke lenne. Ha nem jön pénz és felszerelés Nyugatról, különösen az Egyesült Államokból, akkor a háborúnak vége van

– mondta a kormányfő, nyomatékosítva: „a megoldás az Önök kezében van”; csak az Egyesült Államok képes erre, senki más, az ukránok ezt nem tudják megoldani. Persze mindez az ukránokról szól, nem lehet őket figyelmen kívül hagyni, be kell őket vonni, de az igazi tényező nem Ukrajna, hanem az Egyesült Államok akarata – hangsúlyozta a miniszterelnök.

„Hívjuk vissza Trumpot! Ez az egyetlen kiút” – jelentette ki Orbán Viktor, összehasonlítva Joe Biden, valamint elődje és kihívója, Donald Trump külpolitikáját.

Az elmúlt néhány évtized legjobb külpolitikája volt az övé. Nem kezdett semmilyen új háborút. Jól kezelte az észak-koreaiakat és az oroszokat, még a kínaiakat is. Olyan politikát folytatott, mely a lehető legjobb volt a Közel-Kelet számára – fejtette ki Trumpról a magyar kormányfő.

Kijelentette azt is: ha ő lett volna az elnök abban a pillanatban, amikor az orosz támadás kezdődött, az oroszok nem tehették volna ezt meg.

Idézet
Tehát Trump az, aki megmentheti a nyugati világot, és talán az emberiséget is az egész Földön. Ez, ez az én személyes meggyőződésem.”

Tucker Carlson azon felvetésére, miszerint „egyértelműnek tűnik, hogy a Biden-kormányzat felrobbantotta az Északi Áramlatot, vagy közvetlenül vagy közvetetten”, Orbán Viktor emlékeztetett: amikor megtörtént, „mi terrorista támadásnak minősítettük”. Ezt visszautasította Németország és a Nyugat.

Ez valójában a szuverenitás hiányának ékes bizonyítéka. De ez a németek dolga, „nem szeretném kritizálni őket” – mondta a miniszterelnök.

A Déli Áramlatról, amelyen Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül érkezik a gáz Oroszországból, kijelentette: a szerb miniszterelnökkel és a szerb elnökkel együtt „egyértelművé tettük”, hogy

ha bárki ugyanazt tenné a déli folyosóval, mint amit az északival tettek, akkor azt háborús oknak vagy terrorista támadásnak „tekintenénk, és azonnal reagálnánk”;

ezért jobb, ha nem próbálkoznak ezzel.

A miniszterelnök azt is kijelentette: a magyar gazdaság elég erős ahhoz, hogy túlélje a jelenlegi nehéz időszakot, és növekedjen is.

„Nem könnyű a helyzet, mivel sokkal könnyebb lenne együttműködni az Egyesült Államok kormányával. Sokkal szebbek a kilátások, ha jók a kapcsolatok, de ezek nélkül is megvagyunk, túl tudjuk élni ezt az időszakot, és nőni is tudunk” – fogalmazott.

Megemlítette, hogy

miközben az amerikai kormány felmondta a Magyarország és az Egyesült Államok között meglévő, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást, az Oroszország és az Egyesült Államok közötti egyezmény továbbra is életben van.

Vagyis „bár NATO-tagok vagyunk és az Egyesült Államok szövetségesei, mégis rosszabbul bánnak velünk, mint az oroszokkal” – húzta alá.

Arra a kérdésre, hogy a Biden-kormányzat az amerikai adófizetők dollárjait a legutóbbi választás során a magyar kormány elleni kampányra használta fel, Orbán Viktor kijelentette: „nagy összeget fizettek”. Arra a felvetésre pedig, hogy „a legtöbb amerikai nem tud róla, hogy az általuk befizetett adódollárokat arra költötték, hogy Önöket legyőzzék Magyarországon”, a miniszterelnök azt válaszolta: „Pontosan így van”.

A kormányfő beszélt arról is, hogy a liberális szó eredetileg szabadságot jelentett.

Idézet
De jelenleg Európában a liberális szó azt jelenti, hogy a szabadság ellensége vagy, mert hegemonikus elvárásokat támasztasz a társadalommal szemben az emberrel kapcsolatos értékeket és koncepciót illetően is. Tehát a liberálisok ellenzik a szabadságot”.

Hozzátette: a magyar alkotmány a közösségre koncentrál, arra, hogy miként tartozik össze család, nemzet, Isten. Magyarországon a társadalom többsége ilyen emberekből tevődik össze, de ez a szemlélet „a nyugat-európai társadalmakban már teljesen kiment a divatból” – vélte.

„Magyarországon mi még mindig nagyon hazafiasak és keresztények vagyunk, és egyben elkötelezettek ezen értékek mellett. Nem ideológiai szinten, hanem napi szinten, a mindennapi életünkben” – mondta.

Orbán Viktor beszélt arról is, hogy

az Egyesült Államok még mindig a világ első számú nagyhatalma.

„Ha Önök valakit kritizálnak, akkor az embernek nagyon óvatosnak kell lennie azt illetően, hogy azt miként kezeli” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a jelenlegi demokrata kormányzat „rendszeresen ezt teszi” Magyarországgal. Ez azonban „nem Amerika hangja, hanem az Egyesült Államok kormányának hangja, nem minden amerikai ítéli meg úgy a helyzetet, mint a kormány” – szögezte le.

Kijelentette, hogy „a republikánusok sokkal közelebb állnak hozzánk az értékeket illetően”, az előző elnök, Donald Trump „értékalapon Magyarország barátja, történelmileg és teljes szívvel”.

A Trump ellen folyó jogi eljárásról szólva hangoztatta:

Idézet
Magyarországon elképzelhetetlen az, (...) hogy az igazságszolgáltatást a politikai ellenfeleikkel szemben használják fel”.

Úgy vélte, „ha elindulunk ezen az úton, nincs esély a nemzet egyesítésére. Ha a nemzet nem egységes, akkor nem lehet nagy célokat kitűzni”.

A politikai „versengés rendben van, de tisztességesnek kell lennie, jogilag megkérdőjelezhetetlennek. Ellenkező esetben az ember a hazáját, a hazája jövőjét áldozza fel a személyes sikerért, ami nem elfogadható, legalábbis Magyarországon nem” – hangsúlyozta Orbán Viktor.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette

Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt

Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt
2026. június 25., csütörtök

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét

Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét
2026. június 25., csütörtök

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban

Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést

A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést
2026. június 24., szerda

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját

Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját
2026. június 24., szerda

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra

Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát

Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát
2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
Hirdetés
Hirdetés